Yükleniyor...

Analist Uyarıyor: Bitcoin (BTC) ve Ethereum’unuzu (ETH) Satmayın!

Ethereum ve Bitcoin piyasalarında yakın zamanda yaşanan dalgalı yükseliş, Relative Strength Indicator'a (RSI) değerlerini "aşırı satın alınan" bölgelere taşıdı.

analist uyariyor bitcoin btc ve ethereumunuzu eth satmayin 1

Ethereum ve Bitcoin piyasalarında yakın zamanda yaşanan dalgalı yükseliş, Relative Strength Indicator’a (RSI) değerlerini “aşırı satın alınan” bölgelere taşıdı.

Geriye dönüp bakıldığında, RSI, aşırı alım veya aşırı satım koşullarını belirlemek için bir varlıktaki son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir momentum göstergesidir. Bir osilatör olarak ele alındığında, 0 ile 100 arasında herhangi bir değere sahip olabilir ve 30-70 arası bir değer nötr bir alan görevi görür. Trader’lar, 70’in üzerindeki RSI’yı aşırı alım olarak ve 30’un altını aşırı satış olarak ele alır.

Aşırı alım ayrıca, potansiyel bir trendin tersine çevrilmesi veya fiyatın geri çekilmesine de işaret edebilir.

Mart ayında 3.858 dolar olan Bitcoin’in, Ocak ayına gelindiğinde 41.000 dolar üzerine çıkmasının ardından RSI, günlük grafiğinde 89.48’e yükseldi. Aynı şey Ethereum için de geçerli. Lider altcoin’in 1.335 dolara ulaşmasının ardından RSI değeri 89.36’yı gösterdi.

analist uyariyor bitcoin btc ve ethereumunuzu eth satmayin

Bitcoin (BTC) ve Ethereum’unuzu (ETH) Satmayın

Tipik olarak, her iki varlıktaki aşırı uzamış ralliler, bazı analistleri ileride daha büyük fiyat düzeltmeleri yaşanacağı yorumları yapmasına neden oldu. Hatta bazıları, %50 düşüş öngörüyor. Yine de bir analist, yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum’larını RSI uyarılarına dayanarak satmamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Bitcoin’in 2020’deki yüksek rekorunu başarıyla tahmin eden Koroush AK, RSI’nın “parabolik yükseliş trendlerini” ölçme konusunda iyi bir gösterge olmadığını söylüyor. Bunun yerine, değişen piyasalardaki hareketleri belirlemede oldukça iyi çalışıyor.

Analist şunları söyledi:

“RSI bir osilatördür.

– Değişen piyasalar için harika
– Parabolik yükselişler için pek değil

$BTC ve $ETH’nizi RSI’ya göre satmayın.”

Bu yorum, Ethereum ve Bitcoin’in RSI’ları haftalık grafiklerde aşırı alım bölgesinde kalmalarına rağmen daha yüksek zirveler oluşturmaya devam etmelerinin ardından geldi. Bu, kripto para piyasasındaki trader’lar arasında, özellikle Bitcoin’in anti-enflasyon özellikleriyle ilgili gelişen kurumsal uyanışın ardından daha büyük bir coşkuyu yansıtıyor olabilir.

Kurumlar RSI’dan Korkmuyor

Gözlemciler, kurumların yerel fiyat düşüşlerini satın aldığına inanıyor. CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju, Coinbase Pro’dan yeni oluşturulan cüzdanlara büyük BTC çıkışları olduğunu söyleyerek söz konusu eğilime dikkat çekti.

Analist, alıcı adreslerinin doğası gereği izlendiğini ve Bitcoin’in 30.000 doların üzerine çıkmasına rağmen tezgah üstü işlemlerde (OTC) bir artışa olduğunu belirtti:

“En son Coinbase çıkışına, muhtemelen OTC anlaşmaları olan işlemlere baktığımızda, gelirlerini tahmin edebiliriz.

$BTC, 2 Ocak’tan bu yana %24 arttı.

Kurumsal bir yatırımcı olsaydınız, Bitcoin için %24 gelirden memnun olur muydunuz?

#Bullish”

analist uyariyor bitcoin btc ve ethereumunuzu eth satmayin 1

Bu, perakende trader’ların önceki günlük seanslarda neden RSI uyarılarını görmezden geldiklerini kısmen açıklıyor. Ancak esas soru, hem Ethereum hem de Bitcoin piyasalarında devam eden rallinin ne kadar süreceği şeklinde ortaya çıkıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner