Anasayfa Haberler "İlk Para Teklifi" ICO Nedir?

“İlk Para Teklifi” ICO Nedir?

Kripto para birimlerine ilgiliyseniz “İlk Para Teklifi” anlamına gelen ICO ile kesin karşılaşmışsınızdır. ICO’nun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Bu rehber, ICO nedir, ne işe yarar gibi sorunların cevabını bulabilmeniz için hazırlanmıştır.

ICO Nedir?

ICO, Initial Coin Offering yani İlk Para Teklifi’nin kısaltmasıdır. Bir ICO, birisinin yatırımcılara Bitcoin ya da Ethereum gibi kripto paralara karşı yeni bir kripto-para birimi ya da kripto-jeton birimlerini teklif ettiği anlamına gelir.

2013’ten beri ICO’lar yeni kripto paranın gelişimini finanse etmek için sıklıkla kullanılıyor. Önceden oluşturulmuş kripto paralar, eğer talep varsa tüm kripto para birimleriyle kolayca takas edilebilir veya takas satılabilir.

Ethereum ICO’nun başarısı, bir kripto projesinin geliştirilmesini finanse etmek için kullanılmaktadır. Bu şekilde ICO, sadece para birimi değil, tüm finansal sistemde devrim yaratacak bir araç haline geldi.

ICO belirteci, yarının menkul kıymetleri ve hisseleri olabilir.

İlk Para Teklifi (ICO) Kısa Tarihi

Bir ICO tarafından dağıtılan ilk kripto para birimi Ripple’dir. 2013’ün başlarında Ripple Labs, ödeme sistemi olan Ripple’ı geliştirmeye başladı ve yaklaşık 100 milyar XRP jetonu yarattı. Şirket, Ripple platformunun geliştirilmesini finanse etmek için bu jetonu sattı.

Daha sonra 2013’te Mastercoin, akıllı sözleşmeler yapmak ve Bitcoin işlemlerini kodlamak için Bitcoin’in üzerine bir katman oluşturma sözü verdi. Geliştirici, Bitcoin’e karşı birkaç milyon Mastercoin jetonu sattı ve yaklaşık 1 milyon dolar kazandı.

Diğer bazı kripto fonları da ICO ile finanse edildi. Örneğin, 2016 yılının başında 5 milyon dolarlık paralarını satan Lisk gibi.

Ancak en belirgin olanı Ethereum’dur. 2014 yılının ortalarında Ethereum Vakfı, her biri 0.0005 Bitcoin’e karşı gelen ETH sattı. Bununla birlikte, şimdiye kadarki en büyük kitle fonlarından biri haline geldiler ve Ethereum’un gelişimi için temel üs olarak hizmet ederek yaklaşık 20 milyon dolar kazanıyorlar.

Ethereum, akıllı sözleşmelerin gücünü sandığından çıkararak yeni nesil bir İlk Para Teklifi (ICO) için kapıyı açtı.

Ethereum ICO Kitle Fonlaması Makinesi

Ethereum’un akıllı sözleşme sisteminin en kolay uygulamasından biridir. Ethereum Blockchain üzerinde işlem yapılabilen basit bir Eter jetonu yaratmaktır.

Bu tür bir sözleşme ERC#20 ile standardize edildi. Ethereum’un Killer App kitle fonlaması ve kaynak yaratma için dağıtılmış bir platform olarak bulunduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin potansiyelinin en göze çarpanı The DAO olmuştur. Yatırımcılar, kendi pazar fiyatlarına sahip olan Ether Dao Token’e aldılar ve sahibinin DAO’nun yönetimine katılmasını sağladı. Nitekim hack saldırısı yapıldı DAO başarısız oldu.

Ethereum’da bir jetonla finansman projeleri kavramı, yeni ve oldukça başarılı bir kitle fonlaması projeleri için bir plan haline geldi. Daha önce denediyseniz biliyorsunuz, Ethereum’un tepesindeki jetona yatırım yapmak çok kolaydır: ETH’yi aktarırsınız, sözleşmeyi cüzdanınıza yapıştırırsınız ve tata; jeton hesabınızda görünür ve istediğiniz gibi transfer edebilirsiniz.

Ethereum ICO Kitle Fonlaması ile Başarılı Olan ICO Örnekleri

  • Augur
  • Melonport
  • Golem
  • ICONOMI
  • Singular DTV
  • First Blood
  • Digix DAO

Uygulamayı jetonla bağlamak için yeni ve yaratıcı yolları araştıran her ay onlarca ICO ortaya çıkmaktadır. Amaç, kripto paralara daha fazla özellik eklemek için akıllı sözleşmelerden yararlanmak.

Bu eğilimin potansiyeli çok büyüktür. ICO, her bir şirketin ve her şirketin, para toplamak için serbestçe ticarete açık kripto paralarını kolayca serbest bırakmasını sağlar. Finansal hisselerin, menkul kıymetlerin ve benzeri sistemlerin yeniden yapılandırılmasında kullanılabilir. Sadece para değil, hisse senedi yaratma ve ticaret merkezi olarak dağıtım yapılabilir.

Eğer Ethereum’un piyasa kapitalizasyonunu değerlendirmek istiyorsanız, sadece Ether’in piyasa değerine bakmalısınız. Şu anda Ethereum’un piyasada değeri 2 milyar dolar ve bu piyasa değerinin içinde ICO’lardaki kripto paraların değerleride bulunmaktadır.

Yasallık

ICO’nun yasallığı zaman zaman tartışmalara konu olur. İdeal olarak, kripto paralar bir finansal varlık olarak değil, diğer bir şey gibi bir dijital varlık olarak satılır. Bu yüzden ICO’ya sıklıkla “kalabalık satışı” denir. İşler belgesiz yürümektedir ve sözlü güvene dayanır.

ICO, şu anda çoğunlukla gri bir bölgede gerçekleştirilmektedir. Gelecekte büyük olasılıkla yasal düzenlemeler yapılacaktır ki çoğu kişiye göre bu şarttır.

DAO’nun görkemli bir şekilde patlaması, yasal düzenleyicilerin dikkatini çekti. Elbetteki yasal düzenlemelerin yapılması bazı finansal ve yasal risklere neden olabilir. Yasal düzenlemelere uymanın maliyeti ve çabası, geleneksel finansman araçlarıyla karşılaştırıldığında ICO’nun avantajlarını azaltabilir.

Kâr ve Zarar

İlk Para Teklifi Nedir ICO

Birçok ICO, yatırımcılar için şanslı bir seçim olmuştur. ETH, örneğin, 0.0005 Bitcoin’de satıldı ve bugün 0,03 BTC değerinde.

Bitcoin üzerinden yüzde 100 ila 500 arasında kazanç elde etmek başarılı bir İlk Para Teklifi ile mümkündür. Diğer tarafta, birçok ICO, kayıplarla sona ermektedir.

Lisk, IOTA veya Omni gibi kripto para birimleri, Bitcoin’deki değeri alamamıştır ve ICO’da değerlendirilmiştir.

Genellikle ICO’lar, scam veya yarı scam hedefiyle kullanılır. Gösterişli bir web sitesi oluşturulur, ilgi çekici metinler, iddialar sıralanır, şimdiye kadarki en büyük proje veya kripto para birimi olacağı iddia edilir ve büyük kazanç vaatleri verilir. 1, 10, 30 adet Bitcoin yatırırsınız ve güm, game over…

Lisk, Melonpost, Augur veya Iconomi gibi büyük ve başarılı ICO’nun yanı sıra, birçok küçük ve gölgeli ICO fon topladı ve hiçbir şey sunmadı. Bu nedenle katılım gösterilecek ve yatırım yapılacak ICO’lara dikkatle yaklaşmak oldukça önemli.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları