Yükleniyor...

Analistler konuştu: Bitcoin’deki (BTC) düşüş normal mi?

Bitcoin halving (yarılanma) sonrası BTC fiyatındaki düşüş yatırımcıları endişelendiriyor.

bitcoin düsüs grafik yıktı gecti

Bitcoin halving (yarılanma) sonrası BTC fiyatındaki düşüş yatırımcıları endişelendiriyor. Ancak sosyal medyada büyük sayıda takipçiye sahip olan analistlerin büyük kısmı soğukkanlı tarafta kalmayı tercih ediyor.

Piyasa değeri en büyük kripto para son üç ayda yüzde 20’ye yakın değer kaybı yaşadı. Traderlar, bu hareketin piyasa döngüsü içerisinde gerçekleşen normal bir düzeltme olduğu görüşünde.


“Halving döngüsü için gerekliydi”

Ünlü kripto para fenomeni Rekt Capital, X hesabından yaptığı paylaşımda BTC fiyatındaki geri çekilmenin halving döngüsü ile uyumlu olduğunu paylaştı.

Rekt Capital, Bitcoin fiyatının geri çekilmesinin ve yatay trendin acı verici olduğunu kabul etse de şu sözleriyle yatırımcıların yüreğine su serpti:

Bu, tam olarak döngünün tarihsel fiyat normları ve geleneksel halving döngüsü ile yeniden senkronize olması için gereken bir şey.


“Bitcoin’de bir yılda dördüncü düzeltme”

Düşüş hareketlerine dair soğukkanlı kalan bir diğer isim ise Real Vision CEO’su Raoul Pal oldu. Pal, son bir yıl içinde görülen dördüncü yüzde 20’lik düzeltme hareketinin oldukça sıradan olduğu görüşünde.

bitcoin raoul pal

X hesabından yaptığı paylaşımda soğukkanlı tavrını koruyan Real Vision CEO’su, şu sözlere yer verdi:

“Bu, BTC’de 12 ay içinde yaşanan %20’lik 4. düzeltme… oldukça sıradan bir durum.”

Pal’ın paylaşımına göre BTC fiyatı 2023 yılının Şubat, Haziran ve Ağustos dönemlerinde benzer düzeltmelerle karşı karşıya kaldı. Bitcoin, 2024’ün ilk haftaları ve günümüz döneminde de yüzde 20’ye yaklaşan düşüşler yaşadı.


Bitcoin ve altcoinlerde son durum

Kripto para piyasası 1 Mayıs sabahında resmen bir kan banyosuyla karşı karşıya. En büyük kripto para, saat 11.00 itibarıyla 57 bin 500 dolara kadar geriledi. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 9’dan fazla kayıp yaşadı.

kripto piyasa

BTC fiyatındaki düşüşe altcoinler de eşlik ediyor. İlk 10 kripto para arasında XRP ve ADA, yüzde 4-5 arasındaki düşüşler ile rakiplerine kıyasla şimdilik daha sağlam duruyor. ETH, BNB, SOL, DOGE ve TON’da ise 24 saatlik kayıplar yüzde 10 civarında.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner