Yükleniyor...

1 Bitcoin (BTC) Emekli Olmak İçin Yeterli mi?

Son yıllarda birçok analist ve yatırımcı, gençleri mevcut piyasanın düşüklüğünden yararlanmaya ve emeklilik için Bitcoin'e (BTC) yatırım yapmaya teşvik ediyor.

1 bitcoin ile emekli olabilir misiniz

Son yıllarda birçok analist ve yatırımcı, gençleri mevcut piyasanın düşüklüğünden yararlanmaya ve emeklilik için Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmaya teşvik ediyor. Kripto piyasalarında yer alan analistlerin ortak görüşü, Bitcoin’in emeklilik için geleneksel tasarruflardan çok daha etkili olacağı yönünde.

Geçtiğimiz kırk yıl boyunca gelişmiş ülkelerdeki emeklilik planları, standart emeklilik planları gibi sabit sosyal yardım programlarında kademeli olarak değişiklikler meydana geldi. Bu değişiklikler tartışmaya açık olsa da, milyonlarca kişi kendi mevcut emeklilik yatırımlarına geleceğe dönük olarak baktıklarında güvenmiyor. Bu güvensizliğin en büyük sebebi ise küresel krizler sonrası yaşanabilecek enflasyon artış beklentisi.

Hala aktif olarak çalışan kişiler için Dolar ve Euro gibi fiat para birimlerinin uzun vadeli devalüasyonu yıkıcı olabilir. Emeklilik tasarruflarının kazanç gücü düştükçe yıllarca süregelen yatırımlar da bu yüzden değer kaybedebilir.  Analist Davincij15, Twitter üzerinden bu konu hakkında bir paylaşım yaptı ve 65 yaşında sadece 1 Bitcoin sahibi olun ve ihtiyacınız olandan fazlasına sahip olacaksınız dedi.

Mevcut ekonomik kriz sırasında Bitcoin’den potansiyel güvenli sığınak olarak bahseden yatırımcı ve analistler mevcut. Ancak bu fikrin uzun vadeli değerlendirilmesi için çok daha erken. Kripto varlıklara çoğunlukla gençlerin ilgi gösterdiği biliniyor ve mevcut piyasada 35 yaşın altında aktif çalışanlar son zamanlarda emeklilik portföylerine blockchain varlıklarını eklemeye devam ediyor.

Bu eğilimin en büyük sebebi, kripto varlıkların geleneksel yatırımlara göre daha iyi performans göstereceğine dair inancı diyebiliriz. Diğer bir yandan daha önce de bahsettiğim gibi yatırımcılar artık emekliliklerini enflasyon ve diğer ekonomik krizlerden korumak için kripto varlıkları tercih ediyor. Diğer bir deyişle, kripto varlıkların önümüzdeki süreçte altın gibi uzun vade yatırım araçlarına dönüşmesi bekleniyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin küresel finansal ortamının kalıcı oyuncuları olduğuna dair artık şüphe yok. Şimdi ise her zamankinden fazla geleceğe dönük yatırımlar olarak bahsedilmekte.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner