Yükleniyor...

Yönetmen Hasan Söylemez, GPS Cihazındaki Uydu Sinyallerini NFT Koleksiyonuna Dönüştürdü

Belgesel yapımcısı ve yönetmen Hasan Söylemez, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bir kelebeğin hikayesini anlatacağı yeni projesi için NFT projesi geliştirdi.

Yonetmen Hasan Soylemez NFT

Belgesel yapımcısı ve yönetmen Hasan Söylemez, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bir kelebeğin hikayesini anlatacağı yeni projesi için NFT projesi geliştirdi.

Afrika’da 12 bin kilometre yol kateden, Batı Afrika’da 17 ülke dolaşan ve “Hayallere Yolculuk” (Journey to Dreams-JTD) belgesel serisini hazırlayan Söylemez, yolcuğunda yanında taşıdığı GPS cihazındaki 4 bin 650 adet uydu sinyalini Journey To Dreams (JTD) adı altında NFT koleksiyonuna dönüştürdü.

AA muhabirine konuşan Hasan Söylemez, Afrika’nın hayallerini araştırıp belgeseller çekmek üzere 2017’de bisikletle tek başına zor bir yolculuğa çıktığını, şimdi Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bir kelebek avcısı ve kelebeğin hikayesini anlatan uzun metraj belgesel filmin hazırlıklarını yaptığını belirtti.

Yağmur ormanlarındaki kelebek türünün çok en nadir görülen bir tür olduğuna değinen yapımcı, kelebek avcılarının bu hayvanları yakalayıp oradaki komisyonculara sattığını aktardı.

“İlk NFT Projem, NFT Dünyasındaki En İlginç Projelerden Biri Olacak”

Hasan Soylemez NFT

Kelebeklerle ilgili film projesinde yalnız olmayacağını vurgulayan Söylemez, sözlerine şöyle devam etti;

“Kalabalık bir ekiple yaklaşık bir yıl, yağmur ormanlarında filmin çekimlerini yapacağız. Böylesine büyük projeler sinema sektöründe genelde büyük şirketlerin finans destekleriyle gerçekleşebilir. Ancak blockchain gibi merkeziyetsiz bir ekonomik sistemin, bağımsız sinemanın daha özgün ve daha güçlü hikayeler anlatmasının yolunu açacağına inanıyorum. Bundan sonra gerçekleştireceğim projeleri, Blockchain dünyasındaki hayal ortaklarıyla hayata geçireceğim. İlk NFT projem de sanırım NFT dünyasındaki en ilginç projelerden biri olacak.”

Uydu Sinyallerinden NFT Koleksiyona Dönüşen Yolculuk

Hasan Söylemez, Afrika yolculuğunda güvenlik amacıyla yanında sürekli GPS cihazı taşıdığından bahsederek, NFT ile ilgili şunları söyledi;

“Hareket halindeyken cihazı açıyordum ve belli zaman aralıklarıyla uydudan gelen sinyallerle konumum belirleniyordu. Üç yıl içinde GPS cihazıma 4 bin 650 adet uydu sinyali geldi. Her sinyalin koordinatları, tarihi ve saati birbirinden farklı. Bu sinyallerin oluşturduğu dataları Ethereum blockchain ağında kendi kontratımızla bir NFT koleksiyonuna dönüştürüyoruz. Her bir sinyalin datası, alındığı bölgenin desen ve renkleri kullanılarak generative art ile NFT’ye dönüştürüldü. Bu NFT’ler ile sanal ve gerçek dünyayı birleştireceğiz. Koleksiyon 17 ülke ve 4 bölge olmak üzere toplam 21 bölgeden oluşuyor. Her bölgenin sinyal sayısı farklı olmakla beraber, toplam 4 bin 650 adet sinyal bulunuyor. Bunların da kendi aralarında bir nadirlik sıralaması var. Bunu ilerleyen günlerde daha detaylı açıklayacağım.”

“Elinde NFT Bulunduranlara Metaverse’te Özel Gösterim Yapılacak”

NFT’leri alan yatırım ortaklarına pek çok fırsat sunacaklarını dile getiren Hasan Söylemez, süreci şu şekilde anlattı;

“Filmin dünyadaki sinema, TV ve dijital platform gelirlerinin %25’inden ellerindeki NFT’lerinin nadirliğine göre değişen oranlarda ömür boyu telif alacaklar. Lansman günü NFT’leri mintleyenler yeni filmin jeneriğinde 15 karakterle sınırlı istedikleri ismi yazdırma hakkına sahip olabilecek. Yapılacak çekilişle 5 koleksiyoner bütün masrafları karşılanarak Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki film setine gelecek. Bir kişi filmin dünya prömiyerine, bir kişi Amerika prömiyerine, bir kişi Avrupa prömiyerine, 10 kişi de Türkiye prömiyerine gelerek, filmi benimle izleyecek. Filmin dünya prömiyerinden sonra elinde NFT bulunduranlara Metaverse teknolojisi biraz daha geliştiği takdirde Metaverse’te özel gösterim yapılacak.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x