Yükleniyor...

ABD Piyasaları Açılış/Kapanış Saatleri

Borsa birçok finansal yatırım ürünü kapsamaktadır.

ABD borsasi

Borsa birçok finansal yatırım ürünü kapsamaktadır. Bono, tahvil, döviz, emtia, yatırım fonları gibi çeşitli menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı borsada, ağırlıklı olarak halka arz edilmiş şirketlerin hisseleri alınıp satılmaktadır. Yatırımcılara hisse senedi çeşitliliği sunan ABD borsaları hafta içi her gün faaliyetlerini sürdürmektedir.

Borsada tatil günleri hariç her gün işlem yapılır. Sabah saatlerinde açılan borsalarda akşam mesai saati bitimine kadar işlem yapılması mümkündür.

Ülkemizde borsa işlemi yapabilmek için Borsa İstanbul’dan hisse senedi alım ve satımı yapılabilmektedir. Ancak resmi tatillerde ve borsanın açılış ve kapanış saatleri dışında işlem yapmak mümkün değildir. Foreks’te bu işlem saat aralığı daha geniştir.

Dünya borsaları işlem saatleri ülkelere göre değişkenlik gösterdiği için, yatırımcıların, ülkelerin borsa açılış ve kapanış saatlerini bilmesi gerekmektedir. Borsaların açılması ile döviz kurlarında ve borsa değerlerinde iniş ve çıkışlar yaşanabilmektedir.

ABD borsa

ABD borsalarında açılış ABD saati ile 09.30 ve Türkiye saati ile 16.30’da, kapanış ise ABD saatiyle 16.00 ve Türkiye saati ile 23.00’de gerçekleşmektedir. Yatırımcılar, bu zaman aralığında alım-satım işlemleri yapabilirler. Amerika Kıtası’nda yer alan bir diğer ülke olan Kanada’nın borsa açılış-kapanış saatleri ise sırasıyla 17.30 ve 00.00’dır. 

Yatırım dünyasına yeni adım atanların henüz pek bilmediği şey, ABD borsalarının normal seans saatlerinden önce ve sonra da açık olduğudur. Buna açılış öncesi işlemler işlemler (pre market) ile kapanış sonrası işlemler (post market) denmektedir.

Amerika kıtasında borsa açılış saatleri ülkemizin saatine göre şu şekildedir:

  • New York Borsası: 16:30
  • Kanada: 17:30
  • Nasdaq: 16:30

Amerika kıtası için borsa kapanış saatleri Türkiye saati ile şu şekildedir:

  • Kanada: 00:00
  • New York: 23:00
  • Nasdaq: 23:00

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner