Anasayfa Bitcoin (BTC) "Bitcoin Balina" Terimi Nedir? Bitcoin Balinaları Neyi Hedefler?

“Bitcoin Balina” Terimi Nedir? Bitcoin Balinaları Neyi Hedefler?

Bitcoin Balina / Bitcoin Balinaları” terimi genellikle Bitcoin piyasasında etkilerini hissettiren büyük Bitcoin oyuncularını tanımlamak için kullanılır. Piyasa için bir metafor olarak okyanus teriminin kullanılması kesinlikle uygundur. Çünkü Bitcoin piyasasında tıpkı okyanustaki gibi büyük balıklar ve küçük balıklar yer almaktadır. Bitcoin piyasasının okyanus benzetmesinin içini aşağıdaki terimlerle doldurabiliriz;

 • Köpek balığı: kâr etme çılgınlığı
 • Dalgalar: piyasa hareketleri
 • Balinalar: büyük Bitcoin sahipleri
 • Yunuslar: balinalara kıyasla daha küçük Bitcoin sahipleri
 • Küçük balıklar: küçük Bitcoin sahipleri

Tüm bunlarla birlikte, balina terimi yanlış yatırımcı sınıfına uyarlanmış olabilir, çünkü aşağıda açıklanan oyuncular gerçekten okyanusun en büyük yaratıklarıdır.

Bitcoin Yunusları

Kendilerini her defasında 1.000 BTC’lik alımlarıyla veya satışlarıyla gösterirler ve ortak amaçları piyasayı hareket ettiren ve istedikleri takdirde fiyatı manipüle edebilen ağır oyuncular olduğunu göstermektir. Ancak, bu görüş tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır.

Gerçek şu ki, Bitcoin piyasasındaki bu oyuncular Bitcoin balinaları değil, daha çok Bitcoin yunuslarıdır. Yani, bu oyuncular daha küçük balık grubundandır.

Bitcoin Balinaları

Bu grubuna giren oyuncular, Hedge Funds ve Bitcoin Investment Funds gibi kurumlardır. Bu fonlardan bazıları Bitcoin piyasasındaki (okyanustaki) varlıklarını açıkladı:

 • Pantera Capital
 • Bitcoins Reserve
 • Binary Financial
 • Coin Capital Partners
 • Falcon Global Capital
 • Fortress
 • Bitcoin Investment Trust
 • Global Advisors Bitcoin Investment Fund

Okyanusun diğer balinaları ise henüz kendilerini göstermiş değiller, ancak okyanusun değerinliklerinde yer alıyorlar.

Bu fonlar tipik olarak, düzenli perakende trader’larının göremediği özel bir düzenleme ile stratejik ve gizli olarak borsalara aktardıkları yüzbinlerce Bitcoin’i yönetiyorlar.

Büyük sermaye kurumları piyasayı istediği gibi hareket ettirebilir. Bir “Bitcoin Balinası” metaforunun tam olarak anlam bulduğu yer burasıdır, çünkü okyanusun diğer sakinleri balinanın yolundan çekilmeli veya başka bir yere taşınmalıdır. Ek olarak, balinayı kendi yolundan saptıracak kadar güçlü bir akım yoktur. Bu yüzden neyi amaçlıyorsa onu yapar.

Bitcoin Likiditesi

Bu kurumlar, piyasaya 50.000 BTC enjekte ederek bir hafta boyunca büyük bir fiyat değişikliği gerçekleştirilebilir. Yine de bu kendi iyilikleri için anlamsızdır, çünkü kurumların nihai hedefi küçük yatırımcılar gibi her yatırımdan sonra bir kâr elde etmektir. Bunun olması için ise düşük fiyattan Bitcoin satın almalı ve yüksek fiyattan satış yapmak gerekir.

Bitcoin balinaları da bunun farkındadırlar ve alım-satım için engellere takılmamak adına yüzlerce veya binlerce küçük alım-satım yaparak manipülasyon yapmayı hedeflerler. Bu nedenle onların işlemlerini tespit etmek pek mümkün değildir.

Bu Taraftan Lütfen

Kurumların ticaretin kârlılığını en üst düzeye çıkarma arzuları göz önüne alındığında, piyasaya küçük balık olarak katılmaları ve bu balıkların birlikte hareket etmesi gerekmektedir. En azından bir güç oluşturmak için böylesi bir işbirliği şarttır.

Kurumlar piyasayı izleyerek bir amaç belirlerler. Daha sonra, yaptıkları etkilerle diğer küçük balıklarından aralarına katılmalarını sağlarlar. Yani bir süre küçük balıkları yemlerler. En iyi çıkış noktasında ise piyasayı büyük çapta etkileyecek adımı atarlar.

Piyasadaki Fenomenler

Birazdan söyleyeceğimiz şey kulağa inanılmaz gibi gelse de bu bir gerçek; Forex piyasasının çoğu için piyasa yapıcılar olan büyük bankalar, sadece birkaç hafta boyunca sürecek ticaret planları ile piyasayı yönlendirecek özel ekiplere sahiptirler.

Bitcoin piyasasının yatırım fonları gibi yüksek riskli kurumsal yatırımcılar için ideal olmasını sağlayan çeşitli özellikleri vardır:

 • Nispeten daha küçük piyasa değeri
 • Daha saf yatırımcılar/katılımcılar
 • Bankaların rakipleri yok
 • Resmi ve yasal düzenlemeler yok

Makalemizin en üstünde listelenen kurumlar, son iki yıl boyunca Bitcoin piyasasında aktif hale geldiler. Büyük oyuncuların eylemlerini koordine etmeleri oldukça rasyonel görünüyor. Büyük miktarda Bitcoin’i elinde tuttuğu bilinen topluluk üyelerinin olduğu düşünüldüğünde, diğer potansiyel piyasa hareketleri ile kendi çıkarlarını makul bir şekilde sağlayacaklarını ve piyasayı kendilerine göre hizaya getirebilecekleri düşüncesindedirler. Zaman zaman bu konuda başarılı oldukları da bir gerçek. Bitcoin piyasası genellikle spekülasyona açıktır ve özellikle küçük balıkların dikkatli olmaları gerekir.

Okyanusta büyük bir balina gören küçük bir balık ne yapar? Hızlıca yoluna devam eder. Elbetteki böylesi karanlık bir okyanusta balinalarla yüzmek kolay değil ama unutmayın; okyanusun doğasında bu var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları