Yükleniyor...

0x Coin (Zrx) Nedir?

0x Coin'i kısaca tanımlamak gerekirse, herkes tarafından kullanılabilen akıllı sözleşmeler sistemidir.

0x 1200x720 1

0x Coin’i kısaca tanımlamak gerekirse, herkes tarafından kullanılabilen akıllı sözleşmeler sistemidir. Ethereum blok zincirinin en iddialı tokenlerinden biridir ve sembolü de XRZ’dir.

XRZ Coin, Ethereum blok zincirinin bir parçası olan ve merkezi olmayan takas platformu sunmak için tasarlanmıştır. Yani, herhangi bir Ethereum zincirinde doğmuş olan coinlerin faydalı işlem görmesine ve değişim göstermesine olanak sağlamaktadır. 2016 yılında kurulmuştur. Açık bir protokol olarak da tanımlanabilir ve ücrete tabi değildir. Kripto para yatırımcıları 0x Coin sistemi aracılığıyla merkezi olmayan borsaları kullanabiliyorlar. Bu protokole göre, gelecekte tüm varlıkların kendi tokeni olacağı iddia ediliyor.

0x (ZRX) Nasıl Çalışır?

Merkezi olan sistemlere karşı tepki olarak ortaya çıktı denebilir. Merkezi sistemlerde karşılıklı güven söz konusudur; yapılan işlemlerde vergiler ve kısıtlamalar devreye girer. Bu durumları ortadan kaldırmanın yolu olarak merkezsiz sistemler yaratıldı. Tabi ki bu sistemde de belli başlı sorunlar bulunuyor; her şey gibi merkezsiz sistem de kusursuz değil. Likidite sıkıntısından dolayı işlem hızları ve ücretleri değişkenlik gösterebiliyor.

0x’in Kurucuları Kimlerdir?

2016 yılında Will Warren ve Amir Bandeali tarafından bulundu. Şu an iki kurucu platformda çalışırken Will Warren 0x’in CEO’su ve Amir Bandeali ise CTO’sudur.

2017’de ICO sonucu 24 milyon dolar fon sağlayan platform, Polychain Capital, Pantera Capital ve FBG Capital gbi risk sermayesi firmalardan fon sağladı.

ICO’dan önce, firmanın CEO’su Basic Attention Token’ın (BAT) danışmanı olarak çalıştı. Ayrıca 0x’i kurmadan önce birkaç üst düzey firmada menkul kıymetler analisti olarak çalıştı.

0x’i Diğer Projelerden Ayıran Özelliği Nedir?

Çoğu token projesinin aksine 0x hem ERC-20’yi hem de ERC-723 standartlarını destekler. Bu da, menkul kıymet işlemlerinin izin gerekmeksizin yapılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca alım satım işlemleri, piyasada harcamalar ve DeFi protokollerinin kullanışlılığı için ideal bir proje olarak görülüyor. 0x protokolü esnek yapıda olsa da, menkul kıymet değişimi ikincil özellikte kalabilir. Son olarak, platformdaki ödemeler ZRX token’ları olarak alınır. Böylece piyasa yapıcılar için işlemleri karşılığı ödül alırlar. Onun dışında firma, ücretlerden herhangi bir pay almaz.

0x (ZRX) Güvenli midir?

Merkezileştirilen kripto paralar, tek bir yönetimin elinde olduğu için saldırılara karşı savunmasız görülürler. Merkezsiz borsalar ise, bu açığı ortadan kaldırmak için bir sistem geliştirmişlerdir. Savunması daha yüksek, yavaş işleyen fakat merkezli sisteme göre daha güvenli bir protokoldür.

0x’in (ZRX) Piyasa Değeri Nedir?

ZRX, başta da değindiğimiz gibi Ethereum zincirinden gelmektedir. Piyasadaki arz değeri 760.407.232 ZRX’dir ve arz sınırı 1 milyar ZRX token olarak kararlaştırıldı. Aşağıdaki linkte, yazım sırasındaki güncel değerini görebilirsiniz.

https://coinmarketcap.com/currencies/0x/

Kripto para ekosistemi için kesin kanaat belirtmek doğru değildir. Fakat pek çok öngörü, ZRX’in iyi getiri sağlayacak özelliklere sahip olduğu yönünde. Sahip olduğu sistemle yatırımcılara güven teşkil ediyor ve bu da onu avantajlı kılıyor. Birden fazla iş ortağına sahip olması da ZRX’in güçlü olduğunun kanıtı niteliğindedir.

0x (ZRX) Nasıl Satın Alınır?

ZRX, Binance, Coinbase Pro, OKEx, HitBTC ve Hobi Global başta olmak üzere birçok borsadan satın alabilirsiniz. Borsalardan ZRX/USDT, ZRX/BTC, ZRX/ETH, ZRX/USD, ZEX/KRW, ZRX/EUR, ZRX/INR, ZRX/HUSD ve ZRX/AUD çiftlerini kullanarak alabilirsiniz.

Son olarak;

Tüm bu özelliklerinden ötürü 0x (ZRX), tercih oranı yüksek olan coinler arasında yer almaktadır. Şu döneme kadar en fazla kullanıcıya sahip olan ilk ERC20 tokeni unvanıyla, tercih edildiğini kanıtlar durumda. Yaratıldığı günden bu yana, borsaların gözdesi haline geldiği söylenebilir.

Her zaman olduğu gibi, ZRX için de alım-satım yapmadan önce piyasayı takip etmenizde fayda var. Alışıldığı üzere, tüm yatırım borsaları gibi kripto para borsası da dünya gündeminden ve farklı etkenlerden dolayı iniş-çıkışlar yaşamaktadır. Düzenli takip ederek yatırım hareketlerinizi daha doğru şekilde belirleyebilirsiniz. ZRX’de likidite oranı çok düşük olduğu için al sat işlemlerine çok uygun değildir. Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız tercihlerinize göre iyi bir yatırım olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner