Yükleniyor...

11 yıllık kripto cüzdanı kurtarıldı: “100.000 dolarda satarım!”

İki siber güvenlik araştırmacısı, bir kripto kullanıcısının, 11 yıl önce varlıkların bulunduğu cüzdana erişimini kaybettikten sonra kaybettiği 43,6 Bitcoin'i (BTC) kurtarmasına yardımcı oldu.

bitcoin kripto analist15mayıs

İki siber güvenlik araştırmacısı, bir kripto kullanıcısının, 11 yıl önce varlıkların bulunduğu cüzdana erişimini kaybettikten sonra kaybettiği 43,6 Bitcoin’i (BTC) kurtarmasına yardımcı oldu.

Olayı ayrıntılarıyla anlatan bir YouTube videosuna göre, araştırmacı Joe Grand ve arkadaşı Bruno, BTC’yi tutan cüzdanın şifresini oluşturmak için kullanılan şifre oluşturucuda tersine mühendislik yapmak üzere zamanı hack’lediler. Süreç zorlu olmasına rağmen cüzdanlara yeniden erişim kazanmalarına ve kayıp paraları kurtarmalarına yardımcı oldu.


Kripto yatırımcısı şaşırttı: BTC için 100.000 dolar hedefini bekliyor

Michael adındaki anonim kripto kullanıcısı, Grand ve Bruno’ya cüzdanı 2013 yılında kurduğunu ve benzersiz şifreyi oluşturmak için RoboForm’u kullandığını söyledi. Ancak güvenlik nedeniyle şifreyi RoboForm yerine şifrelenmiş bir dosyada saklamaya karar verdi.

Michael, “O zamanlar güvenliğim konusunda gerçekten paranoyaktım” dedi ve cüzdanın o zamanlar yaklaşık 5.300 dolar değerinde olduğunu açıkladı. Ne yazık ki Michael’ın şifresini içeren şifrelenmiş dosya bir noktada bozuldu ve Michael cüzdana erişimini kaybetti.

Michael, Grand ile ilk kez 2022’de temasa geçti ancak Grand onu geri çevirdi. Bitcoin sahibi ısrar etti ve Haziran 2023’te tekrar denedi. Bu kez Grand’ın dikkatini çekti ve varlıkları geri alma sürecine başladılar.

Grand ve Bruno, RoboForm’un rastgele sayı oluşturucusunda, oluşturulan her şifreyi kullanıcının bilgisayarında oluşturulduğu tarih ve saate bağlayan bir güvenlik açığı bulunduğunu keşfetti. Hata 2015 yılında düzeltilmiş olsa da ikili, bu hatanın o tarihten önce oluşturulan tüm şifreleri etkilemiş olması gerektiğini düşündü.

Michael’a şifreyi oluşturduğu tarihi hatırlamakla görev verildi ve bu iş zor gibi görünse de araştırmacılar onun Bitcoin’leri 13 Nisan 2013’te cüzdanına taşıdığını öğrendiler. Zaman parametrelerini kullandılar ve yüzlerce şifreyi test etmeye devam ettiler. doğru olanı, 15 Mayıs 2013’te oluşturuldu.

Doğru şifreyi bulduktan sonra cüzdana eriştiler ve BTC’leri aldılar. Michael, BTC 38.000 dolar civarında seyrederken zulasının bir kısmını Grand ve Bruno’ya verdi, varlık 62.000 dolara çıktığında da bir kısmını kendisi için sattı. Şu anda elinde kabaca 2 milyon dolar değerinde 30 BTC kaldı ve varlık 100.000 dolar değerine ulaşana kadar bunları elinde tutmayı planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner