Yükleniyor...

21 Milyon Bitcoin’in Tamamı Çıkarıldıktan Sonra Ne Olacak?

Hepimizin bildiği üzere toplam çıkarılacak Bitcoin (BTC) sayısı 21 milyon adet ile sınırlı.

21 milyon btc

Hepimizin bildiği üzere toplam çıkarılacak Bitcoin (BTC) sayısı 21 milyon adet ile sınırlı. Tüm Bitcoin’lerin çıkarılması tahmini olarak 2140 yılına denk geliyor. Bitcoin’lerin tamamı çıkarıldıktan sonra yeni BTC’ler dolaşıma girmeyecek ve madenciler açısından bu durum büyük değişiklikler getirecek.

Yaklaşık olarak her on dakikada bir, Bitcoin madencileri yeni bir bloğu keşfediyor. Bu blok, Bitcoin bellek havuzunda bekleyen ve genellikle madencilere ek bir gelir kaynağı olan işlem ücretlerinin büyüklüklerine göre, seçilen işlemler ile doldurulur.

Bir blok keşfetmenin karşılığında ise, madenciler blok başına sabit bir Bitcoin blok ödülü alırlar. Bitcoin ilk olarak başlatıldığında ödül 50 BTC olarak belirlendi. Ancak her 210.000 blokta verilen ödül miktarı periyodik olarak yarıya düşürülüyor. Bu durum da kabaca her dört yılda bir gerçekleşiyor ve verilen ödül miktarı önce 25 BTC, sonra 12.5 BTC ve son olarak 11 Mayıs’ta gerçekleşen yarılanma etkinliği ile birlikte 6.25 BTC seviyesine düşürüldü.

Bitcoin madencileri toplamda 21 milyon BTC miktarına ulaşana kadar blok ödüllerinden paylarına düşeni almaya devam edecekler ve bundan sonra yeni bir BTC ağa katılmayacak. Bitcoin başlatıldığı günden bugüne 18.4 milyon BTC ağa girdi. Ancak yarılanma sebebi ile her dört yılda bir yaşanan azalmadan dolayı, son Bitcoin’in ortaya çıkması 120 yıl sonra gerçekleşecek.

Tüm Bitcoin’ler Bulunduğunda Madenciler Ne Yapacak?

21 milyon Bitcoin tamamlandığında, Bitcoin madencileri yine blok keşif aşamasına katılabilecek ancak, Bitcoin madencilik ödülünden faydalanamayacaklar. Yine de bu durum, madencilerin ödüllendirilmeyeceği anlamına gelmiyor.

Blok ödüllerinin yanı sıra, Bitcoin madencileri keşfedilen her blokta yer alan işlemler karşılığında da gelir elde ederler. Şu anda, işlem ücretleri madencilerin gelirlerinin küçük bir kısmını oluşturuyor. Çünkü madenciler günümüzde 900 BTC’yi ağa katıyor ancak işlem ücretlerinden gelen gelirleri ise 30 ila 50 BTC arasında değişiyor. Bu işlem ücretleri madencilerin gelirlerinin sadece %3.3’ünü oluşturuyor. 2140 yılında ise bu oran %100 seviyesine yükselecek.

İşlem ücretleri de zamana göre değişiklik göstermekte. Özellikle 2017 yılında Bitcoin işlem ücretleri, yaşanılan boğa koşusu ile birlikte zirve yaptı ve madencilerin gelirleri de bu yönde arttı. Aralık 2017’de yaşanan zirve sırasında, Bitcoin 14.000 dolar seviyesine yükseldiğinde, madencilerin toplam işlem ücreti günlük 1.495 BTC seviyesine yükseldi. Bu da o zamanın değeri ile 21 milyon dolara karşılık geliyor. Günümüz ile karşılaştırıldığında, 2017 yılında madenciler işlem ücretlerinden, ciddi anlamda kazanç elde ediyordu. Bu da gelecekte benzer bir durumun tekrar yaşanabileceği anlamına geliyor.

Son olarak ise, kripto ticaret platformu NewsCrypto’nun CMO’su Luka Boškin’in de dediği gibi son blok çıkarılmadan önce Bitcoin ödül mekanizmasında bir değişiklik yaşanabilir. Kripto topluluğunda birçok kişi BTC sayısının azalmasıyla, Bitcoin’in protokolünde önemli değişikliklerin gerçekleşeceğini savunsa da bu konu hakkında ellerinde bir kanıt bulunmuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner