Yükleniyor...
Sponsored

Aptos Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Ethereum blok zincirinin devam eden ölçekleme problemleri merkeziyetsiz layer-1 uygulamaları için bir kapı açmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum blok zincirinin devam eden ölçekleme problemleri merkeziyetsiz layer-1 uygulamaları için bir kapı açmıştı. Bu alanda yeni bir girişim olan Aptos yeni olmasına rağmen bir süredir adından söz ettiriyor. Avalanche, Solana ve Fantom gibi popüler layer-1 örnekleri arasında Aptos’un yeni bir solu getirmesi bekleniyor. Peki nedir bu Aptos? 

Aptos Nedir?

Aptos, blok zinciri üzerinde yaygın olarak kullanılabilecek uygulamalar oluşturulabilmesi için geliştirilen ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve güncellenebilir bir blok zincirdir. Aptos’un ana hedefi, blok zinciri tabanlı uygulamaların daha geniş kitlelere ulaştırılması. Aptos projesine baktığımızda projenin gerçekten dikkat çekici olduğunu ve kendine özgün yenilikleri olduğunu görüyoruz. Aptos blok zinciri son üç yılda 350’den fazla geliştirici tarafından yaratıldı. Fikir birliği, akıllı sözleşme tasarımı, sistem güvenliği, performans ve merkeziyetsizlikte yenilikler sunmayı hedefleyen bu proje bu teknolojilerin birleşiminin, web3’ü kitlelere ulaştırmak için temel bir yapı taşı sağlayacağı ifade ediliyor. 

Aptos projesi daha önce Meta platformun Diem Blockchain’inde çalışmış ve Move dilinin yaratıcı ekibi tarafından geliştiriliyor. Bu geliştirici ekip içerisinde Aptos’un CEO’su Mo Shaikh ve daha önce Novi kripto cüzdanında birlikte görev aldıkları CTO’su Avery Ching yer alıyor. Aptos ile kullanılabilirlikten ve güvenlikten ödün vermeden merkeziyetsizliği ilerletebilecek bir layer-1 ağı oluşturmaya odaklanan geliştiriciler, blokchainin benimsenmesini engelleyen ana sorunların bunlar olduğunu düşünüyorlar. 

Aptos’un Aldığı Yatırımlar

Aptos’un teknoloji temeli blockchain çevrelerince oldukça değerli olarak yorumlanıyor. Proje henüz başlatılmadan önce Multicoin Capital, ParaFi, Haun Ventures, PayPal Ventures, FTX Ventures, Coinbase Ventures ve daha birçok şirket tarafından yönetilen ilk 200 milyon dolarlık finansman turu ve ardından Sam Bankman liderliğindeki 150 milyon dolarlık bir A serisi turu ile ciddi bir sermaye toplamayı başarmıştı. 

Aptos’un En Büyük Vaadi Nedir?

Kullanılabilirlik ve güvenilirlikten ödün vermeden merkeziyetsizliği ilerletmeye odaklanan projenin en büyük vaadi ise hız ve ölçeklenebilirlik. Blockchain işlem hızları, saniyedeki işlemler veya kesinlik süresi aracılığı ile birkaç yolla ölçülebiliyor. Bunlardan ilki TPS yani saniye başına yapılan işlem sayısı diğeri ise TTF bu da bir işlemin daha sonra nihai olarak kabul edildiği blok zincirine taahhüt edilmesi için geçen süreyi ifade ediyor.   Aptos test ağındaki göstergelere bakıldığında TTF’sinin bir saniyenin altında olduğunu, yani Avalanche ve Fantom gibi süper hızlı blok zincirlerin yanında yer aldığını göstermiş oldu. 

Aptos Coin İncelemesi

12 Ekim 2022’de yayına alınan Aptos’un Aptos coin’i 1 milyar adet arz ile piyasaya sürüldü. Bu arzın yüzde 51,02’si topluluğa, yüzde 19’u ana katılımcılara, yüzde 16,50’si vakfa ve yüzde 13,48’i ise yatırımcılara ayrılmış durumda. 1 milyarlık arza ise 2027 yılının sonlarında ulaşılması tahmin edilirken 2032 itibari ile arzın 1.5 milyar geçeceği düşünülüyor. Aptos staking’i için şu anda verilen ödül yıllık yüzde 7’den başlıyor. Ödül oranı, yüzde 3,25’lik alt sınıra ulaşana kadar yıllık yüzde 1.5 oranında azalacak. 

Aptos Nasıl Alınır? 

Blockchain dünyasındaki gözleri üzerine çekmeyi şimdiden başaran Aptos, bugün itibari ile Binance, FTX, OKX, Huobi, KuCoin, Bybit, Gate.io, Kraken ve Coinbase gibi büyük borsalarda listelenmeye başladı ve işlemlere açıldı. Eğer siz de Aptos satın almak istiyorsanız bu borsalar üzerinden alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x