Yükleniyor...

Dünya Çapındaki Kripto Para ATM Sayısı 4.000’e Yaklaştı!

Coinatmradar.

Kripto Para ATm Bitcoin

Coinatmradar.com tarafından sağlanan istatistiklere göre, artık dünya genelinde 4.000’e yakın kripto para ATM’si bulunuyor. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde 1.200 adet BCH ATM’si bulunuyordu. Kripto para ATM’sindeki artışı BCH ATM’lerinin büyük ölçüde yukarı yönlü etkilediği görülüyor.

Dijital Varlık ATM’lerinin Yükselişi

İnsanların Bitcoin satın alabilmeleri için çeşitli yollar bulunuyor ve bunlardan biri de ATM’leri kullanmaktan geçiyor. Dijital varlık ATM’leri piyasadaki yerini almaya başladıklarından beri popüler hale geldiler ve son iki yıldır dünya çapındaki büyümeleri katlanarak arttı.

Coinatmradar.com verilerine göre mevcut ATM sayısı dünya çapında 3.993 adet ve bu rakamın 4.000’e ulaşması bekleniyor. Ayrıca, mobil ödeme, kupon ve hatta geleneksel banka ATM’leri aracılığıyla kripto para satışı yapan 141.000 ATM benzeri hizmet bulunuyor. Dünyadaki 4.000 kripto para ATM’sinin 1.200’ü Bitcoin Cash alım satımına yardımcı oluyor.

Coinatmradar.com, aynı zamanda, günde 6,7 adet kripto para ATM’si kurulduğu gibi, dünya genelinde kripto para ATM’lerinin büyümesi ile ilgili bazı ilginç verileri de detaylıca gösteriyor.

Dünyadaki kripto para ATM’lerinin yüzde 71’inden fazlası Kuzey Amerika’da, ikinci en büyük makine sayısı ise yüzde 23.5 ile Avrupa’da bulunuyor. Bu kıtaları Asya yüzde 2.5, Okyanusya yüzde 1.3, Güney Amerika yüzde 0.98)ve Afrika yüzde 0.20 ile takip ediyor. Bitcoin Cash ATM’lerinin en çok bulunduğu kıta ise Kuzey Amerika. Şu anda kıtada 993 adet Bitcoin Cash ATM’si bulunuyor.

Son Araştırmalara Göre Yıllık Büyüme Oranı Yüzde 50’yi Aşacak

Bugün en büyük dijital varlık ATM’si üreticisi pazar payı yüzde 32 olan Genesis Coin. İkinci sırada yüzde 29,2’lik pazar payı ile General Bytes yer alıyor. Onları yüzde 10.9 ile Lamassu, yüzde 5.4 ile Bitaccess, yüzde 4.8 ile Coinsource ve yüzde 2.7 ile Covault takip ediyor.

Tüm dünyadaki kripto ATM’lerinin yüzde 61.7’si tek yönlü cihazlardır, yani sadece kripto para satışı yapıyorlar. Tüm kripto para ATM’lerinin sadece yüzde 38,2’si iki yönlü makineler, yani sadece kripto para satmakla kalmıyor aynı zamanda satın alıyorlar.

Kripto para ATM’leri büyük bir hızla yaygınlaşıyor ve üreticiler üretimlerine hız kesmeden devam ediyorlar. Örneğin, Lamassu kısa süre önce yeni bir makine serisini tanıttı. Şirket, BCH, LTC, DASH, ETH, ZEC ve BTC’yi destekleyen dört modeli içeren “Sintra” serisini piyasaya sürdü.

Araştırma şirketi Marketsandmarkets tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, kripto para ATM’leri yıllık yüzde 54’ün üzerinde bir büyüme oranına sahip olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner