Yükleniyor...

Aralık Ayında En Çok Kazandıran 5 Kripto Varlık

Aralık ayı içerisinde birçok altcoinde hareketlilik yaşandı.

gectigimizayencokyukselen 2048x1024 1

Aralık ayı içerisinde birçok altcoinde hareketlilik yaşandı.

Aralık ayı içerisinde birçok altcoinde hareketlilik yaşandı. Piyasada yaşanılan dalgalanmalar nedeniyle inişli çıkışlı bir ayı geride bıraktık. CoinMarketCap verilerine göre Aralık ayında, piyasa değeri açısından 100 kripto varlık arasından en çok kazandıran 5 altcoin şu şekilde;

  • NEAR Protocol (NEAR)
  • Oasis Network (ROSE)
  • Terra (LUNA)
  • Cosmos (ATOM)
  • SushiSwap (SUSHI)

NEAR Protocol (NEAR): NEAR Protocol, uygulamaları web üzerinde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkeziyetsiz bir uygulama platformudur. Oluşturulan ağ, ölçeklenebilirlik ve sabit ücret seçenekleri sunmayı amaçlayan Nightshade adlı Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizması üzerinde çalışır. NEAR Protocol, Aralık ayında %77.58 oranla en çok kazandıran coin oldu.

Oasis Network (ROSE): Oasis Network, 2020 yılında piyasaya sürülmüş bir merkeziyetsiz finans (DEFİ) sistemidir ve sistemin kripto para birimi ROSE’dır. Gizlilik odaklı, açık kodlu ve ölçeklenebilir bir veri ekonomisi oluşturmuş bir blockchain projesidir. Oasis Network ile amaç merkeziyetsiz finans sistemlerinde açık finansman ve gizli işlem verilerini bir araya getirmektir. Oasis Network, geçtiğimiz Aralık ayında %47.67 oranla en çok kazandıran ikinci coin oldu.

Terra (LUNA): Terra, Cosmos SDK kullanılarak inşa edilmiş ve sabit coinlerin yaratılmasında uzmanlaşmış bir blockchain ağıdır. Rezerv olarak itibari para ya da aşırı teminatlandırma kullanılmaz. Bunun yerine, her bir Terra sabit coini ağın yerel tokeni LUNA’ya dönüştürülebilirdir. Terra, geçtiğimiz ay %42.66 oranla en çok kazandıran coinler listesinde üçüncü sırada yer aldı.

Cosmos (ATOM): Cosmos, her biri Tendermint konsensüs gibi BFT (Byzantine Fault Tolerant) konsensüs algoritmaları tarafından desteklenen, merkezi olmayan bir bağımsız paralel blok zinciri ağı olarak bilinmektedir. Cosmos, birbirleriyle ölçeklenebilen ve birlikte çalışabilen bir blok zincir ekosistemidir. Cosmos, Aralık ayında %27.98 oranında en çok kazandıran coinler arasında yerini aldı.

SushiSwap (SUSHI): CoinMarketCap verilerine göre geçtiğimiz ay %23.26 oranıyla en çok kazandıran coinler arasında beşinci sırada yerini alan SushiSwap, Uniswap’un forklanması sonucu oluşmuş bir borsadır. Uniswap’tan farkı ise SUSHI sahiplerinin yönetişim hakkına sahip olması ve ücretlerin bir kısmına sahip olmalarına olanak tanır. Basit bir şekilde, SUSHI sahipleri protokolün sahibidir.

Tablodan geçtiğimiz ay içerisinde en çok kazandıran altcoinleri inceleyebilirsiniz:

tablo

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner