Yükleniyor...

Bitcoin’de Oynaklık Yarılanmaya Kadar Azalır Mı?

12 Nisan Bitcoin piyasası için önemli bir gündür.

volatil

12 Nisan Bitcoin piyasası için önemli bir gündür. Takvimlere bakacak olursanız, son 7 yıldaki en büyük düşüşün görüldüğü tarihin üzerinden 1 ay geçmiştir ve 4 yıl sonra gerçekleşen yarılanmaya da 1 ay kalmıştır.

Geçtiğimiz ay 12 Mart tarihinde Bitcoin, değerinin %50’den fazlasını 24 saatten kısa bir süre içinde kaybetti. Şu anda gündemde olan; “Acaba Bitcoin yarılanması zaten fiyatlandırıldı mı?” sorusu ise kripto para topluluğunu ikiye böldü. Halihazırda pandemi sebebiyle başlayan ekonomik kriz likidite düşüşüne ve yüksek oranda likidite olan Bitcoin piyasalarının da düşüşüne neden olmuştur.

Bitcoin piyasalarına yakından bakacak olursak, geçtiğimiz aydaki oynaklık ve tam 30 gün içinde gerçekleşecek yarılanmanın getirdiği oynaklık birleştirildiğinde, süreç öncekinden daha istikrarlı görünmektedir. Piyasalardan elde edilen verilere göre, Bitcoin’in şimdi gerçekleşen 3 aylık oynaklığı ile  beklenen 3 aylık oynaklığı arasında büyük bir fark vardır.

Aslında Ekim 2019’dan beri, iki volatilite endeksi arasındaki fark maksimumdur. Gerçekleşen oynaklık %6.5, ileriye dönük eşdeğeri ise %5’tir. Gerçekleşen volatilite tarihi fiyat hareketlerine göre hesaplanır, beklenen oynaklık artışı fiyatına göre değerlendirilir.

İki oynaklık metriği arasındaki fark 19 Mart’tan itibaren, düşüş sonrası fiyatın yavaş ama istikrarlı bir şekilde yeniden canlanmaya başladığı zaman artmaya başladı. Ancak bir önceki haftanın başında, varlığı 7.000 doların üzerine taşıyan bir artış gerçekleşti.

Kripto para birimi şu anda Şubat ayındaki seviyesinin %30 altındadır. Aylık bazdaki değişkenlik göz önüne alındığında, trader’lar önümüzdeki 30 günün nispeten sessiz olmasını beklemektedir.

Oynaklığın yarılanma tarihinden itibaren eski günlere döneceği tahmin edilmektedir. Volatilite (oynaklık) teriminin yapısı, volatilitenin Mayıs sonundan Aralık 2020’ye kadar artacağını göstermektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner