Yükleniyor...

Analistler Orta Vadeli Olarak Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyor?

Bitcoin (BTC), güçlü bir yükseliş trendinin ardından tekrardan mevcut seviyesinde istikrar kazanmaya başladı.

bitcoin orta vade

Bitcoin (BTC), güçlü bir yükseliş trendinin ardından tekrardan mevcut seviyesinde istikrar kazanmaya başladı. Analistler, Bitcoin’in orta vadeli büyümesine fayda sağlayacak sağlıklı bir döngünün mevcut olduğunu belirtiyorlar.

Neden Stabil Bir Piyasa Uzun Vadede Bitcoin’e Fayda Sağlar?

Tarihsel olarak baktığımızda, Bitcoin boğa döngüsüne girdiğinde öncesinde hep konsolidasyon aşamasında yer alma eğiliminde yer alıyor. Bekleme döneminin olmadığı, sürekli yükselişin gerçekleştiği ya da aşırı dalgalanmalarının olduğu durumlarda ise Bitcoin daha savunmasız kalabiliyor.

Monoton bir yükseliş sırasında yaşanan keskin bir BTC düzeltmesi, vadeli işlemler piyasasında riskin artmasına neden oluyor. Çoğu büyük kripto para gibi, Bitcoin’in günlük hacminin büyük bir kısmı vadeli işlemler borsalarından geliyor. Vadeli işlem platformu 100 kata kadar kaldıraç oranına izin verdiğinden, Bitcoin sürekli olarak önemli miktarda aşırı kaldıraç pozisyonuna maruz kalıyor.

Volatilitede bir artış meydana geldiği zaman, aşırı kaldıraçlı vadeli işlemler piyasası kısa sürede yoğun bir şekilde dalgalanır. Bu durum da geçmişte görüldüğü gibi aşırı bir ralli veya düzeltme yaşanmasına sebep olur.

Bu sebeplerden dolayı, Bitcoin büyük bir yükselişten sonra istikrar kazandığında, piyasanın sakinleşmesine izin veren bir Bitcoin’in temeli daha sağlam hale gelir.

Popüler kripto para analistlerinden birisi olan Nike Cote yaptığı açıklamada, şu an için Bitcoin’in 10.000 dolar ve 10.5000 dolar arasında bir temel oluşturması, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabilmesi için önemli bir etken, önümüzdeki çeyrekte bunun gerçekleşmesini bekleyin dedi.

Bitcoin eğer hiç geri çekilmeden uzun bir yükseliş eğilimi görürse, analistlere göre fonlama oranı tipik olarak yükselir ve bu durum gerçekleştiğinde, yaşanabilecek küçük bir düşüş bile tüm piyasanın güçlü bir tepki vermesine neden olabilir.

Başka bir popüler kripto para analisti Nik Yaremchuk’da benzer şekilde istikrarlı bir pazarın, Bitcoin’in geleceği için oldukça önemli olduğunu belirtti. Bununla birlikte nötrleştirici fonlama oranlarının birleşimi de ünlü analiste göre lider kripto paranın orta vadeli performansının olumlu olmasına sebep olduğunu belirtti.

Analistlerin ortak görüşü, Bitcoin’de şu an için bazı dalgalanmalar yaşanabilir, ancak Bitcoin mevcut fiyat seviyesinde konsolide olmayı başarabilirse, orta vadede beklenen potansiyel yükseliş gerçekleşebilir.

Lider kripto para Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 11.599 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner