Yükleniyor...

Arjantin’de Halk Bitcoin (BTC) Madenciliğine Yöneliyor

Arjantin'deki cömert elektrik sübvansiyonları ve ezici enflasyon Bitcoin madenciliğini popüler bir iş haline getirdi.

arjantin bitcoin btc madenciligi

Arjantin’deki cömert elektrik sübvansiyonları ve ezici enflasyon Bitcoin madenciliğini popüler bir iş haline getirdi. Bağımsız madencilerin ardından, Bitfarms gibi büyük şirketler de dikkat çekiyor.

Bir Bloomberg haberine göre, Arjantin’de yaşayanlar ekonomik belirsizlik ve hükümet tarafından sağlanan cömert elektrik sübvansiyonları nedeniyle Bitcoin madenciliğine yöneliyor.

Kripto para madenciliği konusunda deneyimi olan Nicolas Bourbon, “Bitcoin’deki düzeltmeden sonra bile, evlerinden madencilik yapan herhangi birinin elektrik maliyeti hala üretilen toplam gelirin bir kısmına karşılık geliyor” dedi.

Bu, Arjantinlilerin hükümetten önemli miktarda elektrik sübvansiyonu almalarına izin veren uzun süredir devam eden bir politika sayesinde mümkün oldu. Öyle ki, bir elektrik faturasının ortalama aylık gelirin yalnızca %2-3’ünü oluşturduğu bildiriliyor. Bununla birlikte elektrik maliyetleri Brezilya, Kolombiya veya Şili gibi diğer Latin Amerika ülkelerinde en az iki kat daha fazla.

Bununla birlikte Arjantinliler çaresizce, yıllık %50’lik yaygın enflasyon karşısında bir riskten korunma görevi görebilecek alternatif varlıklar arıyor. Hükümet vatandaşların pesolarını ayda yalnızca 200 dolara kadar değiştirmelerine izin vererek Arjantin pesosunun değer kaybını daha da katalize ediyor. Bourbon konu hakkında şunları söyledi:

“Madencilerin ürettiği kripto para tipik olarak paralel döviz kuru üzerinden satılıyor, ancak enerji sübvansiyonlu bir oranda ödeniyor. Şu anda gelirler çok yüksek.”

Büyük Oyuncular Arjantin’e Bakıyor

Büyük uluslararası madencilik firmaları da patlamayı değerlendiriyor. Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Bitfarms, 210 megawatt’a kadar elektrik çekmek için Arjantin’de yerel bir elektrik santrali kullanma planlarını ortaya koydu. Bitfarms başkanı Geoffrey Morphy, Bloomberg’e verdiği demeçte olayın tam bir kazan-kazan durumu olduğunu söyledi:

“Elektrik üretim sistemlerini gereğinden fazla inşa eden yerler arıyorduk. Arjantin’deki ekonomik aktivite azaldı ve güç tam olarak kullanılmıyor. Bu bir kazan-kazan durumu.”

Sübvansiyonlar şirketin faaliyetlerini tam olarak kapsamazken, Arjantin hala kilovat-saat başına 0.022 ABD doları gibi cazip bir oran sunuyor. Bu, sektörün ortalama 0.06 ABD dolarına kıyasla çok daha kârlı. Bourbon “madenciler sübvansiyonların saçma olduğunu biliyor” dedi. “Sadece bundan faydalanıyorlar.”

Arjantin’in cömert elektrik sübvansiyonları yerel politikacılar arasında anlaşmazlıkları körüklese de, Bitcoin madenciliği muhtemelen, en azından bir süre için oldukça kazançlı bir faaliyet olmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner