Ana Sayfa Haberler Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Bir kripto para birimi, TL veya USD gibi normal para birimleri gibi bir değişim aracıdır. Kripto paralar, kriptografinin belirli ilkeleri ile mümkün kılınan bir süreçle dijital bilgi alışverişi amacıyla tasarlanmışlardır. Kriptografi, işlemleri güvenceye almak ve yeni kripto paraların oluşturulmasını kontrol etmek için kullanılır. Oluşturulan ilk kripto para birimi 2009 yılında Bitcoin oldu. Bugün, genel olarak Altcoin olarak adlandırılan yüzlerce kripto para bulunmaktadır.

Başka bir deyişle, kripto para birimi parasal değeri olan kod satırlarına dönüştürülmüş elektriktir. En basit formlarda, kripto para bir dijital para birimidir.

Merkez bankacılığından farklı olarak, hükümetlerin ABD Doları gibi bir paranın fiat para basımı yoluyla değerini kontrol ettiği Federal Rezerv Sistemi gibi hükümetlerin tamamen merkezi olmayan kripto para birimleri üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Çoğu kripto para birimi, Bitcoin gibi bir piyasa sınırı oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Yani zamanla üretimden düşeceklerdir. Bu, finansal kurumların her zaman daha fazla enflasyon yaratabileceği parasal para birimlerinden kesinlikle farklıdır ve fark yaratmaktadır. Bitcoin, hiçbir zaman dolaşımda 21 milyondan fazla olamayacaktır. Tüm kripto paranın temel aldığı teknik sistem Satoshi Nakamoto tarafından oluşturuldu.

Yüzlerce farklı kripto para birimi özelliği mevcutken, çoğu iki protokolden biri kullanılarak türetilmiştir; Proof-of-work veya Proof-of-stake.

Tüm kripto para birimleri, bilgisayarların veya ASIC makinelerin işlemlerin onaylanması ve işlenmesine katılması için kurulmuş olan ve halktan kripto para madencileri topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

Kripto Para Tarihi

İlk kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında bir sahte geliştirici tarafından oluşturuldu. Bitcoin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından tasarlanan bir dizi şifreleme karma işlevi olan SHA-256’yı kullanır. Bitcoin, çalışma kanıtı sistemine dayanan bir kripto para birimidir.

Nisan 2011’de ilk Altcoin olan Namecoin, internet sansürünü daha zor hale getirmek için merkezi olmayan bir DNS oluşturmak üzere tasarlandı. Ardından Ekim 2011’de Litecoin piyasaya sürüldü ve SHA-256 yerine karma işlevi olarak şifrelenen ilk başarılı kripto para birimi oldu.

Litecoin, 2013’ün sonlarında kamuoyunda ilgi görmeye başladı. 1 milyar dolarlık bir piyasa hacmine ulaştı. 2011 yılında oluşturulan kripto para birimi Ripple, Bitcoin ile aynı protokolü kullanıyordu, ancak bir ödeme sistemi olarak hizmet veriyor.

Kripto Para Birimleri ve Piyasa Değeri

Bitcoin, hem piyasa hakimiyeti, hem hacim, hem de kabul görme bakımından en büyük kripto para birimidir, ancak bu en değerli kripto para değildir. Şu anda Ethereum, 18 milyar dolarlık piyasa hacmi ile en değerli koinlerden. Ethereum’u, Ripple, Bitcoin Cash gibi Altcoin’ler takip ediyor.

Bir Kripto Paranın Hash Değeri Nedir?

Kripto paraların madencilik gücü, saniyeler içinde gerçekleştirilecek bir karma skalada derecelendirilmiştir. 1 kH/s değerindeki bir hesaplama gücüne sahip bir donanım saniyede 1.000 hash oranında madencilik yapıyor. 1 MH/s’lik donanım saniyede bir milyon hash ve 1 GH/s saniyede bir milyar hash oranında madencilik yapar. Bir madenci bir bloğu başarılı bir şekilde çözdüğünde, yeni bir blok yaratılır. Bir hash algoritması, bu büyük miktarda veriyi sabit uzunlukta bir hashe dönüştürür. Bir kod gibi bir algoritmayı biliyorsanız, bir hash çözebilir ve orijinal veriyi alabilirsiniz, ama sıradan bir göz için aslında yapılan işlem sayıların bir araya getirilmesidir. En önemlisi ise orijinal veriyi elde etmek neredeyse imkansızdır.

SHA vs Scrypt

Bitcoin ve diğer birkaç coin SHA-256, Litecoin ve diğer birçok coin Scrypt kullanılarak çıkarılır. Bu ikili en büyük kriptografik hash fonksiyonunu temsil etmektedir, ancak scrypt-N ve x11 gibi birkaç farklı tür kriptografik hash fonksiyonu bulunmaktadır. SHA-256 ile ilgili endişeleri gidermek için farklı hash fonksiyonlarını kabul etti. Daha önce insanlar, daha fazla enerji harcayan GPU’lar ile kazmak zorundaydı, ancak Bitcoin’in popülerlik kazanmasıyla GPU’nın modası geçti ve ASIC SHA-256 makinesi üretildi.

Bu makinelerin 4 GPU’yu çalıştıran bir madencilik donanımı 3,4 MH/s’lik bir hash hızı ve 3600 kW/saat tüketim değerine sahiptir. Bir ASIC makinesi 6 TH/s ve 2200 kW/saat tüketim ile öne çıkmaktadır. ASIC makineleri, GPU madenciliğini etkili bir şekilde öldürdü.

Şifreli Hash’ler, GPU’nun halihazırda ele alınması için tasarlanan ve ASIC makinelerinin bulunmadığı çok miktarda bellek gerektirir. Scrypt madenciliği çok fazla enerji gerektirir ve sonunda bu problemi çözmek için scrypt-ASIC makineleri tasarlandı. Bu noktada Litecoin, ASIC madenciliğinden kaçınmak için çalışma ispat fonksiyonlarını değiştirmeyi düşündü. Scrypt ayrıca, kendi çalışma kanıtlarının SHA-256’dan çok daha verimli bir şekilde enerji tüketir. Aradaki farkın anlaşılması açısından güncel olmayan bir bilgi vermek için; Bitcoin blokları, 10 dakikada 1 oranında çözülürken, Litecoin blokları, 2.5 dakikada 1 oranında çözülmektedir.

Kripto Para Güvenliği

Kripto para birimlerinin kayıtları küresel blok zinciri defterinde saklanır ve bu kayıtları madenciler tutar. Bu, herhangi bir saldıranın yapabileceklerini sınırlamaktadır. Saldırganının yaptığı işlemler tersine çevrilir ve işlemleri engellenir.

Kripto para birimleri ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilmeye ya da Paypal gibi işlem sahiplerinin görünmesi konusunda oldukça hassastır. Tüm kripto para birimlerinin sahipleri anonimdir.

Kripto Paraların Yasallığı ve Vergiler

Kripto para birimleri çoğu ülkede yasal olsa da İzlanda ve Vietnam bazı ülkelerde istisnai olarak yasaklanmışlardır. Kimi ülke kripto paraları yasal zemine oturtmak için girişimlerde bulunmaktadır. Türkiye’de kripto paralar için herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

İç Gelir Servisi, ABD’de Bitcoin’in vergilendirme için mülk olarak ele alınabileceğine karar vermiş ve bu da Bitcoin’in sermaye kazancı vergisine tabi tutulmasını sağlamıştır. ABD Mali Suçlarla Mücadele Ağı (FinCEN) kripto para birimleri için kılavuzlar yayınladı. Yayınlanan yönergeler Bitcoin madencileri için önemli bir uyarı içeriyor: Bitcoin oluşturan ve bunları fiat para birimi ile değiştiren herkesin mutlaka yasaların ötesine geçmemeleri konusunda uyarılıyorlar.

ABD’deki madenciler teorik olarak vergiye tabiidirler, ancak bu konuda şimdiye kadar resmi bir gelişme söz konusu olmamıştır.

Kripto Paralar için Sunulan Hizmetleri

Kripto paralar hakkında bilgi ve takip fırsatı sunan bir dizi hizmet bulunmaktadır. CoinMarketcap, kripto paraların piyasa değeri, fiyatı, kripto para birimlerinin hacmi üzerinde birçok bilgi sunmaktadır. Reddit, kripto paralarla ilgili trendleri takip etmek için harika bir yoldur. CryptoCoinCharts, kripto paraları listeler, borsalar ve arbitraj fırsatları hakkında bilgiler ve daha fazlasını sunmaktadır.

Ve elbetteki CoinKolik. Bitcoin dersleri, kripto paralarla ilgili rehberler ve kılavuzlarla öğreten, piyasayla ilgili gelişmeleri anbean sizlerle buluşturan bir platformdur.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer Haberler

İşte Bitcoin ETF Endeksinin Arkasındaki OTC Borsaları

Çok beklenen VanEck SolidX Bitcoin ETF'sinin en büyük üç OTC Bitcoin borsasının fiyatlandırma verisinden oluşan bir endeksi kullanacağı ortaya çıktı. Endeks, MVIS Bitcoin ABD OTC...

Kripto Para Platformu Bakkt’ın Açılışı 24 Ocak 2019’a Ertelendi!

New York Borsası'nın (NYSE) kuruluşlarından olan Bakkt'ın İcra Kurulu Başkanı Kelly Loeffler, fiziksel olarak yerleşmiş bir Bitcoin (USD) sunan Bakkt platformunun lansman tarihinin 12...

Nasıl EOS Alırım? Adım Adım EOS Alma Rehberi

Bu rehberde "nasıl EOS alırım" sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Nasıl EOS satın alacağınızla ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken her şeyi tek tek...

Genesis Trading CEO’su Piyasadaki Sert Düşüşün Nedenini Açıkladı

Tezgah üstü piyasa (OTC) dijital varlık alım satım platformu olan Genesis Trading'in CEO'su Michael Moro, 2017'nin başında kripto paraya yatırım yapanların bugünlerde yüksek satış...

Basketbol Efsanesi Kobe Bryant niTRON Summit 2019’a Katılacak

Basketbol efsanesi Kobe Bryant, 2019'da bir Blockchain zirvesine katılacak. TRON'un ev sahipliğindeki niTROn Summit 2019, 17-18 Ocak tarihlerinde San Francisco’daki Yerba Buena Merkezi'nde gerçekleşecek ve...