Yükleniyor...

Analistten Korkutan Uyarı: Bitcoin 13.000 Dolara mı Düşecek?

Son birkaç haftadır lider kripto para birimi durmak bilmeyen bir yükselişle karşılaştı.

analistten korkutan uyari 13000 a mi dusecek

Son birkaç haftadır lider kripto para birimi durmak bilmeyen bir yükselişle karşılaştı. Çarşamba günü itibariyle Bitcoin, 18.500 dolar seviyesine ulaşarak Ocak 2018’de geldiği 20.000 dolar düzeltmesi olan 17.000 dolar seviyesine yeniden tırmandı.

Ancak bazı analistlere göre, devam eden Bitcoin rallisinde bazı riskler var. TradingView’da yer alan anonim bir analist, bu düşüş olasılıklarına dikkat çekti. Analist, bunları üç teknik gösterge ile detaylandırdı ve Bitcoin’in önümüzdeki günlerde en az 13.868 dolara düşeceğini ima etti.

1. MACD

TradingView analisti, Bitcoin günlük grafiğinin MACD göstergesinde potansiyel bir düşüş eğilimi tespit etti.

MACD’nin 12 günlük üssel hareketli ortalaması (mavi) 26 günlük üssel hareketli ortalamasının (turuncu) altına kapandığında düşüş eğilimi oluşur. Bitcoin’in 12-DMA’sı şu anda 26-DMA’sından uzaklaşarak kuzeye doğru ilerliyor. Ancak analist bir sonraki fiyat düzeltmesinde aşağı doğru bir geçiş olacağına inanıyor.

2019’da, Bitcoin fiyatı 13.868 dolara ulaştığında momentum osilatörü 1044’e yakın zirveye ulaşmıştı. Ancak, bu yıl hem kripto paranın hem de MACD’sinin söz konusu üst tavanların üzerinde kırılmasına tanık oldu. BTC/USD 18.000 doların üzerine çıkarken, MACD göstergesi de 1044’ün üzerine çıktı.

Analist, bunu agresif bir dezavantaj düzeltmesi anlamına gelen aşırı gerilmiş bir senaryo olarak gördüğünü belirtti. 2019’u birincil fraktal olarak ele alan BTC/USD’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine gerileyebileceğini, ancak bir sonraki satışta 14.000 doların altına düşeceğini belirtti.

2. Fiyat-Hacim Farkı

Bir sonraki düşüş faktörü, Bitcoin fiyatı ile günlük işlem hacmi arasındaki artan farklılaşmadır. Birçok yatırımcı, bir varlığın oranı azalan hacimlerle yükseldiğinde, yükseliş trendinin hız kaybettiğini gösterdiğini kabul eder. TradingView analisti, olumsuz yorumunun ardındaki aynı katalizörü şöyle ifade etti:

“Fiyat yükselirken hacim düşüyor. Bu, alım satım faaliyetinin yükselen fiyatları düşen bir oranda desteklediğini gösteren düşüş göstergesi.”

3. Ters Baş ve Omuz Formasyonu

Bitcoin’in aşırı gerilen 18.000 doların üzerindeki rallisini kanıtlayan bir başka sinyal ise ters Baş ve Omuz modelidir (IH&S).

Analist, 17 Kasım’daki Bitcoin fiyatının söz konusu teknik modelin 17.100 dolarlık kırılma hedefine ulaştığını belirtti. Yerel tepeden bir düşüş düzeltmesinin fiyatı 13.868 dolara düşüreceğini tahmin etti. Bununla birlikte fiyat, Çarşamba günü 18.500 dolara yükseldi.

En son Bitcoin, yılın başından bu yana elde ettiği en yüksek seviyenin yakınlarında, 17.000 dolara doğru genişletilmiş bir aşağı yönlü hareket riski taşıyan bir satıştan geçiyordu. Böyle bir durumda, 17.000 doların üzerindeki kırılma hareketi sahte olabilir ve analistin 2019’un en yüksek seviyesi için yaptığı yorumu doğrulayabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner