Yükleniyor...

Araştırma: Bitcoin Bazı Ülkelere Kıyasla Daha Fazla Karbon Emisyonu Üretiyor

Joule dergisinde 12 Haziran'da yayınlanan bir araştırmaya göre, Bitcoin'in (BTC) ürettiği karbon emisyonu Kansas City ve hatta bazı küçük ülkelerin karbon emisyonu ile karşılaştırılabilecek düzeyde.

Bitcoin Karbon Emisyonu

Joule dergisinde 12 Haziran’da yayınlanan bir araştırmaya göre, Bitcoin’in (BTC) ürettiği karbon emisyonu Kansas City ve hatta bazı küçük ülkelerin karbon emisyonu ile karşılaştırılabilecek düzeyde.

Araştırmada yer alan isimlerden Christian Stoll, madencilik yoluyla üretilen büyük enerji tüketiminin önemli bir karbon ayak izi anlamına geldiğini söyledi ve bir Bitcoin bulmacasını çözmek için gereken hesaplama gücünün geçen yıldan bu yana dört kattan fazla artmasının sorunun giderek daha da kötüye gitti anlamına geldiğini söyledi. Stoll, karbon emisyonunun büyüklüğünün düzenleyici kurumların kripto paralara olan müdehalesini haklı çıkarabileceğini belirtti.

Araştırmacılar bulgularını IPO dosyalamalarından ve IP adreslerinden gelen verileri kullanarak elde ettiler. Bitcoin’in yıllık CO2 emisyonunun 22 ve 22.9 megaton arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu emisyon miktarı Bitcoin’in Sri Lanka ve Ürdün’e eş ve hatta daha fazla karbon emisyonu ürettiği anlamına geliyor. Çalışma, diğer tüm kripto para birimlerinin CO2 emisyon miktarının Bitcoin’in emisyon miktarına dahil edilmesi durumunda bu seviyenin iki katına çıkabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yapılan benzer bir araştırmada 1 dolara karşılık gelen BTC üretimi için 1 dolara karşılık gelen bakır madenciliğinden dört kat, 1 dolara karşılık gelen altın veya platin madenciliği için ise iki kat daha fazla enerji harcandığı bildirilmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner