Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) Yaşanan Düşüş Sonrası Tekrar Satın Alma Sinyali Ortaya Çıktı

Kripto para piyasalarında ve geleneksel piyasalarda 12 Mart tarihinde yaşanan ve piyasalara "Kara Perşembe" olarak geçen tarihi çöküşün ardından Bitcoin (BTC), yıl boyunca iyi bir performans izledi.

bitcoinde yasanan dalgalanmalar

Kripto para piyasalarında ve geleneksel piyasalarda 12 Mart tarihinde yaşanan ve piyasalara “Kara Perşembe” olarak geçen tarihi çöküşün ardından Bitcoin (BTC), yıl boyunca iyi bir performans izledi. Bazı göstergeler, lider kripto parada yeni bir zirveyi işaret ediyor ve günlük zaman diliminde ortaya çıkan satın alma sinyali ile kısa vade içerisinde yeni bir toparlanma gerçekleşebilir.

btc grafikPopüler analistlere göre, Bitcoin’in fiyatında yaşanması muhtemel yeni bir kırılma, fiyatı daha da yükseğe taşıyabilecek bir kama modeli içinde işlem görüyor. Bitcoin, FED Başkanı Jerome Powell’ın ev sahipliği yaptığı ve Türkiye saati ile 21.00’da düzenlenecek olan toplantı sonrası bir artış gösterebilir.

Geçtiğimiz hafta BTC’nin fiyatı 12.400 dolar seviyesine kadar yükseldi ve ardından bu hafta içerisinde 11.100 dolar seviyesine kadar gerildi. Bu durum, kripto para boğaları için 1.300 doların üzerinde bir kayıp sağladı.

Tamamı geçmişte doğruluk üzerine çalışmış göstergeler, Mart 2020’nin düşük seviyelerinden %200’lük bir artış gösteren Bitcoin için kısa vade içerisinde yeni bir zirveyi işaret ediyor.

Piyasa değerine göre lider kripto para 3.800 dolardan sert bir şekilde sıçradı ve o zamandan beri yavaş ama istikrarlı bir yükseliş içerisinde yer alıyor. Aylarca 10.000 doların altındaki bölgede konsolide olduktan sonra, psikolojik sınır olarak kabul edilen bölgeyi aştı ve hızlıca 12.000 doların üzerine çıktı. Ancak yükseliş trendinin devam edip etmeyeceği konusunda şu an için yorum yapmak oldukça erken.

Piyasaların tepelerini ve diplerini tahmin etmek için tasarlanan TD Sıralı Göstergesi, günlük zaman dilimlerinde BTC için bir satın alma sinyali veriyor. Bu son derece doğru bir sinyal olarak kabul ediliyor. Çünkü TD Sıralı Göstergesi,  geçmişte de bir çok kripto para için tepe ve dip noktalarını doğru şekilde tahmin etti. Yine de her gösterge gibi %100’lük bir doğruluk payı olduğunu, bulunduğumuz piyasa içerisinde söylemek oldukça zor.

FED Başkanı Jerome Powell’ın bugünkü konuşmasından çıkacak olan enflasyon ile ilgili haberler sonucunda, Bitcoin’in yeni bir zirve için ihtiyacı olduğu satın alma ivmesini tetikleyebilir. Bu yüzden gözler 21.00’da gerçekleşecek olan ve 21.30’da basın toplantısı yapılacak olan FED toplantısında.

Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 11.340 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner