Ana Sayfa Kripto Paralar Bitcoin (BTC) "Bitcoin Balina" Terimi Nedir? Bitcoin Balinaları Neyi Hedefler?

“Bitcoin Balina” Terimi Nedir? Bitcoin Balinaları Neyi Hedefler?

“Bitcoin Balina” terimi genellikle Bitcoin piyasasında elini gösteren büyük Bitcoin oyuncularını tanımlamak için kullanılır. Piyasa için bir metafor olarak okyanus teriminin kullanılması kesinlikle uygundur. Çünkü Bitcoin piyasasında tıpkı okyanustaki gibi büyük balıklar ve küçük balıklar bulunmaktadır. Bitcoin piyasasının okyanus benzetmesinin içini aşağıdaki terimlerle doldurabiliriz;

 • Köpek balığı: kâr etme çılgınlığı
 • Dalgalar: piyasa hareketleri
 • Balinalar: büyük Bitcoin sahipleri
 • Yunuslar: balinalara kıyasla daha küçük Bitcoin sahipleri
 • Küçük balıklar: küçük Bitcoin sahipleri

gibi.

Tüm bunlarla birlikte, balına terimi yanlış yatırımcı sınıfına uyarlanmış olabilir, çünkü aşağıda açıklanan oyuncular gerçekten okyanusun en büyük yaratıklarıdır.

Bitcoin Yunusları

Kendilerini her defasında 1000 BTC’lik alımlarıyla veya satışlarıyla gösterirler ve ortak amaçları pazarı hareket ettiren ve istedikleri takdirde fiyatı manipülasyon yapabilen ağır oyuncular olduğunu göstermektir. Ancak, bu görüş yanlıştır.

Gerçek şu ki, Bitcoin piyasasındaki bu oyuncular Bitcoin balinaları değil, daha çok Bitcoin yunuslarıdır. Yani, bu oyuncular daha küçük balık grubundandırlar.

Bitcoin Balinaları

Bu grubuna giren oyuncular, Hedge Funds ve Bitcoin Investment Funds gibi kurumlardır. Bu fonlardan bazıları Bitcoin piyasasındaki (okyanustaki) varlıklarını açıkladı:

 • Pantera Capital
 • Bitcoins Reserve
 • Binary Financial
 • Coin Capital Partners
 • Falcon Global Capital
 • Fortress
 • Bitcoin Investment Trust
 • Global Advisors Bitcoin Investment Fund

Okyanusun diğer balinaları ise henüz kendilerini göstermiş değiller, ancak okyanusun değerinliklerinde yer alıyorlar.

Bu fonlar tipik olarak, düzenli perakende tüccarlarının göremediği özel bir düzenleme ile stratejik ve gizli olarak borsalara aktardıkları yüzbinlerce bitcoini yönetiyorlar.

Büyük sermaye kurumları piyasayı istediği gibi hareket ettirebilir. Bir “Bitcoin Balinası” metaforunun kendi başına geldiği yer burasıdır, çünkü okyanusun diğer sakinleri yoldan çekilmeli veya başka bir yere taşınmalıdır. Ek olarak, balinayı kendi yolundan saptıracak kadar güçlü bir akım yoktur. Bu yüzden neyi amaçlıyorsa onu yapar.

Bitcoin Likiditesi

Bu kurumlar, piyasaya 50.000 BTC enjekte ederek bir hafta boyunca büyük bir fiyat değişikliği gerçekleştirilebilir. Yine de bu kendi iyilikleri için anlamsızdır, çünkü kurumların  nihai hedefi, küçük yatırımcılar gibi her yatırımdan sonra bir kâr elde etmektir. Bunun olması için ise düşük fiyattan Bitcoin satın almalı ve yüksek fiyattan satış yapmalıdırlar.

Bitcoin balinaları da bunun farkındadırlar ve alım-satım için engellere takılmamak adına yüzlerce veya binlerce küçük alım-satım yaparak manipülasyon yapmayı hedeflerler. Bu nedenle onların işlemlerini tespit etmek pek mümkün değildir.

Bu Taraftan Lütfen

Kurumların ticaretin kârlılığını en üst düzeye çıkarma arzuları göz önüne alındığında, piyasaya küçük balık olarak katılmaları ve bu balıkların birlikte hareket etmesi gerekmektedir. En azından bir güç oluşturmak için böylesi bir işbirliği şarttır. Kurumlar piyasayı izleyerek bir amaç belirlerler. Daha sonra, yaptıkları etkilerle diğer küçük balıklarında arasına katılmalarını sağlarlar. Yani bir süre küçük balıkları yemlerler. En iyi çıkış noktasında ise piyasayı büyük çapta etkileyecek adımı atarlar.

Piyasadaki Fenomenler

Birazdan söyleyeceğimiz şey kulağa inanılmaz gibi gelse de bu bir gerçek; Forex piyasasının çoğu için piyasa yapıcılar olan büyük bankalar, sadece birkaç hafta boyunca sürecek ticaret planları ile piyasayı yönlendirecek özel ekiplere sahiptirler.

Bitcoin piyasasının yatırım fonları gibi yüksek riskli kurumsal yatırımcılar için ideal olmasını sağlayan çeşitli özellikleri vardır:

 • Küçük piyasa değeri
 • Nispeten saf katılımcılar
 • Banka rakipleri yok
 • Resmi ve yasal düzenlemeler yok

Makalemizin en üstünde listelenen kurumlar, son iki yıl boyunca Bitcoin piyasasında aktif hale geldiler. Büyük oyuncuların eylemlerini koordine etmeleri oldukça rasyonel görünüyor. Büyük miktarda Bitcoin’i elinde tuttuğu bilinen topluluk üyelerinin olduğu düşünüldüğünde, diğer potansiyel piyasa hareketleri ile kendi çıkarlarını makul bir şekilde sağlayacaklarını ve piyasayı kendilerine göre hizaya getirebilecekleri düşüncesindedirler. Zaman zaman bu konuda başarılı oldukları da bir gerçek. Bitcoin piyasası genellikle spekülasyona açıktır ve özellikle küçük balıkların dikkatli olmaları gerekir.

Okyanusta büyük bir balina gören küçük bir balık ne yapar? Hızlıca yoluna devam eder. Elbetteki böylesi karanlık bir okyanusta balinalarla yüzmek kolay değil ama unutmayın; okyanusun doğasında bu var.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer Haberler

İşte Bitcoin ETF Endeksinin Arkasındaki OTC Borsaları

Çok beklenen VanEck SolidX Bitcoin ETF'sinin en büyük üç OTC Bitcoin borsasının fiyatlandırma verisinden oluşan bir endeksi kullanacağı ortaya çıktı. Endeks, MVIS Bitcoin ABD OTC...

Kripto Para Platformu Bakkt’ın Açılışı 24 Ocak 2019’a Ertelendi!

New York Borsası'nın (NYSE) kuruluşlarından olan Bakkt'ın İcra Kurulu Başkanı Kelly Loeffler, fiziksel olarak yerleşmiş bir Bitcoin (USD) sunan Bakkt platformunun lansman tarihinin 12...

Nasıl EOS Alırım? Adım Adım EOS Alma Rehberi

Bu rehberde "nasıl EOS alırım" sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Nasıl EOS satın alacağınızla ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken her şeyi tek tek...

Genesis Trading CEO’su Piyasadaki Sert Düşüşün Nedenini Açıkladı

Tezgah üstü piyasa (OTC) dijital varlık alım satım platformu olan Genesis Trading'in CEO'su Michael Moro, 2017'nin başında kripto paraya yatırım yapanların bugünlerde yüksek satış...

Basketbol Efsanesi Kobe Bryant niTRON Summit 2019’a Katılacak

Basketbol efsanesi Kobe Bryant, 2019'da bir Blockchain zirvesine katılacak. TRON'un ev sahipliğindeki niTROn Summit 2019, 17-18 Ocak tarihlerinde San Francisco’daki Yerba Buena Merkezi'nde gerçekleşecek ve...