Yükleniyor...

Ankara Başsavcılığı’ndan Emsal Niteliğinde Kripto Para Kararı!

Dünyanın birçok ülkesinde –Buna Türkiye de dahil- kripto para birimlerin yasal yeri konusunda belirsizlikler ve boşluklar bulunuyor.

Ankara Bassavciligindan Emsal Niteliginde Kripto Para Karari

Dünyanın birçok ülkesinde –Buna Türkiye de dahil- kripto para birimlerin yasal yeri konusunda belirsizlikler ve boşluklar bulunuyor. Bu nedenle de maalesef zaman zaman kripto para birimleri konusunda sert adımlar atılabiliyor. Bunun bir örneği de geçtiğimiz günlerde yaşandı.

MASAK tarafından şüpheli olarak görülen ve bir hesabın bloke edilmesine yol açan bir karar alındı. Bu karar daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu’nun verdiği bir karar ile bozuldu. Konuyla alakalı olarak Av. Oğuz Evren Kılıç önemli açıklamalarda bulundu.

Kripto para dünyasının bilinen isimlerinden olan Avukat Kılıç, kısa bir biçimde başından geçen bir olayı aktardı. Kılıç, bir müvekkilinin kripto para yatırımları olan müvekkilşinin banka hesaplarının bloke edildiğini belirtti. Avukat, duruma itiraz edilmesinin ardından ise blokelerin başarıyla kaldırıldığını ifade etti.

Kılıç, olayı şu sözlerle anlattı:

“Kripto para yatırımcısı ve portföy yöneticisi olan bir müvekkilimin banka hesapları, MASAK tarafından şüpheli görülerek savcılığın talebi üzerine mahkeme kararı ile bloke edilmişti. Kripto paranın henüz hukuk sisteminde tanımlanmamış olması bu gibi durumlara sebep olabiliyor. Özellikle yüklü bakiyeler ve para transferleri konusunda MASAK çok hassas davranıyor.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosundaki sayın savcılarımız ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücâdele Büro Âmirliğindeki sayın kolluk görevlilerimiz ile birlikte yaptığımız detaylı çalışma neticesinde sorunu kısa süre içinde çözmeyi başardık.”

Kararın Hukuki Değeri Var

Avukat Kılıç bu kararın hukuki değerinin önemli olduğunu dile getirdi. Kılıç, “Bu dosyadan çıkan tâkipsizlik kararının hukukî değeri ise ayrı: Kripto para alım-satımı ve bu piyasadan elde edilen gelirlerin üzerindeki şüpheleri kaldıracak önemli bir karar. Fakat bunlara gerek kalmaması, hem yatırımcının hem kamunun güvenliği için bir ân önce kripto paralar hakkında yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Hukuk ve devlet, bu konuda daha fazla geride kalmamalı, aradaki makas açılmamalı” ifadelerini kullandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner