Yükleniyor...

Araştırma: Bin Yıllıkların Kripto Paralara Olan İlgisi Giderek Artıyor

Edelman Küresel Finansal Hizmetler Başkanı Deidre Campbell'in New York Post ile paylaştığı bir araştırmaya göre, bin yıllık (millennial) yatırımcılar arasında kripto paralar hala tercih edilen uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kalmaya devam ediyor.

Bin Yıllıklar Yatırımcı Kripto Para

Edelman Küresel Finansal Hizmetler Başkanı Deidre Campbell’in New York Post ile paylaştığı bir araştırmaya göre, bin yıllık (millennial) yatırımcılar arasında kripto paralar hala tercih edilen uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kalmaya devam ediyor.

“Kripto paraya sahip olan herkes daha önce almayı dilediklerini söylüyorlar.” diyen Campbell, yaptığı çalışma ile bin yıllıkların yüzde 25’inden fazlasının zaten dijital varlıkları kullandığını veya tuttuğunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 30’u kripto para birimlerini kısa vadede yatırım yapma niyetiyle araştırmak ve incelemekle ilgilendiklerini söylüyor. Bu, bin yıllıkların yüzde 55’inden fazlasının, yeni ortaya çıkan varlık sınıfına yatırım yaptığını veya yatırım yapmayı planladığını gösteriyor.

Bin Yıllıklar Banklara Güvenmiyor

Temel olarak, mezun olduktan sonra öğrenci kredilerinden bir hayli mali baskı yaşayan genç yatırımcılara uygun olmayan verimsiz sistemler ve modası geçmiş modeller nedeniyle, birçok çalışma bin yıllıkların bankalara güvenmediğini gösteriyor.

2015 yılında, kripto para bilincinin nispeten düşük olduğu ve bankacılık sistemlerine alternatiflerin bin yıllara aşina olmadığı bir dönemde Harvard Üniversitesi Siyaset Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışma, bin yıllıkların sadece yüzde 14’ünün Wall Street’e inandığını ve müşteriler için doğru olanı yaptığını gösteriyordu.

Çalışmanın sonuçlarının yayınlanması üzerine The Street’e konuşan Recon Capital Partners CEO’su Kevin Kelly, yeni ortaya çıkan trendin Wall Street’teki bankalar ve finans kurumları için sorun yaratabileceğini söylemişti. Kelly, “Bu Wall Street için kesinlikle bir sorun olabilir. Finansal krizden beri Wall Street’te değişim görmedik. Her gün hala benzer manşetleri görüyoruz.” demişti.

Üç yıl sonra, fintech uygulamaları ve kripto para gibi nakitsiz alternatifler bin yıllık arasında giderek daha popüler hale geldi. Çin’de Alibaba’nın 150 milyar doları aşan fintech platformu olan AliPay, tüm yurtiçi çevrimiçi işlemlerin yüzde 80’inden fazlasını üstlenmeye başladı.

Bankalar arası bölgelerde ve pratik bankacılık sistemi olmayan alanlarda fintech uygulamaları milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor. Örneğin, Filipinler’de Union Bank gibi büyük bankalar, hem vatandaşların hem de vatandaşların banka hesaplarında sabit bir bakiye olarak 2.000 dolardan fazla birikime ve ülkenin büyük bir bölümünü bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya izin vermeye gerek duymuyor.

Bu nedenle Lhuiller ve Palawan gibi havale şirketleri günlük kullanıcıların temel finansal hizmet sağlayıcıları haline geldiler. Dijital varlıklar, kullanıcıların bankalara bağlı kalmadan cep telefonlarıyla ödeme yapmasına ve almalarına izin verdiğinden kripto paranın popülerliği de önemli ölçüde artmış durumda.

Filipinler’deki en büyük kripto para ticaret ve havale platformu olan Coins.ph, yalnızca Filipinler’de 5 milyonu aşkın kullanıcıya hitap ediyor.  Tayland ve Malezya’daki milyonlarca kullanıcı platformu aktif olarak kripto para gönderme ve alma hizmeti olarak kullanıyor.

ABD, Güney Kore ve Japonya

ABD, Güney Kore ve Japonya gibi büyük kripto para piyasalarında yerleşik ve tam uyumlu kripto para borsaları, ödeme işlemcileri ve uygulamaları ile kripto para birimlerinin bin yıllıklar tarafından kullanılmasını hızla artırıyor.

Güney Kore hükümeti, meşru mali kurumlar olarak kripto para borsalarını kabul etti ve genç yetenekleri Blockchain endüstrisine girmeye ikna etmek için girişimlerde bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner