Yükleniyor...

Araştırma: Milyonlarca Dolar Kazanan Ethereum Balinaları Satışa Başladı!

Kripto para veri sağlayıcısı Santiment'ten elde edilen veriler, balinaların 8 Mart'taki sert düşüşten önce ve sonra önemli miktarda Ethereum sattığını gösteriyor.

Ethereum ETH Balinaları

Kripto para veri sağlayıcısı Santiment’ten elde edilen veriler, balinaların 8 Mart’taki sert düşüşten önce ve sonra önemli miktarda Ethereum sattığını gösteriyor.

Ethereum fiyatı 48 saat içinde 232 dolardan 190 dolara kadar düşerek kısa sürede yüzde 25’lik düzeltme yaptı. Ethereum fiyatındaki ani düşüş, vadeli işlem piyasalarında yüz milyonlarca dolarlık tasfiyeye neden olurken, Datamish’e göre sadece BitMEX’in Bitcoin kalıcı vadeli işlem sözleşmelerinde 8 Mart’ta 185 milyon dolarlık long pozisyon tasfiye edildi.

Balinalardan Borsalara Yoğun Ethereum Transferi

Santiment’teki analistler, Ethereum tutan en büyük adreslerin derinliklerine inerek, büyük miktarlarda kripto para tutan ve balina olarak isimlendirilen yatırımcıların cüzdanlarındaki ETH miktarının hızla düşmeye başladığını ve bu ETH’lerin borsalara taşındığını söylüyor.

Kripto para piyasasının günlük hacminin büyük bir kısmı 125 kata kadar yüksek kaldıraç oranları sunan vadeli işlemlerden ve marj alım satım platformlarından geliyor. Bu nedenle, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere hem büyük hem de küçük kripto para birimlerinin kısa vadeli fiyat hareketleri balinaların herhangi bir hareketi ile sert şekilde sallanabiliyor. Yüksek kaldıraçlı bir ortamda on milyonlarca dolarlık bir satış emri ile sadece bir gecede büyük piyasa değerine sahip bir kripto para biriminin fiyatını çökertmek mümkün olabiliyor.

Santiment, 5 Mart’ta cüzdanında büyük miktarlarda ETH bulunan 100 cüzdanın birikim yapmaya başladığını bildirmişti. Çoğu zaman bu tür satın alım davranışları yükseliş duygusunu işaret etmektedir. Ancak sert satışlar göz önüne alındığında, Santiment’ın analizi aslında beklenen bir ayı piyasasından önce karı en üst düzeye çıkarmak için fiyatı yükseltmeye çalışan bir balina vakasını işaret ediyor olabilir.

Belirsizlik ve Hacim

CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının hacmi, genel olarak piyasanın yükseldiği Şubat ayının sonundan bu yana ilk kez 400 milyon doları aştı. Skew.com’dan elde edilen verilerin gösterdiği gibi, CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının hacmindeki artış Ethereum fiyatındaki sert düşüşe denk geldi.

Bitcoin Vadelileri İşlem Hacmi CME

Piyasanın hacmi Bitcoin’in fiyat trendini takip etmediğinde söz konusu hareketin sahte olduğu düşünebilir. Örneğin, Mart ayının ilk haftasında Bitcoin fiyatı sürekli olarak 9.000 dolara yükselerek bazı direnç bölgelerini testler ederken hacim nispeten düşük kaldı.

İki günlük yatay trendin ardından Bitcoin fiyatı aniden 7.600 dolara kadar gerileyerek yüzde 17’ye yakın değer kaybetti. CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının kripto para piyasasının düşüşü sırasında yükselen hacmi düşüş trendinin yoğunluğunu gösteriyor.

Kısa bir düşüş trendi sırasında, Ethereum gibi alternatif kripto para birimleri Bitcoin’e karşı zayıf performans sergilemektedir. Bu bilgi büyük Ethereum yatırımcılarını sert bir düşüş yaşanacak beklentisiyle satış yapmaya itmiş olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner