Yükleniyor...

Fei USD Protocol (FEI) Nedir?

Fei USD Protocol, merkeziyetsiz bir stablecoin projesidir.

fei usd protocol

Fei USD Protocol, merkeziyetsiz bir stablecoin projesidir. Stablecoin kavramını genişletmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan projenin yerel tokeni FEI’dir.

Fei Protocol Nedir?

Fei protokolü, Fei Labs Inc. tarafından geliştirilen tamamen merkezi olmayan bir stabilcoin projesidir. Proje, çeşitli yenilikleri uygulayarak stabilcoin kavramını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Uniswap likidite havuzunu ve yerel stablecoin’i olan FEI’yi ABD dolarının döviz kuruna yakın tutmak için Protokol Kontrollü Değer (PCV) adlı bir istikrar mekanizmasının yanı sıra çok sayıda başka mekanizma kullanır. Ayrıca TRIBE adlı yerel bir yönetişim tokeni de sunar.

Fei USD Protocol, Mart 2021’de büyük endüstri risk sermayesi şirketlerinden 19 milyon dolar toplamayı başardı. Fei projesini lansman aşamasında desteklemek isteyen kullanıcılar, 0,50 dolar ve üzeri indirimli fiyattan token satın alabilirler. Geliştirme ekibi bunun FEI’yi diğer DeFi protokollerine entegre etmek için yeterli olacağına karar verdiği için birincil sürüm hedefi 100 milyon FEI olarak belirlenmiştir. İndirim aşaması sona erdikten sonra, kullanıcıların 1 ABD Doları değerinde FEI ihraç edebilmeleri için 1,01 ABD Doları değerinde ETH yatırmaları gerekiyordu. Bu yaklaşım, Fei’nin büyük ETH rezervleri biriktirmesine ve kullanıcılarına hızlı ve verimli bir stabilcoin sağlamasına izin verdi.

ETH tokenin nasıl kullanıldığını bilmek önemlidir. Proje, Uniswap’te (Ethereum’un blokzincirindeki en büyük merkezi olmayan borsa) bir FEI/ETH likidite havuzu oluşturuyor ve bu havuz, stablecoin’e hemen likit bir ikincil piyasa sağlıyor. Fei protokolünün kendisi, istikrarlı parası için ana likidite sağlayıcısıdır ve bu da onu, token enflasyonunu kullanarak üçüncü tarafları çeken diğer algoritmik sabit paralardan ayırır.

fei usd protocol

FEI Nedir?

FEI, Fei protokolüne özgü bir ERC20 stablecoin’dir. Diğer projelerden daha verimli ve daha adil bir sermaye dağıtımını sürdürmek için (teoride) çeşitli mekanizmalar kullanan merkezi olmayan bir stablecoin’dir. Fei protokolünün amacı, FEI/ETH’nin ETH/USD çiftine yakın bir şekilde alınıp satılabileceği bir likit piyasa yaratmaktır.

Diğer birçok jetonun aksine, FEI’nin token tedariği temelde sınırsızdır. Bağlanma eğrileri ve ticaret teşvikleri yoluyla coin salınımını kontrol eden madenci ve yakıcı sözleşmeleri tarafından yönetilir. FEI token, ERC20’nin bazı standart olmayan işlevlerini gösterir, ancak bu yalnızca işlemlerin bir alt kümesi için geçerlidir.

ETH bağlama eğrisi, önyükleme hedefi olarak belirlenen 250 milyon FEI’lik bir hedef arza sahip olacaktır. “Ölçek” olarak da bilinen bu hedef, FEI’nin fiyatını 1 dolarda sabitleyeceği nokta olacaktır.

FEI’nin peg’i, Fei protokolünün iki temel unsuru tarafından yönetilir:

  1. Protokol Kontrollü Değer (PCV)
  2. Doğrudan teşvikler

FEI Nasıl Satın Alınır?

FEI coin satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra hesap cüzdanına bakiye yüklemelisiniz. Bakiye yükleme işlemi kredi/banka kartıyla veya banka havalesi ile gerçekleştirilebilir. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda FEI’yi satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

FEI coin satın alınabilecek kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Gate.io
  • MEXC
  • Bibox
  • Uniswap v2
  • Jubi

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner