Yükleniyor...

Alex Mashinsky Kimdir?

Alex Mashinsky, eski Celsius Network CEO'sudur.

alex mashinsky

Alex Mashinsky, eski Celsius Network CEO’sudur. Aslen Yahudi kökenli olan ünlü girişimcinin, borsalar aracılığıyla toplamda 44 milyon dolar değerinde CEL coin sattığı düşünülüyor.

Alex Mashinsky Hayatı

Alex Mashinsky, 5 Ekim 1965 yılında dünyaya gelen bir girişimci ve işletme yöneticisidir. 13 Temmuz 2022’de Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunan bir kripto para ödünç verme platformu olan Celsius Network’ün kurucu ortağı ve eski CEO’sudur. Mashinsky aynı zamanda New York Başsavcısı tarafından açılan bir hukuk davasında sanıktır.

1990’ların başında Mashinsky, IP üzerinden Ses çağrı yönlendirmenin yanı sıra sıradan sesi işlemek için telekomünikasyon anahtarları sunan ilk firmalardan biri olan VoiceSmart’ı kurdu. Mashinsky, bir bilgisayardan veya akıllı telefondan isteğe bağlı limuzin ve araba hizmetleri rezervasyonu yapmak için 2004 yılında GroundLink’i kurdu. Daha sonra Transit Wireless’ın bir parçası haline gelen Q-Wireless’ın da kurucusuydu. 2014’ten 2015’e kadar Mashinsky, Novatel’in CEO’su olarak görev yaptı.

Mashinsky, 1965 yılında Ukrayna’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi 1970’lerde ülkeyi terk etmek için izin aldı ve daha sonra İsrail’e taşındı. Küçük yaşlardan itibaren, babası gibi bir tamirciydi ve İsrail’de umumi telefon hatlarını kullanır ve kullanırdı. Ergenlik çağındayken, Ben Gurion Havalimanı’ndan müzayedede el konulan malları satın aldı ve kâr elde etmek için yeniden sattı.

alex mashinsky

Mashinsky, elektrik mühendisliği okuduğu ancak mezun olmadığı birkaç farklı üniversiteye gitti. 1984’ten 1987’ye kadar pilot olarak eğitim aldığı ve Golani Tugayı’nda görev yaptığı İsrail Ordusunda görev yaptı. 1988’de İsrail’den ayrıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

2017’de Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri gibi dijital varlıklar için bir borç alma ve borç verme platformu olan Celsius Network’ü kurdu. Müşterilerini “bankadan ayrılmaya” teşvik etti ve kripto para mevduatlarında yüzde 18,6’ya varan yüksek faiz oranları teklif etti.

CEO olarak, Celsius hakkında soruları yanıtladığı haftalık bir YouTube canlı yayını olan “Mashinsky’ye Her Şeyi Sor”u sundu. “Bankalar arkadaşınız değildir” yazan tişörtler giymesiyle, başarısız işletmeler (kendisininki dahil) hakkındaki eleştirel yorumları ve Chase Bank’ın bir şubesine zarar verme girişimi gibi tanıtım gösterileriyle tanındı.

Ocak 2022’de Mashinsky, Celsius’un ticaret stratejisinin kontrolünü ele geçirdi. İçeriden bazı kişiler, önemli finansal deneyime sahip yöneticileri geçersiz kılarak büyük bireysel kripto para ticaretini kişisel olarak yönettiğini bildirdi.

celsius

Mayıs 2022’de Celsius’tan 10 milyon dolar çekti. Ekim 2022’de yayınlanan bir rapora göre, şirket iflasın eşiğine gelirken müşteriler büyük miktarlarda varlık çekerken para çekme işlemleri gerçekleşti. Arkham Intelligence, Mashinsky’nin borsalar aracılığıyla toplamda 44 milyon dolar değerinde CEL token’ı sattığını tahmin ediyor.

13 Temmuz 2022’de, müşterilerin para çekme işlemlerini duraklattıktan bir ay sonra, Celsius Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Mashinsky, “Şirket, geriye dönüp bakıldığında, bazı zayıf varlık dağıtım kararları olduğu ortaya çıkan kararlar verdi.” dedi.

Mashinsky, 27 Eylül 2022’de Celsius CEO’luğundan istifa etti. Celsius’un eski CFO’su Chris Ferraro, onun yerine geçici CEO olarak atandı. Mevduat sahiplerinden oluşan Teminatsız Alacaklar Komitesi, yönetici değişikliğini Celsius’a karşı davaların çözümüne yönelik “olumlu bir adım” olarak nitelendirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner