Yükleniyor...

Bitcoin’i (BTC) 22.000 Dolara Götürecek 4 Faktör

Bitcoin (BTC) fiyatı, son günlerde yükselişe geçerek tüm zamanların en yükse seviyesine doğru emin adımlarla ilerliyor.

btc 22 bin dolar

Bitcoin (BTC) fiyatı, son günlerde yükselişe geçerek tüm zamanların en yükse seviyesine doğru emin adımlarla ilerliyor. Bitcoin, gün içinde 18.000 dolarlık seviyeyi de aşmayı başardı. Analistler, kripto para biriminin önümüzdeki günlerde neler yaşayacağına dair farklı senaryolar paylaşıyor.

Borsa Gündem’in haberine göre Lookintobitcoin.com kurucusu Philip Swift, lider kripto para biriminin 22.000 dolara yükseleceğini düşündüğünü belirtti. Swift’e göre bununla alakalı 4 farklı senaryo mevcut. Analiste göre hem ağ esasları hem de teknik faktörler, BTC’nin yükseliş ivmesinin güçlendiğine işaret.

4 Farklı Faktör Var

Bir yıllık HODL (BTC’yi elde tutma) oranı, borsaların Bitcoin rezervlerinde yaşanan gerileme, nötr fonlama oranları ve kurumsal satın alımlar/birikimler, lider kripto para biriminin rallisinin uzun olacağını gösteriyor. Konuyla alakalı açıklama yapan Swift, şu ifadeleri kullanıyor:

“1 yıllık HODL yüzdesi hala oldukça yüksek mi? Evet. Borsalardan Bitcoin çekiliyor mu? Evet. Fonlama oranları hala nötr mü? Evet. Kuruluşlar hala satın alıyor mu? Evet. Güzel, fiyat birkaç hafta içinde 22 bin dolara ulaştığında görüşürüz.”

Bilindiği üzere Bitcoin sektörü, elinde uzun süre boyunca BTC bulunduranlara HODLer diyor, bu eylem ise HODL olarak adlandırılıyor. Analistin ifadelerine göre bir yıllık HODL dalgası göstergesi, Bitcoin biriktiren yatırımcı sayısındaki artışı da ortaya koyuyor.

Yeni tip koronavirüsün etkilerinden ötürü Mart ayında yaşanan büyük çöküşün ardından bir yıllık HODL dalgası, yüzde 59 oranından yüzde 62’ye yükseldi.

Ekran Resmi 2020 11 18 14.33.21

Grafiğe göre gösterge, tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Elinde Bitcoin tutanların sayısının artması BTC’ye gösterilen ilgiyi de yansıtıyor. Bu ilgiye bakıldığı zaman, yatırımcıların Bitcoin rallisinin devamını beklediği sonucunu da çıkarmak mümkün.

Analistin bahsettiği bir diğer önemli konu ise Bitcoin rezervleri. Bitcoin’in borsalardan çekilmeye devam ettiğini açıklayan analiste göre bu durumda Bitcoin rallisi için olumlu bir etken. Çünkü yatırımcılar genel olarak Bitcoin birikimlerini uzun süre ellerinde tutmak istediği zaman borsalardan çekiyor. Kısacası borsalardan BTC çıkışının artması, genellikle yatırımcıların BTC fiyatı yükselişi konusunda umutlu olduğuna işaret ediyor.

BTC’ye Olan Kurumsal Yatırım İlgisi

Bitcoin’e olan kurumsal ilgi gün geçtikçe artıyor. Son günlerde özellikle Grayscale, kurumsal yatırımcıların bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. BTC, özellikle altının performansını geride bırakmasıyla, bu yıl içinde kurumsal firmaların da ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner