Yükleniyor...

Bitcoin Cash Madencileri Bitcoin Fiyatını mı Arttırıyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı geçtiğimiz hafta içerisinde görülmeye değer bir şekilde yükselerek 7.

Bitcoin Cash Madencileri

Bitcoin (BTC) fiyatı geçtiğimiz hafta içerisinde görülmeye değer bir şekilde yükselerek 7.200 dolar seviyesine kadar geldi ve gözler yeni destek seviyesi olan 7.000 dolara çevrilmişti. Ancak bu hafta sonu lider kripto varlık tutunamadı ve kısa süreliğine de olsa 6.750 dolar seviyesine kadar düştü.

Bitcoin’in geçmiş 10 ay hareketleri gözlendiğinde, 10.500 dolar seviyesine yükseldiğinde yaşadığı hareketlere benzer grafikler mevcut. Bitcoin’in tekrardan geçmişte olduğu gibi yükselmesi için günü 7.100 dolar üzerinde kapatması gerekiyor.

Bitcoin’in haftalık zaman dilimi ortalaması ise 14 Ocak tarihi ile neredeyse aynı olarak gözüküyor. Bu durum da lider kripto varlığın 9.000 dolardan 10.500 dolara yükseldiği hafta ile oldukça benzerlik gösteriyor.

bitcoin-haftalik-ortalama

Geçtiğimiz hafta ise Bitcoin Cash’de (BCH) yarılanma etkinliği gerçekleşti ve yarılanma gerçekleşmeden hemen önce Bitcoin Cash’de %11’lik geçici bir artış meydana geldi. Yarılanma sonrası ise BCH ciddi bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün en büyük nedeni olarak ise Bitcoin Cash madencileri ile Bitcoin madencilerinin bire bir aynı donanımları kullanması olarak gösteriliyor.

bitcoin-cash-dusu

Bitcoin Cash’de yaşanan %50 kâr düşüşü madencileri Bitcoin’e yönlendirdi. Daha fazla madencinin Bitcoin ağına girmesi ile birlikte ağdaki zorluk artış gösterdi ve bu durumun Bitcoin yarılanmasına kadar devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte tabi ki önümüzdeki süreç içerisinde Bitcoin Cash madencilerinde düşüş de devam edecektir.

madencilik-zorluk-seviyesi

Boğa Senaryosu

Bitcoin’in bahsettiğimiz gibi 7.100 doların üzerinde bir seviyede kapanması durumunda hafta içerisinde ciddi bir yükseliş göstermesi yüksek ihtimal. İlk direnç seviyesi tekrardan 7.200 dolar, daha sonra ise lider kripto varlığın önünde 7.400 dolar ve 7.700 dolar dirençlerini yer alıyor. Madenci sayısındaki artışında etkisi ile Bitcoin önümüzdeki hafta sonuna kadar 9.200 dolar seviyesini görebilir.

Ayı Senaryosu

Bitcoin’de tam anlamı ile toparlanma başladı demek için oldukça erken ve lider kripto varlığın haftayı 7.100 doların altında kapatması durumunda, önce 6.750 sonra 6.500 dolar seviyelerini tekrardan görmesi muhtemelen. Düşüşün devam etmesi durumunda ise 5.000 dolara seviyelerine kadar geri çekilme yaşanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner