Yükleniyor...

Arjantin’de Fidye Saldırısı! 4 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Talep Edildi

Bleeping Computer tarafından yayınlanan bir rapora göre, Arjantin'in Sınır Kapısı Bölümü, 27 Ağustos günü gerçekleşen bir fidye saldırısı ile saldırıya uğrayarak; dört saat boyunca sınır kapısını askıya almak zorunda kaldı.

arjantin de fidye saldirisi 4 milyon dolar degerinde bitcoin talep edildi

Bleeping Computer tarafından yayınlanan bir rapora göre, Arjantin’in Sınır Kapısı Bölümü, 27 Ağustos günü gerçekleşen bir fidye saldırısı ile saldırıya uğrayarak; dört saat boyunca sınır kapısını askıya almak zorunda kaldı. Raporda olay şöyle ifade ediliyor:

“Uluslararası geçişlerde faaliyet gösteren Kapsamlı Göç Yakalama Sistemi (SICaM) bundan özellikle etkilendi ve bu da ulusal bölgeye giriş ve çıkışta gecikmelere neden oldu.”

4 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidyesi

Hacker’lar Netwalker adlı güçlü bir kripto para virüsünün yardımıyla veritabanına erişip, federal kurumdan bilgi çalmayı başardılar.

İlk olarak Eylül 2019’da keşfedilen bu fidye yazılımı türü, dosyaları AES şifresiyle şifrelemek için gelişmiş teknikler kullanıyor.

Yetkililerin fidye yazılımını, diğer bilgisayar ağlarında çoğaltmasına izin vermemek için kapatılmaları gerekiyordu.

Fidye yazılımı notlarında bağlantısı verilen dark web ödeme sayfasına göre hacker’lar, başlangıçta dosyaların kilidini açmak için 2 milyon dolar değerinde Bitcoin talep ettiler. Bir haftada, bu miktar 355 BTC’ye yükseldi (cari döviz kurlarına göre yaklaşık 4 milyon dolara denk geliyordu).

Göçmenlik bürosu saldırganlarla pazarlık yapmayı reddettiği için bu girişim şu ana kadar iyi sonuç vermedi. Kurum hiçbir hassas, kişisel veya kurumsal bilginin tehlikeye atılmadığını ve çalınan verilerin şifresini çözmekle ilgilenmediklerini iddia ediyor.

Daha Yüksek Profilli Saldırılar 

Temmuz ayında, ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telecom Argentina, hacker’ların 7.5 milyon dolar değerinde gizlilik odaklı kripto para birimi Monero (XMR) talep etmesiyle fidye yazılımının kurbanı oldu.

Saldırı üç günden fazla sürdü, ancak Telecom Argentina; bu fidyeyi vermek zorunda kalmadan virüslü bilgisayarlara erişimi yeniden sağladı.

Ayrıca daha önce gerçekleşen bir saldırıda da CWT -Amerika’nın beşinci büyük seyahat şirketi- Temmuz ayı sonlarında saldırganlara 4.5 milyon dolar değerinde BTC ödemeyi kabul etmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner