Yükleniyor...

AMLD5 Kripto Borsaları İçin Ne Anlama Geliyor?

Avrupa kripto para borsaları, 28 AB ülkesi 5.

amld5

Avrupa kripto para borsaları, 28 AB ülkesi 5. Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifini (AMLD5) benimsemeye hazırlandıkça daha katı bir düzenleme rejimi bekliyor. Önceki gün yürürlüğe giren AMLD5, finansal işlemlerde şeffaflığı arttırmayı hedefliyor. Böylelikle kara para aklama ve terör finansmanına karşı mücadele daha kolay bir hale gelebilecek. AMLD5’in kurallarına uymaya çalışan kripto para borsaları hala mücadele içindeyken, bazı küçük firmalar da kapanmak zorunda kaldı. Örneğin Hollanda merkezli kripto borsası Deribit AMLD5 düzenlemelerinin bu kadar yüksek engeller koymadığı ve tüccarlar için maliyetleri azalttığı Panama’ya taşınacak.

AMLD5, Yetkilendirme ve Kayıtları Zorlaştıracak

Geleneksel finans ile ilgili mevcut normlar kripto dünyası için doğru değil. Oysa AML kripto yetkilendirme planları bir Avrupa ülkesinden diğerine farklılık gösteriyor. Her şey AMLD5 altında düzenlendiği zaman, kripto firmalarının yetkilendirilmesi ve tescili çok karmaşık süreçler içerisine girecek. AML Çalışma Grubu’nun Global Dijital Finans Başkanı ve Diginex’in uyum sorumlusu Malcolm Wright, Avrupa’nın kripto geleceği hakkında şunları söyledi:“Endüstrinin sanal varlık ürünlerine yatırım yapmak isteyen AB sakinlerine hala gelişmesine ve hizmet sunmasına izin vermesini sağlamak için daha koordineli bir yaklaşım olması gerekiyor.”

Beşinci direktif kurallarına göre kripto para borsalarında AML ve KYC uygulamaları tüm kullanıcılar için zorunlu hale getiriliyor. Bununla beraber borsaların mutlaka yerel düzenleyici makamlarına da kayıt olması şart. Bununla beraber yine her ülke 5. Direktifin kurallarına ek olarak kendi kurallarını da belirleyebiliyor.

Kısacası AMLD5 ile AB ülkelerinde kripto para borsalarını zorlayacak bir süreç ortaya çıkacak gibi. Sizin düşünceleriniz nedir?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner