Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatını Neler Belirler ve Neler Etkiler?

Bitcoin fiyatı bir Bitcoin'in parasal maliyeti anlamına gelmektedir.

Bitcoin Fiyatı 1

Bitcoin fiyatı bir Bitcoin’in parasal maliyeti anlamına gelmektedir. Burada kullanılan “fiyat” terimi, Bitcoin’in faydaları ve faydaları için algılanan “değer” ile karıştırılmamalıdır. Bitcoin fiyatı başka bir para birimine göre döviz kuru olarak ifade edilir. Yani örneğin, Bitcoin – Dolar döviz kuru BTC / USD olarak yazılır.

Tasarımı gereği, logaritmik salınım işlevine göre 100 yıl içinde toplam 21 milyon Bitcoin oluşturulacak. Şu anda 17 milyondan fazla Bitcoin dolaşımda. Yani, önümüzdeki 91 yılda 4 milyon Bitcoin çıkarılacak. Bu zaman ölçeği ve madeni para tabanının artan yavaşlama oranı göz önüne alındığında, Bitcoin terimi pratik amaçlar için sabit olarak kabul edilebilir.

Artan kullanımı ve Bitcoin’in daha geniş bir şekilde benimsenmesiyle, Bitcoin’e olan talep her zaman artmaktadır. Sabir bir arz ve artan tale ile denklemdeki tek faktör Bitcoin fiyatıdır. Bu nedenle, artan bir talep oldukça Bitcoin fiyatı uzun vadede kademi olarak artacak.

Bitcoin’in İşlevleri ve Kullanımı

Bitcoin’in birçok işlevi ve kullanımı vardır, ancak biz sadece fiyat dalgalanmalarında dikkat çekenleri dikkate alacağız:

 • Bitcoin Ödeme Ağı – Bir para birimi olarak Bitcoin
 • Bitcoin Depolama ve Transfer – Bir servet deposu ve değer aktarımı ortamı olarak Bitcoin
 • Bitcoin Döviz Kuru – Piyasa enstrümanı ve emtia olarak Bitcoin

Bitcoin Ödeme Ağı

Bitcoin’ler sürekli olarak ve günün her saatinde işlenir. Şu anda, yazının hazırlandığı sırada günlük 3 milyar dolarlık ortalama 237.000 Bitcoin işlemi yapılıyor.

Tabii ki, Bitcoin ağı üzerindeki işlemler Bitcoin’in piyasa fiyatını doğrudan etkilemez. Aktif bir Bitcoin ağının, kullanım ve talebin bol olduğu sağlıklı bir protokolü yansıttığı için dolaylı bir etkisi vardır. Sadece diğer para birimleriyle alınan ve satılan Bitcoin’lerin Bitcoin fiyatı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Bitcoin Alımı

Fiat veya kripto para olsun, başka bir para birimi üzerinden Bitcoin satın alımını içeren her Bitcoin işlemi Bitcoin fiyatının artmasına neden olur. Bitcoin’ler el değiştirdiğinde Bitcoin ağ işlemi gerçekleşir. Bitcoin döviz kurundaki bir artışa doğrudan etki eden şey değişim işlemidir. Rutin alımlar, çeşitli amaçlar için günlük olarak yapılır ve tipik olarak ay sonuna doğru artışa neden olur:

 • Şirket maaşlarının ödenmesi
 • Cüzdan bakiyesinin doldurulması
 • Al-Tut yatırımları
 • Tesadüfi alımlar için ödeme yapan tüccarlar
 • Satın alınan ürünler için aktarımlar

Bitcoin Satışı

Bitcoin’in satışını içeren her takas işlemi, yani, fiat veya başka bir kripto para birimine dönüştürülmesi Bitcoin’in fiyatında bir düşüşe neden olur. Yukarıda listelenen “Bitcoin Ödeme Ağı”nı ele alalım. Yani bir para transferi aracı olarak Bitcoin ağının kullanımı.

ABD’de çalışan ve ABD Doları cinsinden ödeme yapan bir kişi, ailesine Türkiye’de yaşayan ailesine TL cinsinden para göndermek istiyor. Kişi Western Union’ı kullanmak yerine Bitcoin ödeme ağını tercih ediyor. Sıra yok, doldurulacak form yok, herhangi bir ek ücret yok. BTC / USD sunan bir borsa ile Bitcoin satın alınır ve Bitcoin’ler yakınının Bitcoin adresine gönderilir. Değişen olarak yaklaşık 30 dakika sonra Bitcoin, Türkiye’deki yakınlarının hesabına geçer. BTC / TL sunan bir yerel borsa aracılığıyla Bitcoin’ler satılır ve TL’ye dönüştürülür.

Türkiye’deki BTC / TL ile çalışan yerli borsalardan birisi de Paribu‘dur. Paribu, Türkiye’nin en büyük yerli kripto para borsasıdır.

Bitcoin satın alımı, BTC / USD döviz kurundan bir artışa neden olur (satın alım ne kadar küçük olursa olsun). Yarım saat sonra BTC / TL değişimi ile yapılan ödeme satışı, BTC / TL döviz kurunda düşüşe neden olacaktır.

Yukarıdaki örnek, bazı para birimlerinin başkalarının pahasına artmasına neden olan para akışının etkisini göstermeye de hizmet etmektedir. Bitcoin’in döviz kuru fiyatında aşağı yönlü baskı yapan daha rutin Bitcoin satışları ise şu şekilde;

 • Bitcoin’i kabul eden satıcılar
 • Madencilerin fiat ile fatura ve giderlerini ödemek için para çekmesi
 • Ödeme satışı ile Bitcoin’inin geri kazanımı (yukarıda anlattığımız gibi)
 • Bitcoin’in fiata kısmi veya tam dönüşümü

Sıklıkla Bitcoin’in gün içinde yaşanan fiyat dalgalanmaları,

Sıklıkla, Bitcoin’in uçucu gün içi fiyat dalgalanmaları nedeniyle, tüccarların aldıkları her Bitcoin’i doğrudan fiata dönüştürdüğü iddia edilir. Bu, her iş için tek bir finansal politikanın geçerli olmadığını belirtmekle birlikte sağlam bir strateji gibi görünüyor. Bazı firmaların yatırım tavsiyeleri alması veya belirli bir Bitcoin miktarını elinde tutması ya da yatırım fonlarına yönlendirmesi çok iyi olabilir. Bitcoin’in uzun vadeli  saklanması ile aynı etkiye sahip olacaktır. Saklama, Bitcoin’leri dolaşımdan etkili bir şekilde korur ve sınırlı bir Bitcoin kaynağı için artan talep, birim başına maliyeti artırdığı için fiyatın yükselmesine yol açar.

Tüccarların Bitcoin kazançlarını doğrudan fiata dönüştürdüğü durumlarda, Bitcoin fiyatı üzerinde aşağı yönlü bir baskı söz konusu olur. Bununla birlikte, tüketicilerin (veya onların Bitcoin ile ödeme yapan işverenleri) nihai harcama amacıyla Bitcoin satın almasının neden olduğu yukarı yönlü baskı ile dengelenir. Eğer ki bu piyasa gücü Bitcoin fiyatını süreli olarak dengelemediyse, bu durumda saçma bir şekilde, Bitcoin’in temel amaçlarından birisini yerine getiremez ve bir ödeme ağı olmaktan çıkar.

Bir Piyasa Enstrümanı Olarak Bitcoin

Bitcoin fiyat tablosunun ticaretine yönelik spekülatif piyasa oldukça büyüktür. Bitcoin’in piyasa enstrümanı olarak performansı muhteşem ve kripto para birimini “Süper Mal” olarak nitelendiriyor. Hiçbir spekülatif enstrüman, bitmek bilmeyen Bitcoin büyümesine ulaşamadı.

Haziran 2010’da Bitcoin’in fiyatı 0,08 ABD dolarına denkti. Bugün Bitcoin’in fiyatı 6,200 dolar seviyelerinde.

Yukarıdaki bölümde kalem aldığımız değişim işlemleri, aylık veya günlük masrafların tekrarını temsil ederken, bu işlemler spekülatif Bitcoin pazarında satın alınan ve satılan milyonlarca Bitcoin ile kıyaslandığında nispeten düşük hacimli kalmaktadır.

Al-ve-tut yatırımcıları, yukarıdaki “Bitcoin Alımı” kategorisine dahil edilmiştir, çünkü bu yatırımcıların Bitcoin alımı ve satışı nadirdir. Bu kategori, Bitcoin’i erken benimseyen, onu yaratan Satoshi Nakamoto ve en eski Bitcoin madencilerinin çoğunu içermektedir.

Bitcoin varlıklarının büyüklükleri ve Bitcoin ağının kurucuları olarak özel statüleri, genellikle sadece fiat ödemesiyle elde edilebilen ev, araba ve diğer büyük miktarlarda alımlar için kar elde etmelerine izin verir.

Bu kategorideki Bitcoin fiyatına etki eden oyuncular şunlardır:

 • Perakende döviz tüccarları
 • Erken benimseyenlerin fiat için “para çekme”si
 • Yatırım fonları ve ETF’ler gibi kurumsal varlıklar

Bitcoin ve Büyük Kardeşler

Tarihin talihsiz bir kazası nedeniyle, merkez bankaları ve hükümetler yatak arkadaşları oldular. Sonuç olarak, faaliyet ve ilgi alanları iç içe geçmiştir ve kontrol, koruyucu güç kullanma aracıları paraya dönüşmüştür. Onların doğrudan kontrol etmediği herhangi bir para birimi onlar için bir sorundur.

Bu nedenle, sürekli Bitcoin’in tehdit edilmesi ve onu ortadan kaldırmaya dönük planları görmek oldukça doğaldır. Daha akıllı otoriteler, Bitcoin’i resmi bir şekilde kripto para birimi olarak tanıyor ve vergiye tabii tutma, yasal çerçevelere dahil etme ve kullanımını teşvik etme yoluna gidiyor.

Bölgesel otoriteler ya da organizasyonlar tarafından yapılan düzenleme olasılığı, Bitcoin kullanıcılarının birçoğunu etkileyebiliyor. Aşağıdaki türden resmi ifadeler ve duyurular genellikle güçlü fiyat hareketleriyle sonuçlanır:

 • Devlet ve Merkez Bankası İfadeleri
 • Organizasyonlar tarafından yapılan yönetmenlik konuşmaları
 • Anlaşılmaz hukuk dili
 • Vergilendirme tartışmaları

Haberler Bitcoin Fiyatını Etkiliyor mu?

Medyadaki Bitcoin haberleri sık sık piyasadaki fiyat hareketleri ile örtüşmektedir. Bir haberin göreceli olarak pozitifliği veya olumsuzluğunun fiyatta yukarı veya aşağı doğru harekete neden olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Genel olarak Bitcoin haberlerinin Bitcoin fiyatını etkilediği üzerinde duruluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner