Yükleniyor...

Aptos (APT) Nedir?

Aptos, ölçeklenebilir bir Katman-1 blokzincir ağı projesidir.

aptos 1

Aptos, ölçeklenebilir bir Katman-1 blokzincir ağı projesidir. Eski Meta çalışanları tarafından kurulan APT, merkeziyetsizlik ve Web3 fikirlerini daha geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Aptos Nedir?

Aptos, Meta tarafından bağımsız olarak geliştirilen Rust tabanlı bir programlama dili olan Move’u ve Diem blok zincirinin temel öğelerini kullanmasıyla dikkat çekmektedir. Bu blokzincir ağını en çok öne çıkaran ise hem geliştiriciler hem de son kullanıcılar için yüksek işlem hızı vadetmesidir.

Ağ, paralel yürütme motoru (Block-STM) kullanır. Bu teknoloji sayesinde Aptos, saniyede 130 binden fazla işlem gerçekleştirebilir. Paralel yürütme motoru sayesinde ağdaki işlem hızı yükselirken, maliyetler düşük kalır.

Çoğu blokzincir ya akıllı sözleşmeleri sırayla yürütür ya da daha iyi performans için çok fazla güç isteyen büyük bir paralel iş yükü gerektirir. Aptos ise diğer blokzincirlerinden farklıdır çünkü tek bir başarısız işlem tüm zinciri durdurmaz. Bunun yerine, tüm işlemler aynı anda işlenir ve daha sonra doğrulanır. Başarısız işlemler, çakışmaları algılayan ve yöneten STM (yazılım işlem belleği) kitaplıkları sayesinde iptal edilir ve yeniden yürütülür.

aptos

APT Coin Nedir?

APT coin, Aptos blokzincir ağının yerel kripto para birimidir. 18 Ekim 2022’de Aptos ana ağı faaliyete geçerken, ilk etapta 1 milyar APT token arz edilmiştir. Şimdiden gelecek vadeden Web3 tokenlar arasında gösterilen APT token, ağda doğrulayıcı olmak için stake edilebilir ya da ağdaki işlem ücretlerinde kullanılabilir.

Aptos Kurucusu Kimdir?

Aptos, daha önce Meta’nın Diem blokzincir projesinde çalışan Avery Ching ve Mo Shaik tarafından kurulmuştur. Ching ve Shaik, ana hatları Diem günlerinde oluşturulan ve ağdaki işlemleri hızlandırırken maliyetlerini düşük tutmayı amaçlayan “paralel yürütme” tekniğini Aptos’a uyarlamıştır.

APT Coin Nasıl Alınır?

APT satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk iş hesap cüzdanına bakiye yüklemektir. Kredi veya banka kartıyla bakiye yükleyebileceğiniz gibi, banka havalesi yöntemiyle de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarsa APT coin satın alabilir soğuk veya sıcak cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

Aptos Hangi Borsalarda Var?

APT coin satın alınabilecek popüler kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance
  • KuCoin
  • Kraken
  • Coinbase Exchange
  • Bithumb

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner