Yükleniyor...

Yield Guild Games (YGG) Nedir?

Yield Guild Games, blokzincir tabanlı "oynadıkça kazandıran" bir oyun loncasıdır.

ygg token

Yield Guild Games, blokzincir tabanlı “oynadıkça kazandıran” bir oyun loncasıdır. NFT varlıklarına yatırım yapan ve dünyanın dört bir yanındaki blokzincir oyuncularını birbirine bağlayan bir topluluktan oluşur. Amaçları, NFT oyun dünyasına girme ve başarı elde etme konularında birbirlerine yardımcı olacak oyuncu ve yatırımcılardan oluşan bir ağ inşa etmektir.

Yield Guild Games Nedir?

Yield Guild Games veya kısaltılmış ismiyle YGG, blokzincir tabanlı oyunlarda kullanılan NFT token’larına yatırım yapan bir DAO’dur. Bu oyunlar, metaverse olarak bilinen daha geniş kapsamlı bir kavramın bir parçasıdır.

Küresel bir oyna-kazan oyun topluluğu yaratma fikri 2018 yılında ortaya çıkmıştır. YGG kurucu ortağı ve CEO’su Gabby Dizon, blokzincir tabanlı oyunların Güneydoğu Asya’da popülerlik kazandığını fark etmiştir. O zamanlar birçok oyuncu, popüler NFT oyunu Axie Infinity’ye başlamak istese de Axie’ler adındaki oyun içi NFT karakterlerini satın almanın maliyetini karşılayamamıştır.

Blokzincir oyunlarının gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kişilere güç verebileceğini anlayan Dizon, Axie’lerini kendi NFT’lerini alamayan diğer kullanıcılara ödünç vermeye başlamıştır. Bundan ilham alan Dizon, oyuncuların NFT ve blockchain oyunları dünyasında başarı elde etmelerine yardımcı olmak amacıyla ortağı Beryl Li ile Yield Guild Games’i kurmuştur.

yield guild games 1

Yield Guild Games Nasıl Çalışır?

Yield Guild Games, Ethereum blokzinciri üzerinde bir metaverse ekonomisi oluşturmak için DeFi ve NFT’leri birleştirir. YGG DAO’su kuralları akıllı sözleşmeler tarafından uygulanan açık kaynaklı bir protokoldür. Topluluğun oyladığı yönetişim kararlarının uygulanması, ödüllerin dağıtılması ve NFT kiralamalarının yapılması gibi farklı birçok amaca hizmet eder.

YGG, birçok SubDAO’dan oluşur. Bu SubDAO’lar belirli bir NFT oyunundan ve coğrafi konumdan oyuncu gruplarını içerir. Her SubDAO’nun etkinlikleri ve ilgili oyna-kazan oyununun varlıklarını idare etmek üzere kendine has kuralları vardır.

Bu model sayesinde aynı NFT oyunundaki oyuncular birlikte çalışarak oyun içi karlarını en üst seviyeye çıkarabilir. Model, lonca üyelerinin oyun içi ödüller kazanmak için topluluğun sahip olduğu NFT varlıklarını kiralamasına ve kullanmasına da olanak sunar. NFT’lerini DAO aracılığıyla ödünç verenler, bunun karşılığında oyuncunun kazançlarının belirli bir kısmını alabilir.

YGG’de tüm NFT’ler ve dijital varlıklar topluluk tarafından kontrol edilen YGG Hazinesinde tutulur. Tüm SubDAO’lar NFT’leri hazineden alır ve buna farklı blokzincir oyunlarındaki P2E varlıklar da dahildir.

YGG Token Nedir?

YGG, token sahiplerine YGG DAO’sunun yönetişimine katılma hakkı sunan bir ERC-20 token’dır. Toplam arzı 1 milyar adettir ve 25 milyon YGG 2021 yılında SushiSwap üzerinde gerçekleştirilen İlk DEX Arzı (IDO) sırasında satılmıştır. YGG, topluluğu desteklemek için toplam arzının yüzde 45’ini kullanıcılara dört yıllık bir zaman dilimi içinde dağıtılmak üzere ayırmıştır.

Platformun yerel token’ı olan YGG, ağdaki hizmetlerin ödemelerinde kullanılır. Ödüller kazanmak için YGG kasalarında stake edilebilir ya da YGG Discord kanalındaki özel içeriklere ulaşmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, YGG sahipleri teklifler sunabilir ve loncanın teknolojisine, ürünlere, projelere, token dağıtımına ve genel yönetişim yapısına yönelik kararlarda oy kullanabilir. Kazanan ve DAO’da uygulamaya konan öneriler de YGG token’larla ödüllendirilir.

yield guild games 2

YGG Nasıl Satın Alınır?

Yield Guild Games, listelendiği kripto para borsalarından satın alınabilir. Bunun için öncelikle borsada bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesaba giriş yaptıktan sonra cüzdana para yüklemelisiniz. Yükleme işlemini banka veya kredi kartıyla yapabileceğiniz gibi, havala yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında yüklediğiniz bakiye ile istediğiniz miktarda YGG token’ı satın alabilir ve sıcak/soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

YGG Hangi Borsalarda?

YGG token’ın yer aldığı kripto para borsalar aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • KuCoin
 • Kraken
 • SushiSwap
 • OKX
 • Huobi
 • Gate.io
 • Bitget
 • BKEX
 • Phemex
 • Hotbit

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner