Altcoin Nedir?

ABONE OL:google-news

Nasıl çalıştığını tam olarak anlayamamış olsalar bile, çoğu insan Bitcoin’in en azından ne işe yaradığını bilmektedir. Bununla birlikte, kripto para birimine dahil olmaya başladıklarında aslında altcoin olarak bilinen yüzlerde kripto para biriminin bulunduğu gerçeğiyle tanışırlar.

Altcoinler, kripto para birimi manzarasının ilgi çekici yönlerinden biridir, ancak herkes için değildir. Altcoin’ler hakkında yeni yatırımcıların genellikle birçok sorusu vardır ve bu kılavuz yeni başlayan yatırımcıların kripto para birimi portföyünün bir parçası olan Altcoin’ler hakkında irili ufaklı birçok genel bilgiyi içermektedir.

Altcoin Nedir ve Neden Önemlidir?

“Altcoin” kelimesi “Bitcoin alternatifi”nin kısaltmasıdır ve bu nedenle Bitcoin hariç her bir kripto para birimini tanımlar. Altcoin’ler Bitcoin alternatifleri olarak adlandırılır, çünkü en azından bir dereceye kadar, Altcoin’ler en az bir Bitcoin bileşeninin yerini almayı veya geliştirmeyi hedefler.

Yüzlerce Altcoin bulunmaktadır. CoinMarketCap’in verilerine göre, şu anda borsalarda işlem gören 1.935 adet Altcoin bulunmaktadır. Çoğu Altcoin, Bitcoin klonlarından biraz daha fazlasıdır ve işlem hızı, dağıtım yönetimi veya karma algoritması gibi sadece küçük özellikleri değiştirmeye, geliştirmeye odaklanırlar. Bu coinleri çoğu çok uzun süre hayatta kalamaz. İlk Altcoin’lerden birisi Litecoin’dir ve halen hayattadır.

Litecoin, Bitcoin’den farklı bir karma algoritması kullanmasına ek olarak, çok daha fazla sayıdadır. Bu nedenle Litecoin kendisini altın olan Bitcoin’in karşısında gümüş olarak adlandırmaktadır.

CoinMarketCap’e Göre En Büyük 5 Altcoin

CoinMarketCap’e göre en büyük 5 Altcoin;

  1. Ethereum
  2. XRP
  3. Bitcoin Cash
  4. Bitcoin SV
  5. Litecoin

Bazı Altcoin’ler Bitcoin’in sunamadığı kullanışlı özellikleri sunarak inovasyon yapmayı hedefler. Örneğin Ripple, para birimi ödemelerini kolaylaştıracak bir protokol olarak hizmet vermeyi hedefliyor.

Pek çok Bitcoin hayranı, Altcoin’lerin tamamen gereksiz olduğunu ve başarılı olamayacağı görüşünde, çünkü Bitcoin’in sahip olduğu altyapıya rakip olamayacak kadar kötüler. Nitekim Altcoin’ler aslında önemli bir rol oynar. Yerel yönetim, Bitcoin’in en önemli hedeflerinden biridir ve Altcoin’ler, kripto para topluluğunu merkezden uzaklaştırır.

Altcoin’ler, geliştiricilerin benzersiz özellikleri denemelerine olanak tanır. Bitcoin, geliştiricilerin zaman zaman özelliklerini kopyaladıkları bir kripto para birimi olsa da, Altcoin’lerin de kendilerine göre Bitcoin’in önünde oldukları yerler vardır. Birçok Altcoin, Bitcoin’e kıyasla daha hızlı transfer, daha düşük işlem ücretleri sunarlar. Altcoin’ler, kripto para kullanıcılarına alternatif seçenekler sunar ve Bitcoin’in geliştiricilerinin aktif kalmasını ve yeniliklere devam etmesini sağlar. Kullanıcılar, Bitcoin’in dijital ortamdaki beklentilerini kaşılamadığını düşündüklerinde herhangi bir Altcoin’e yönelebilirler. Bitcoin’in kullanım oranının düşmesi durumunda geliştiricileri harekete geçer, geribildirimleri dikkate alarak Bitcoin’in geliştirmeye odaklanırlar.

İlk Altcoin Neydi?

Nisan 2011’de kullanıma sunulan ilk Altcoin Namecoin oldu. Bir para birimi olarak işlev görmesine rağmen, Namecoin’in asıl amacı alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını sağlamaktı. Bu da internet yasaklarının önüne geçecekti. Namecoin, kısa ömrüne rağmen en başarılı Altcoin’lerden biri olarak kabul edilmektedir.

Altcoin’lere Yatırım Yapmalı mıyım?

Bitcoin’e kıyasla Altcoin’lerin daha riskli bir yatırım aracı oldukları kesin. Düşük piyasa paylarına sahip oldukları için, Altcoin piyasası fiyat manipülasyonuna daha açıktır. “Balinalar” olarak adlandırılan zengin tüccarlar, yeni, düşük fiyatlı kripto paralara büyük miktarlarda yatırım yapabilir ve organik olmayan bir fiyat artışını tetikleyebilirler. Altcoin’in fiyatı önemli ölçüde arttığında küçük yatırımcılar buna bakarak o Altcoin’e yatırım yaparlar ve balinalar bir anda yatırımcılarını çekerek karlı bi işe imza atmış olurlar. Bu yöntem “pompa ve çöplük” olarak bilinir. Bu, sadece açgözlü borsa simsarlarının küçük yatırımcılarını batırmalarına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda Altcoin’in ömrünün kısalmasına da neden olabilir.

Bir pompa ve çöplük durumunda tüm paranızı kaybetmekten kaçınmak için, büyük potansiyele sahip olduğuna ve genel sağlık durumunun iyi olduğuna inandığınız kripto paralara uzun vadeli yatırım yapmaya odaklanmalısınız. Genel olarak güçlü Altcoin’ler güçlü bir görünüme sahiptirler. Yüksek likidite gösterirler ve kaynak kodunu proaktif olarak geliştirilen geliştiricilere sahiptirler.

Güçlü Altcoin’leri saptamak için CoinGecko‘nun kapsamlı kripto para analiz algoritmasını kullanabilirsiniz. CoinGecko, kripto paraları kapsamlı bir şekilde analiz eder ve üç önemli faktöre göre istatiksel olarak kripto paraları sıralar.

Altcoin Analiz

Herhangi bir Altcoin’e yatırım yapmayı tercih ederseniz bazı yatırım ilkelerini hatırlatmak isteriz.

  1. Kripto para topluluklarının yaydığı yutturmacalardan kaçının.
  2. Sadece araştırdığınız ve güvendiğiniz Altcoin’e paranızı yatırın.
  3. Anlamadığınız bir şeye paranızı yatırmayın.
  4. Uzun vadeli yatırımlar için kripto paralayı iyice araştırın.
  5. Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla paranızı yatırım için kullanmayın.

Altcoin’leri Nereden Alabilirim?

Bitcoin’de olduğu gibi, Altcoin’leri borsalar aracılığıyla satın alabilirsiniz. Bunun için Türkiye’deki yerli borsalardan bazı Altcoin’leri satın alabilir veya yerli borsalardan Bitcoin alarak yabancı bir borsaya yatırımınızı taşıyabilir ve o borsada yatırımınızı herhangi bir Altcoin’e çevirebilirsiniz. Türkiye’de altcoin satın almak için kullanılabilecek en büyük kripto para borsası Paribu‘dur.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

923BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
18,360TakipçilerTakip Et
613AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar