Yükleniyor...

Apple, App Store Kısıtlamalarını Gevşetiyor! Peki Bu NFT’ler İçin Olumlu Bir Gelişme mi?

Apple, NFT pazarını etkileyebilecek bir hareketle küçük geliştiriciler üzerindeki App Store kısıtlamalarını gevşetmeyi kabul etti.

apple nft

Apple, NFT pazarını etkileyebilecek bir hareketle küçük geliştiriciler üzerindeki App Store kısıtlamalarını gevşetmeyi kabul etti.

Geçen hafta Apple’ın geliştiriciler tarafından 2019’da açılan bir toplu davayı çözeceğine dair haberler çıktı. Bu önemli olayın, kripto para topluluğu üzerinde olumlu etkileri olabilir. Özellikle de non-fungible token’lar (NFT’ler) ile ilgili olarak.

NFT’ler, oyunculara ve koleksiyonculara tam yetki veren benzersiz varlıklardır. Sanatçı Beeple’ın bu yılın başlarındaki müzayedede akıllara durgunluk veren 69.3 milyon dolarlık dijital sanat eseri satışını hatırlarsınız. Sektör o zamandan bu yana daha da bilinir hale geldi.

Kripto para birimleri hala ana akımda verimli ve kabul edilebilir bir ödeme yöntemi olarak geliştirilirken, NFT’ler yeni zeminler oluşturmaya devam ediyor. Girişim kapitalisti Mathew Ball, Haziran ayında bir blog yazısında, kripto para birimlerinin ‘gerçek dünyada’ yaygın bir ödeme şekli haline gelip gelmediğine bakılmaksızın, NFT’ler ve blok zinciri tabanlı stüdyolar aracılığıyla oyunlarda giderek daha fazla kullanıldığını söyledi.

Ball, çoğu kripto oyununun ve NFT platformunun yalnızca tarayıcı tabanlı olmasının ve iOS’ya yer almamasının ana nedeninin Apple’ın küçük geliştiricilere getirdiği kısıtlamalar olduğunu savunuyor.

İşte tam olarak bu noktada 26 Ağustos’ta Apple, küçük geliştiriciler üzerindeki App Store kısıtlamalarını gevşetmeyi kabul etti. MarketWatch’in bildirdiği gibi, bu, geliştiricilerin iOS uygulamalarında çevrimiçi satın alma işlemleri için Apple’ın aldığı %30’a varan ücretlerden kurtulmasını da sağlıyor.

“NFT Sektörü İçin Bir Dönüm Noktası”

Her şey yolunda giderse, Apple ayrıca dünya çapındaki geliştiricilerin, uygulamalarının içinden müşteri iznini beklerken toplanan verileri kullanarak alternatif ödeme yöntemleri hakkında müşterilerle doğrudan görüşmelerine izin verecek. Bazılarına göre, NFT’lere sağlanan uzantı, kripto tabanlı projelerin arkasındaki geliştiricilere ve yaratıcılara, aniden geniş bir teknoloji meraklısı kullanıcı yelpazesine erişim sağlayacak çok önemli bir kazanç sunacak.

MyMetaverse CEO’su ve NEnjin’de pazarlama danışmanı olan Simon Kertonegoro, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, NFT endüstrisi için bir dönüm noktasıdır. Yakın gelecekte, NFT’ler tüm internet üzerinden web sitelerinde, oyunlarda, uygulamalarda ve merkezi olmayan pazarlarda satılacak. Kullanıcılar daha sonra bu NFT’leri iOS uygulamalarına bağlayabilmek ve uygulama içi yardımcı programlarının keyfini çıkarmak isteyeceklerdir.”

Kertonegoro, Apple anlaşmasının teknoloji devinin “NFT’leri tam olarak destekleyebilecek” bir ekosistem haline gelmesi için “büyük bir adım” olduğuna inanan, giderek büyüyen bir NFT savunucuları arasına girdi.

Blockchain ve NFT konusunda blog yazarı ve yatırımcı olan Mateen Soudagar, “Apple’ın, geliştiricilerin App Store dışındaki tüketicilerden doğrudan ödeme kabul etmesine izin vermesi, NFT endüstrisi için büyük bir kazanç” dedi:

“Hiç şüphe yok ki, dünyadaki çok sayıda cihaz kullanıcısı mobil tabanlıdır ve bu nedenle mevcut oyunların, pazar yerlerinin, koleksiyon projelerinin ve diğer web3/NFT tabanlı projelerin teklifini devasa, yeni, dijital bir yerele genişletebilir.”

Soudagar, anlaşmanın önümüzdeki yıl tamamen yeni bir biçim alabilecek NFT endüstrisi üzerinde önemli bir etkisi olacağına inanıyor:

“NFT endüstrisinin çok farklı görünmesini bekliyorum ve mobil cihazlara genişlemek kesinlikle oraya ulaşmak için bir katalizör.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner