Yükleniyor...

FTX’te büyük gelişme: İflas maliyeti dudak uçuklattı

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'ın davası temyize kadar sona ererken, FTX'in iflası devam ediyor.

ftx

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın davası temyize kadar sona ererken, FTX’in iflası devam ediyor. 

Şirketin son iflas başvurularına göre, CEO John Ray III yönetimindeki FTX malikanesinden gelen son güncellemede şirket, chatbot Claude’un arkasındaki yapay zeka girişimi Anthropic’teki kalan hisselerini devretti. 

FTX, kalan 15 milyon hissenin her birini yaklaşık 30 dolara satarak 450 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Bu, FTX’in şirkete yaptığı 500 milyon dolarlık yatırımın toplam getirisini yaklaşık 1,3 milyar dolara, yani 800 milyon dolarlık kâra getiriyor. Bu ikinci satışın hisse başına fiyatı Mart ayındaki ilk satışla aynıydı .

Bu turun en büyük alıcısı olan küresel risk sermayesi fonu G Squared, kalan hisselerin yaklaşık üçte birini (4,5 milyon) 135 milyon dolara satın aldı. Risk sermayesi fonları da Anthropic hisselerinin diğer 20 alıcısının çoğunluğunu oluşturdu. 


FTX, her geçen gün darbe alıyor

İflas masasından gelen son başvuruların ardından, FTX iflasının maliyeti yasal ve idari masraflar açısından 500 milyon doları aştı .

FTX alacaklıları, FTX’in iflasından sorumlu birincil hukuk firması olan Sullivan ve Cromwell’in aynı zamanda FTX’i iflastan önce temsil eden firmalardan biri olduğundan şikayetçi oldu; bu, bağımsız bir denetçi ve sınıf yetkilisinin atanmasına yol açan potansiyel bir çıkar çatışmasıydı.

Geçen yıl New York Times tarafından yapılan bir analiz, hukuk firmalarının kripto şirketlerinin iflasları için  yüz milyonlarca dolar ücret talep ettiğini ortaya çıkardı.

FTX CEO’su John Ray, davanın başlangıcından bu yana mülke 1.300 dolarlık saatlik ücretine göre 5,6 milyon dolar fatura etti. Varlık, alacaklılarının yüzde 98’ine, borsa iflas başvurusunda bulunduğu sırada dolar değeri cinsinden ölçülen, izin verilen taleplerin en az yüzde 118’ini geri ödemeyi planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner