Yükleniyor...

Bitcoin Balinaları Su Yüzüne Çıktı: Yatırımcılar Endişeli

Kripto piyasasında çalkantılı hareketler devam ederken Bitcoin (BTC) balinaları, gerçekleştirdikleri işlemler ile kripto yatırımcısında endişe yarattı.

bitcoin whale

Kripto piyasasında çalkantılı hareketler devam ederken Bitcoin (BTC) balinaları, gerçekleştirdikleri işlemler ile kripto yatırımcısında endişe yarattı.

BTC’nin kısa zaman diliminde yüzde 10’dan fazla değer kaybetmesi, kripto piyasasıyla ilgili birçok soru işaretini arkasından getirdi. Özellikle de yıllardır aktif olmayan BTC balinaları, son günlerde yeniden harekete geçerek dikkatleri üzerine çekti. Kripto endüstrisi için önemli bir paya sahip olan balinalar, gerçekleştirdikleri işlemler ile kripto yatırımcılarında korku yaratmış gözüküyor. Yapılan BTC transflerinin genellikle “satış” şeklinde yorumlanması, piyasanın ilerleyişi hakkındaki olumsuz verilerden biri oldu.

Yatırımcılara psikolojik açıdan baskı oluşturan BTC balinaları, hangi işlemleri gerçekleştiriyor?

btc balina

Bitcoin (BTC) Balinalarına Ait Veriler

BTC balinalarına ait yayınlanan verilere göre, en son 2012’de aktif olan bir cüzdan hafta sonu 400’den fazla BTC (11 milyon dolar) taşıdı. Aynı BTC balinası 360 BTC‘yi bir cüzdana ve 40 BTC‘yi farklı bir diğer cüzdana taşıdı. Bu BTC balinası, 2012’de yaklaşık 900 BTC satın almıştı. O zamandan beri BTC varlıklarını elinde tutmuş ve ilk yatırımdan itibaren yaklaşık yüzde 40.000 kazanç elde etmişti.

Başka bir BTC balina cüzdanı, on yıldan fazla bir süre işlem gerçekleştirmedikten sonra Nisan ayının başlarında yaklaşık 279 BTC taşıdı. Yıllar sonra yeniden su yüzüne çıkan BTC balinaları, kripto yatırımcısında panik havası yaratarak, birçok söylentiyide yol açtı. Bu balinaların kimlikleri henüz bilinmiyor ve onchain üstü mesajlar kullanmayarak sessizliğe bürünmüş durumdalar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner