Yükleniyor...

Altcoin Sepeti Nasıl Oluşturulur?

Market ekranı yeniden kırmızılara büründü.

Market ekranı yeniden kırmızılara büründü. Destekler kırıldı, trendler bozuldu ve short pozisyonlar tekrar konuşulmaya başlandı. Piyasanın düşmesine seyirci kalmamak adına bugün sizlerle altcoin’lerde oluşturulabilecek sepeti konuşacağız. Hangi altcoin’e yatırım yapmalıyım, projesini nereden öğrenebilirim, yatırım yaptığım alternatif para güvenli mi ve hangi altcoin’ler gelecek vadediyor hepsini detaylı bir şekilde öğreneceğiz. 

Öncelikle kripto para birimlerinin genelini görebildiğimiz Coinmarketcap’te mevcut 9351 altcoin bulunmaktadır. Özellikle 2021 senesinde yaşanan boğa sezonunda bu oran daha da arttı ve günümüzde de hala artmaya devam ediyor. Kripto para ekosistemi için çeşitliliğin önemi büyüktür ancak güvenilir proje bulmak ve yatırım kararları almak konusunda sorunlar yaşanabilir.

İşte tam da bu noktada altcoin sepeti nedir ve nasıl oluşturulur kısaca öğrenmemiz gerekiyor.

Bir yatırımcı risklerini azaltmanın ve potansiyel getirilerini en üst düzeye çıkarmanın yollarını arar. Yatırımcı, yatırımlarını yalnızca dijital varlık olarak çeşitlendirmek isterse birçok seçenek karşısına çıkar. Bunlardan ilki hiç şüphesiz Bitcoin’dir. Ancak Bitcoin’in hali hazırda geldiği fiyat birçok yatırımcının risk iştahını kaçmasına neden olabiliyor. Bir altcoin sepeti, farklı altcoinlerin çeşitlendirilmiş bir portföyüdür. Altcoinler, Bitcoin’e alternatif olan kripto para birimleridir ve farklı düzeylerde benimsenme, piyasa değeri ve teknolojik özelliklere sahiptir. 

Yatırımlarımızı kısa vadeli al-sat, orta ve uzun vadeli olarak çeşitlendirilebilir. Tek bir enstrümana odaklanmak ve performansına güvenmek yerine, çeşitli ve birbirinden farklı amaçlara hizmet eden kripto para birimlerine yatırım yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Hatta yalnızca kripto para birimlerinden oluşan bir sepet yerine diğer yatırım ürünlerinin de eklenmesi zarar olasılığının minimize edilmesine imkan sağlayacaktır. Bunun yerine döviz, değerli metaller, yatırım fonları ve dijital varlıklardan oluşan bir sepet riski minimize eder ve orta-uzun vadede karlılık getirebilir. Kısacası her yatırımcının yatırım stratejisi farklıdır.

Altcoin sepetleri, kişi ya da kişilerce oluşturulabilir ve yönetilebilir. Yatırımcının yatırım stratejisine ve risk alma oranına bağlı olarak farklı türlerde yönetilebilir. Bazı altcoin sepetleri, portföyü yüksek riskli ancak yüksek getirili olabiliyor. Bunlara örnek olarak yeni çıkan ve büyük sosyal medya topluluğuna hitap eden altcoinleri verebiliriz. Bazı yatırımcılar da düşük riskli varlıkları tercih ederek istikrarlı ve güvenilir altcoinlere öncelik verebilirler. Ancak unutulmaması gereken önemli husus kripto para piyasasının oldukça değişken olduğudur. Hızlı değişimlere adapte olma hızınız, finansal bilginiz ve yatırım yaptığınız enstrümanla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmanız sizi başarıya ulaştıracak adımların başında gelmektedir.

Altcoinler yalnızca gelecek vaadeden projelerden oluşmayabilir. Stabil kripto para birimlerine yatırım yapmanız, geleneksel finansın aksine size birçok fırsat sunabilir. Dolar ve altın gibi stabil kripto paralarınızı sepetinizde tutmanız ve hatta tek bir cüzdanda toplamanız size uzun vadede karlılık ve istikrar getirecektir. 

Altcoin Sepetinin Popüler Kripto Para Birimleri

Ethereum

Altcoin sepetinin en popüler birimi hiç şüphesiz Ether’dir. Ethereum, geçtiğimiz haftalarda Shapella yükseltmesi, hatta geçtiğimiz sene Merge güncellemesi ile beraber adından söz ettirmeye devam ediyor. Bildiğimiz üzere Bitcoin’e alternatif olarak üretilen Ethereum, anlaşmanın şartları koda yazılan kendi kendini yürütülen akıllı sözleşmeler ve uygulamalar oluşturulması amacıyla tasarlandı. Akıllı sözleşmeleri yalnızca kripto para oluşturmak için değil finansal işlemlerden, tedarik zinciri yönetimine kadar çok çeşitli süreçleri otomatikleştirmek amacıyla oluşturuldu. Bunun yanı sıra blokzincirde çalışan merkezi olmayan uygulamalar oluşturulmasını sağlıyor. Bununla sınırlı kalmayıp Ethereum’un yerel kripto para birimi olan Ether’in alım ve satımını yaparak gelir elde edebilirsiniz. Birlikte çalışılabilirlik, topluluk odaklı yönetişim ve sürekli iyileştirme gibi birçok konuda gelecek vaad ettiği için her sepette Ether’e yer verilebilir.

ETH/USDT Teknik Analiz

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Shapella yükseltmesi sonrası gördüğü 2100 dolar bandından sonra Bitcoin’in de satış baskısıyla beraber düzeltmeler yaşanıyor. Senenin başından itibaren %80’in üzerinde yükselen Ether’in düzeltme yapması oldukça sağlıklı. Ancak Ether için potansiyelinin çok altında bir fiyat seviyesi olduğunu unutmamakta fayda olacaktır. 2021 senesinde yaşanan boğa sezonunda 5000 dolar sınırında fiyatlandı. Bunun yanı sıra haziran 2022 yılında 1000 doların altına gerilediğini ve bugünlere ulaştığını da görüyoruz. Senenin başından mart ayına kadar konsolidasyon evresini başarıyla tamamlayan altcoin’in yukarı yönlü hamlelerine şahit olduk. Hafta sonu itibariyle hacimsiz piyasanın etkisi Ether’i de etkiledi ve yükselen trend kırıldı. Bitcoin ve Ethereum’un grafiklerini incelediğimizde 0.65 desteğine geri çekilmemesi ise Ether’i Bitcoin’e nazaran daha sağlam kıldı. Düşüş trendi başladı ve bugün itibariyle 1805 dolar bandından re-testlerine devam ediyor. 1800 dolar bandından aldığı tepkilerin sonucu olarak o bölgeyi kaybetmeme çabası olduğunu görebiliriz. Sağlamlaştırmaya çalıştığı o bölgenin aşağı yönlü kırılması halinde Ether’in 1700 dolar bandına kadar gevşeyebileceğini düşünebiliriz. Tam tersi bir durumda ise 1820-1840 dolar bandının üzerinde kalmasıyla beraber alım bölgemizi belirleyebiliriz. Şu an bakmamız gereken 1800 dolar desteğinin üzerinde kalıp kalmadığı olacaktır. Sonraki aşamada ise 1850 dolar direnci karşımıza çıkacaktır. Fakat herhangi bir enstrümanda işlem yapmadan önce yalnızca grafiğe bakmamak gerekiyor. Eş zamanlı olarak farklı veriler de incelenmeli ve destekleyebilir nitelik taşımalıdır. Bu noktada onlarca hatta yüzlerce parametreler mevcut. Bir enstrümanın destek ya da direnç noktasını denemesi tekrardan o seviyeye yükseleceği veya düşeceği anlamını taşımaz. 

ethusdt 2023 04 25 21 28 49

Monero 

Bir diğer popüler kripto para birimi Monero’dur. Monero, güvenli, izlenemez ve bağlantısız olacak şekilde tasarlanmış gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Ana özelliği, gelişmiş kriptografik teknikler kullanarak elde edilen güçlü gizlilik ve anonimlik özelliğidir. Gönderici ve alıcının işlem tutarının gizli tutulmasını sağlamak için halka imzalar ve gizli adresler adı verilen bir teknoloji kullanır. Bunun yanı sıra Monero birimi diğer herhangi bir Monero birimiyle değiştirilebilir. Bu önemsiz gibi gözükebilir ancak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü işlem geçmişleri ne olursa olsun tüm Monero paralarının aynı değere sahip olmasını sağlar. Tamamen merkeziyetsiz olacak şekilde tasarlanmıştır, böylelikle ağı kontrol eden herhangi bir otorite bulunmamaktadır. Ağı sansüre ve herhangi bir saldırıya karşı dayanıklıdır. Genel itibariyle Monero’nun gizlilik ve güvenlik özellikleri, gizliliğe önem veren kişilerce popüler hale getirmektedir. 

XMR/USDT Teknik Analiz

Monero’nun teknik görünümüne odaklanacak olursak düşüş eğiliminde olduğunu görebiliriz. Ancak boğa sezonunda ciddi bir performans gösteren bu altcoin şuan beklenen seviyelerin oldukça altında seyrediyor. Şubat’ın başından bugüne kadar yatay kanal fiyatlamasını sürdürdü. Gelen satış baskılarının da etkisiyle 131 dolar bandını test etti. Ancak sonrasında gelen momentum ile beraber 165 dolara yükselse de bir önceki tepeleri aşamadan zayıf seyrine devam etti. Bu noktada bekleyeceğimiz alım seviyeleri hiç kuşkusuz 150-145 doların kaybedilmesiyle gerçekleşecektir. Bu bandın kaybedilmesiyle beraber grafik izlenmeli ve 130 bandına kadar bir hareketlilik gözlemlenmelidir. Tam tersi bir ivmede ise 160 dolarlara yolculuk sürecinde 162 dolar direnci aşılırsa kademeli olarak 170-187 dolar bandına bir sıçrama gerçekleşebilir.

xmrusdt 2023 04 25 21 30 20

Litecoin

Diğer bir altcoin sepetine geçecek olursak, Litecoin 2011 senesinde Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olarak oluşturulan eşler arası bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Litecoin işlemleri, Bitcoin işlemlerinden dört kat daha fazla hızla işlenir ve bloklar, Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresine kıyasla her 2.5 dakikada bir oluşturulur. Bu da daha hızlı onay süreci anlamına gelir. Bitcoin’e kıyasla daha az komisyon alır. Bitcoin’in SHA-256 algoritmasına kıyasla tüketici sınıfı donanımla madenciliği kolaylaştıran Scrypt adında farklı bir çalışma kanıtı algoritması kullanır. En önemlisi de ağı geliştirmek ve yeni özellikler eklemek için aktif olarak çalışan geliştiricilere ve topluluğa sahiptir. Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulursa uzun vadeli yatırımcılar için popüler bir kripto para birimidir.

LTC/USDT Teknik Analiz

Litecoin’i dört saatlik grafikte incelediğimizde ise 11 Mart tarihinde test ettiği 64.70 dip bölgesinin üzerinden alımlarla beraber 103 dolar bandına kadar yükseldi. Piyasanın kırmızıya dönmesiyle beraber yönünü aşağı çeviren altcoin için 89 dolar bandının kaybedilmemesi önem arz etmektedir. Bu bölge kaybedildiği takdirde destek bölgelerimiz kademeli olarak 79-74 ve nihai hedef olan 65 dolar bandı olacaktır. Bu bölgeler bizlere alım fırsatı olarak dönebilir. Ethereum’da belirttiğimiz gibi yalnızca grafik üzerinden değil diğer dinamiklerle beraber değerlendirilmelidir. Ancak momentumla beraber dört saatlikte yeşil mum oluşturan altcoimde 95 dolarlara kadar bir konsolidasyon bulunduğu da dikkate alınmalıdır. Sonraki direnç bölgemiz bir önceki tepe noktasının aşılmadığı 105 dolar bandı olacaktır.  Litecoin’in de diğer altcoinler gibi boğa döneminde gerçekleştirdiği performansının çok altında olduğu unutulmamalıdır. 

LTCUSDT 2023 04 25 21 31 09

Filecoin

Son olarak Filecoin’e de bakabiliriz.Kullanıcıların verileri güvenli ve verimli bir şekilde depolamasına, almasına ve paylaşmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Başlıca özelliği, geleneksel bulut depolama hizmetlerinden daha güvenilir ve uygun maliyetli merkezi olmayan depolama çözümleri suna bilmesidir. Genel itibariyle merkezi olmayan depolama çözümleri, teşvikleri ve verimli pazarıyla birleştiğinde, verileri güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde depolamak ve paylaşmak isteyen bireyler ve kuruluşlar onu değerli bir varlık haline getirmektedir. Bunun yanı sıra boğa sezonunda gördüğü ATH seviyesi ile bugün ki fiyatı arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Bu da onu uzun vadede tutulabilecek bir altcoin sınıflamasına sokabilir. 

FIL/USDT Teknik Analiz

Filcoin’inde dört saatlik grafiğe odaklanacak olursak, martın son günlerinden itibaren oluşturduğu yükselen kanalı yeni tepelerle beraber devam ettirdi. Ancak düşen piyasanın etkisiyle 5 dolara gevşedi. Bulunduğu bantta dar bir seyirde fiyatlanan altcoin için 5 doların kaybedilmesiyle 4.60-4.40 seviyeleri destek olarak çalışacaktır. Bu seviyeleri alım fırsatı olarak görebiliriz. Ancak konsolidasyon bölgesi olan 5.80 bandının üzerine çıkmasıyla beraber de 6 doları aşması gerektiğini unutmamakta fayda var. Yalnızca düşen bir üründe değil yükselen bir üründe de kademeli olarak alım gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz. Diğer altcoinlerde olduğu gibi Filecoin’de en yüksek seviyesinin oldukça altında fiyatlanıyor. 

LTCUSDT 2023 04 25 21 31 09 1

Son olarak topluluklar tarafından benimsenen ve sevilen meme coinler yer alıyor. Ancak meme coinler, risk oranını en aza indirmek isteyen yatırımcılar için uygun olmayabilir. Dinamiklerin hızlı değiştiği ve spekülasyonlara maruz kalan altcoinler tecrübesiz yatırımcılara zarar olarak dönebilir. Dogecoin’i örneklendirmek gerekirse; sahibi gibi görülen Elon Musk’ın herhangi bir paylaşımı fiyata pump ya da dump olarak geri dönebilir. Varoluş aşamasında merkeziyetsizlik fikriyle ortaya çıkmış bir projenin bu amaçtan sapması sorun yaratacaktır. Eğer meme coinin de olduğu bir sepet yaratmak istiyorsanız, varlığınızın küçük bir kısmını burada değerlendirebilirsiniz. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner