Yükleniyor...

Anonim Olarak Bitcoin (BTC) Nasıl Satın Alınır?

Gizlilik ve güvenlik sebebi ile, almış olduğunuz Bitcoin'lerin (BTC) ayak izlerini gizlemek isteyebilirsiniz.

anonim olarak nasil bitcoin alinir

Gizlilik ve güvenlik sebebi ile, almış olduğunuz Bitcoin’lerin (BTC) ayak izlerini gizlemek isteyebilirsiniz. Bitcoin anonimliği, Bitcoin ATM’lerinden karanlık ağa kadar oldukça karmaşık bir iştir.

Bitcoin aslında sözde anonimdir. Çünkü işlemler izlenebilir ve merkezi borsalar müşteri bilgilerini (KYC) saklı tutar.  Güvenlik nedeni ile bazı kullanıcılar ise KYC bilgilerini açığa çıkaran saldırılara karşı kendilerini korumak adına anonim kalmayı tercih ederler.

Anonim olarak Bitcoin satın alma ve kullanma seçenekleri arasında eşler arası değişimler, Bitcoin ATM’leri ve karanlı web hizmetleri kullanılır. Çünkü Bitcoin aslında anonim değildir. En iyi ihtimal ile sözde anonim olarak adlandırabilir. Gerçek kimliğinizi yeterince gizleyebilirsiniz ancak, herkes işlemlerinizi halka açık bir defterde izleyebilir ve gerçekte kim olduğunuzu bulmak için bu bilgileri kullanabilir.

Anonim kalmak sadece suçluların tercih ettiği bir durum değildir. Anonim olarak Bitcoin satın almak isteyebileceğiniz birçok iyi neden de mevcut. Kripto para borsaları tarafından tutulan müşteri verileri, son yıllarda Binance ve Coinsquare de dahil omak üzere çeşitli borsaların hacklendiği zamanlar birincil hedef olarak seçilmiştir.

Bu bilgiler açığa çıktığı zaman, Bitcoin’inizi sizden almak için fırsat arayan dolandıcılar için oldukça cazip bir fırsat durumuna dönüşür. Anonimlik, Bitcoin’inizi güvende tutarken aynı zamanda da sizi ve kişisel yaşamınızı da özel kılar.

ProPrivacy’nin dijital gizlilik uzmanı Ray Walsh’ın da dediği gibi, ” Bu tür bir gizlilik, varlıklarınızı elde tutabilmenize, sürekli olarak izlenmeden işlem yapmak yapabilmenize yaradığı için herkes için önemlidir”.

Anonim olarak Bitcoin satın almanın iki temel yolu var: Şahsen ve çevrimiçi.

Şahsen anonim olarak Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin satın almak ve anonim kalmak istiyorsanız, bunu yapmanın bir yolu Bitcoin ATM’si kullanmaktır. Çoğu Bitcoin ATM’si Bitcoin karşılığında nakit kabul eder ve bu da gizliliğinizi korurken Bitcoin satın alabileceğiniz anlamına gelir.

bitcoin atm

Bu şekilde satın aldığınız Bitcoin’i, halka açık bir defterde iz bırakmadan dünyanın herhangi bir yerine gönderebilirsiniz. Bununla birlikte, ATM’lerin satın alma limitleri olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle büyük miktarda BTC satın almak istiyorsanız, diğer seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İkinci bir yol olarak, eski tip fiziksel görüşmeler diyebiliriz. Paxful gibi eşler arası pazarları kullanarak, konum, itibari para ve almak istediğiniz Bitcoin miktarına göre bir filtreleme yaparak, yüz yüze bir satıcıdan BTC almanız mümkün. Tabi ki, bu hem alıcı hem de satıcı için bir dereceye kadar güven gerektirir.

Diğer bir yol ise, bir Bitcoin madencisini tanıyacak kadar şanslıysanız, herhangi bir işlem geçmişi olmayan, yeni basılmış bir Bitcoin’i elden ödeme yaparak satın alabilirsiniz.

Çevrimiçi ve anonim olarak Bitcoin nasıl alınır?

Açıkçası, çevrimdışı yollar sizi yalnızca bir yere kadar götürebilir. Sonuçta kripto endüstrisi internet ortamında faaliyet gösteriyor. İyi haber şu ki, Bitcoin’inizin dijital ayak izini azaltmanın yolları da mevcut. Bu yolları, eşler arası değiş tokuşlar, gizliliği koruyan tarayıcılar ve karanlık web hizmetleri olarak sıralayabiliriz.

Eşler arası değişimler

Merkezi olmayan borsalar olarak da bilinen işler arası borsalar, borsada herhangi bir fon bulundurmadan doğrudan kullanıcılar arasında alım satım imkanı veren platformlardır. Bunlar arasında potansiyel olarak dünyanın en büyük eşler arası kripto para değişim platformu olan LocalBitcoins gibi platformlar, alıcılar ve satıcılar ile tek tek bağlantı kurmanıza ve ödeme yöntemini seçmenize olanak tanır.

Eşler arası değişim kullanarak, KYC verilerinizi gizli tutabilir, bilgisayar korsanlarına karşı da bir nebze güvende olursunuz. Ancak, anonimlik yoluyla daha yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için bazı ek araçlara da ihtiyacınız olacak.

Anonimlik Araçları

İlk olarak Tor veya The Onion Router kullanmayı düşünebilirsiniz. Tor, verilerinizin tümünü büyük ölçüde şifreleyerek ve farklı sunucular üzerinden göndererek çevrimiçi etkinliğinizi gizler. Bu, birinin sizi tanımasını inanılmaz derece zorlaştırır tabi ki sadece zorlaştırır imkansız hale getirmez. Tor üzerinden bağlandığınızda VPN kullanmak da oldukça önem taşır.

Tor ile birlikte çalıştırabilen ve çalıştırılması gereken Tails veya The Amnsic Incognito Live System’ı da unutmamak gerekir. Tails, bilgisayarınızın tüm gelen ve giden bağlantılarını Tor’un kendi üzerinden kontrol eder ve anonim olmayan tüm bağlantıları otomatik olarak engeller.

Bu anonimlik araçlarını kullanmaya alıştığınızda, Bitcoin alt üst hizmetlerini bulmak için Tor’u kullanmanın zamanı gelmiştir. Tumbling, Bitcoin’inizi size farklı bir adresten iade edilmesi ve böylece kripto izinizin engellenmesi için hizmet verir.

Piyasada pek çok Bitcoin tumbler var ancak, anonimlik ruhu ile BitMixer veya Gram’s Helix gibi karanlık ağ da bulunan araçları kullanmak en güvenli yol olarak kabul ediliyor. Tumbler gibi karanlık web hizmetlerinin kara para aklayıcılar ve suça bulaşmış kişiler tarafından kullanıldığını ve geçmişte kolluk kuvvetleri tarafından yoğun incelemeye alındığını da belirtmek de fayda var.

Anonimleştirme araçları kullanmadan Bitcoin ve diğer kripto paraların, birçok yönden izlenmesi nakit paralara göre daha kolaydır diyebiliriz. XReg Consulting Limited Direktörü Enest Lima yaptığı açıklamada, “Banka bakiyenizin ve işlem geçmişinizi sadece hesap numaranızı aratar anında çevrimiçi olarak görüntülenebildiğini hayal edin. Bitcoin ile yaptığınız işlemler işte tam olarak buna eşit” diyerek aslında konunun ne kadar hassas olduğunu belirtti.

Bitcoin’inizi tamamen anonim hale getirmek zor bir iştir ancak, bu gizlilik ihtiyacını göz ardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner