Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto Kimdir

Hiç kimse Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmiyor. Fakat, Satoshi Nakamoto kim olursa olsun, 2010 yılının sonlarına doğru Bitcoin projesiyle ilgilenmeyi kesti ve erken kazdığı Bitcoinler sayesinde bugün oldukça çok para kazandı. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuyla ilgili bir çok teori ortaya atılmakta.

Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi’ nin kim olduğunu bilmeden önce, ne yaptığını oldukça iyi biliyorduk. 2008 Kasım ayında “Cryptography Mailing List” ile yayınladığı sayfa ile, Bitcoin protokollerini yayınlamıştır. 2009 yılında yayınladığı Bitcoin’ in ilk versiyonundan sonra, mail aracılığıyla bir araya getirdiği takımıyla 2010 yılına kadar Bitcoin üzerinde geliştirmeler yapmıştır. Bu çalışmalar sırasında Satoshi, kimliğini asla açığa vurmamaya özen göstermiş gözüküyor. Satoshi’ den en son 2011′ in yaz aylarında haber alındı ve “yeni şeyler üzerine çalıştığı” dedikodusu yayıldı.

Satoshi Nakamoto, Japondu öyle değil mi?

Bir kitabı, kapak sayfasına göre değerlendirmemeliyiz. Ya da öyle yapmalı mıyız?

Japoncada “Satoshi”, “hızlı düşünen, zeki” anlamına gelirken; “Naka”, “orta, içerisinde, ilişki” anlamlarına gelebiliyor. “Moto” ise “başlangıç, kuruluş” anlamlarına gelebilmekte. Tüm bu anlamlar, bu hareketi başlatan kişinin, oldukça zor algoritmalar tasarlayan biri olduğuna işaret ediyor. Tabi tüm bu kelimeler başka anlamlar da ifade edebilmekte.

Aslında Satoshi’ nin Japon olup olmadığı hakkında da kesin bir bilgi yok. Tabiki onu erkek olarak tanımlamak da oldukça küstah bir davranış olarak görülebilir. Satoshi, onun takma adı da olabilir ve aslında o bir “bayan” veya bir “takım” da olabilir.

Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğunu bilen var mı?

Hayır yok. Ama bir insanın kim olduğunu tahmin ederken kullanılan dedektif tekniklerinin açığa çıkardığı sonuçlar, cevaptan daha çok ilgi çekiyor. The New Yorker yazarı Joshua Davis’in düşüncesine göre Satoshi, aslında Dublin’s Trinity College’ de kriptografi öğrencisi olan Michale Clear’ dan başkası değildi. Davis bu kanıya, Nakamoto’ nun online yazılarından topladığı 80.000′ in üzerinde kelimeden topladığı ipuçlarını karşılaştırarak varmıştı. Davis ayrıca Finli ekonomik sosyolojist ve oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’ dan da şüphelenmiş fakat iki şüpheli de bu iddaları yalanlamışlardır.

Bununla beraber FastCompany yazarı Adam Penenberg’ de Satoshi’nin aslında 3 kişilik bir ekip olabileceğinden söz etmiş ve bir çok yazar daha Satoshi’nin gerçek kimliğiyle ilgili iddalarda bulunmuşlardır.

Her şekilde elimizde olan kanıtlardan rasyonel olanı, Bitcoin’ in 18 Ağustos 2008 tarihinde bir Japon anonim registrar servisi tarafından web adresinin kayıt edildiği ve Bitcoin’ in tamamıyle Japon internet servis sağlayıcıları tarafından host edildiğidir. Sitenin kaydı sadece 18 Mayıs 2011 tarihinde Finlandiya’ ya taşınmış, bu da Finlandiya teorisini oldukça zayıflatan bir bilgi.

Son olarak 2014 yılında Newsweek muhabiri Leah McGrath, Dorian Nakamoto adlı bir şahısın kimliğini ortaya çıkarmış ve onun Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi Nakamoto olduğuna dair bir iddia ortaya atmıştı. Bu haberden sonra Bitcoin ekosisteminde büyük bir kargaşa yaşandı, en sonunda ise Dorian Nakamoto iddiaları yalanlayıp Newsweek’e dava açtı.

Peki Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz?

Bildiğimiz tek şey, Bitcoin’in oluşturulmasında başlangıçta Satoshi’nin yanında bulunan kişilerle yapılan “röpotajlardan” topladığımız bilgiler olarak gözüküyor. Satoshi’nin kodlamasının, geleneksel kodlardan farklı olduğunu, core developer Jeff Garzik’ in kendisi söylüyor. Hatta bu yüzden her yazılımcının yaptığı genel testleri, Satoshi yapmayı uygun görmemişti.

Satoshi Nakamoto neden anonim kalmayı tercih etti

Cevabı en çok merak edilenlerden biri de “Satoshi Nakamoto neden anonim kalmayı tercih etti?” sorusu. Peki Bitcoin’i (BTC) geliştiren kişi veya kişiler neden anonim kalmayı tercih etmiş olabilir?

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna yönelik çeşitli söylentiler ortaya atılmaya devam ediyor. Geride bıraktığımız dönemde de birçok ismin Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilmişti. Öte yandan Dr. Craig Wright gibi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ancak bu iddiasını somut delillerle kanıtlayamayan isimler de var.

Satoshi Nakamoto’nun gizliliğini korumasının merkezsizlik, etik kavramı ve kendi güvenliğini sağlama gibi çeşitli nedenleri olabilir. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki gizli servislerin de hedefinde olan Satoshi Nakamoto anonim kalarak Bitcoin’i çeşitli spekülasyonlardan koruyor.

Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişiler

  1. Hal Finney: CalTech mezunu bir yazılım mühendisi olan Hal Finney, Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldüğü ilk günlerde ağa katkı sağlayan isimlerin başında geliyor. Öte yandan bilinen ilk Bitcoin transferi Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasında gerçekleştirildi. 2013 yılında ALS hastalığına yakalanan ve 2014 yılında hayatını kaybeden Finney, ömrünün son günlerinde kendisine Satoshi Nakamoto olup olmadığını soran bir TV muhabirine hayır yanıtını vermişti.
  2. Nick Szabo: Bir bilgisayar bilimcisi olan Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğuna yönelik çok ciddi iddialar var. Hukuk alanında da çalışmalar yürüten Nick Szabo’nun dijital kontratlar ve kriptografi alanında birçok çalışması bulunuyor. Hatta, Blockchain ve kripto para birimlerinin temelinde çok önemli bir rol oynayan akıllı kontratlar Nick Szabo tarafından geliştirildi. Öte yandan Nick Szabo 1990’lı yılların sonunda Bit Gold adı verilen merkezsiz dijital para birimini geliştirerek Bitcoin’in temellerini attı. Nick Szabo’nun isminin baş harflerinin Satoshi Nakamoto’nun isminin baş harflerinin tersten yazılışlarının birebir aynı olması da dikkat çeken detaylar arasında.
  3.  Adam Back: İlk Bitcoin kullanıcılarından olan Adam Back, Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen isimler arasında. Ethereum’un ve Cardano’nun kurucu ortağı Charles Hoskinson ısrarla Adam Back’in Satoshi Nakamoto olabileceğini iddia ediyor. Özellikle geçtiğimiz aylarda Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i piyasaya sürdüğü dönemde Birleşik Krallık’ta yaşadığına yönelik çok ciddi iddiaların ortaya atılmıştı. Aynı dönemde Birleşik Krallık’ta ikamet eden Adam Back’in kriptografi geçmişi de göz önünde bulundurulduğunda Satoshi Nakamoto olabileceği iddia ediliyor. Ancak Adam Back bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.
  4. Craig Wright: Listenin en son sırasında her seferinde Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ancak bu iddiasını bir türlü kanıtlayamayan Dr. Craig Wright’a yer vermek istedik. Craig Wright defalarca Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etse de bu iddialarını mahkemede kanıtlayamadı.

Satoshi şu an ne mi yapıyor?

Şuan Satoshi’nin ne yaptığını kimse bilmiyor, fakat yazılımcılarına gönderdiği 23 Nisan 2011 tarihli en son mailde göre şunu söylediğini biliyoruz: “I’ve moved on to other things. It’s in good hands with Gavin and everyone.” (Başka şeylere yöneldim; Bitcoin, Gavin ve diğerlerinin öncülüğünde iyi ellerde. )

Hükümet için çalıştı mı?

Elbette bu konudaki söylentilerin ardı arkası kesilmiyor. Bazı insanlar Satoshi’nin bir gizli servis çalışanı olduğuna inanıyor ancak bu iddia sadece spekülasyondan ibaret. Komplo teorilerinin doğasında bu vardır.

Bu nedenle Satoshi Nakamoto hakkında söylenebilecek en net şey Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik’ in de dediği gibi: Satohi bir amaç için açık kaynaklı bir kod yayınladı. İnsanlar Satoshi’ nin kim olduğunu bilmek zorunda değil, ona güvenmek zorunda değil.

Son olarak özetlemek gerekirse, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i anonimliğini koruyarak kullanıma sunması oldukça mantıklı bir davranış olarak göze çarpıyor. Çünkü insanlar bu sayede Satoshi Nakamoto’nun kişiliğinden çok, geliştirdiği teknoloji ile ilgileniyorlar. Bu sayede Satoshi Nakamoto’nun kimliği Bitcoin’in teknolojisinin önüne geçmemiş oluyor.

Satoshi Nakamoto’nun serveti ne kadar?

Satoshi Nakamoto’ya dair en çok merak edilen sorulardan biri de ne kadar Bitcoin’e sahip olduğu. Satoshi Nakamoto’nun servetinin ne kadar olduğu konusu uzun yıllar boyunca da konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun servetine yönelik birçok iddia olsa da henüz elimizde kesinleşmiş bir bilgi yok. Satoshi Nakamoto’nun serveti uzun yıllar gündemi meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor.

Birçok analiz şirketi bu konuda çalışmalar yürütüyor. Özellikle Blockchain analiz platformu Whale Alert’in en son raporu Bitcoin’in geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun 1 milyondan fazla BTC’nin sahibi olabileceğini gösteriyor.

Whale Alert, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ağını olanı %51 saldırısı tehlikesine karşı korumak için 1.125.150 BTC ürettiğini iddia ediyor. Bitcoin ağının zaman içerisinde güçlenmesiyle saldırı tehlikesinin ortadan kalkması sonucunda Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin madenciliğini bıraktığı da söylentiler arasında. Eğer Whale Alert’ün raporu aynı zamanda Satoshi Nakamoto’nun dünyanın en büyük BTC balinası olduğu gerçeğini de ortaya koyuyor.

Öte yandan Bitcoin ve kriptografi konusunda otorite sahibi olan Sergio Lerner’in analizleri de Whale Alert’in raporunu destekliyor. Lerner’in raporuna göre Satoshi, Bitcoin’in başlangıcından itibaren büyük ölçekte Bitcoin üretimi gerçekleştirmiş. Buna göre Satoshi’nin harcanmamış Bitcoin serveti 5 milyar doları aşmış olarak gözüküyor.

Satoshi Nakamoto adının arkasında bir ekip mi var?

Bitcoin’i neredeyse kusursuz bir şekilde kodlayan Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi olamayacağı da iddialar arasında. Özellikle Bitcoin’in white paper’ının kusursuz bir İngilizceyle yazılmış olması bu iddiaları güçlendiriyor.