Yükleniyor...

Arthur Hayes, Kripto Piyasasının Durumuna İlişkin Yorum Yaptı

BitMEX platformunun kurucu ortağı ve eski CEO’su olan Arthur Hayes, kripto para piyasasının son durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı.

arthur hayes

BitMEX platformunun kurucu ortağı ve eski CEO’su olan Arthur Hayes, kripto para piyasasının son durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı. 

Arthur Hayes, şu anda gördüğümüz rallinin FED politikasının bir sonucu olduğuna inanıyor. Amerikalı girişimci, Twitter hesabı üzerinden yaptığı piyasa değerlendirmesinde: “Beklendiği gibi likit olan TGA düşmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

“QT Hızı Değişmediği Sürece Ralli Devam Edebilir”

Arthur Hayes, yaptığı bu paylaşımda, Hazine Genel Hesabı’nın (TGA) beklendiği gibi düşmeye devam ettiğinden bahsediyor. TGA’daki düşüşün ekonomideki nakit ve diğer likit varlık arzını potansiyel olarak artırabileceğinden, bu durum likidite açısından olumlu bir gelişme olarak görülmektedir. 

Hayes’in paylaştığı gönderide yer alan “liq+” ifadesi, likidite pozitif ifadesinin kısaltmasıdır. Yani TGA’daki düşüşün finansal sistemdeki likidite için olumlu bir gelişme olarak görülmesi anlamına gelir. 

“FED QT’nin hızını değiştirmek istemediği sürece bu risk rallisinin devam etmesi için yer var” ifadesi, TGA’daki düşüşün finansal piyasalarda bir risk rallisine katkıda bulunabileceğini ve bu rallinin Federal Rezerv’in faiz indirimi olmadan devam edebileceğini gösteriyor. Niceliksel sıkılaştırma (QT), hazine menkul kıymetleri gibi varlıkları satarak Federal Rezerv bilançosunun boyutunu küçültme sürecini ifade eder. 

Açıklama, Federal Rezerv’in QT programını yavaşlatması veya tersine çevirmesi durumunda, bunun potansiyel olarak risk rallisi ve daha geniş anlamda finansal piyasalar üzerinde bir etkisi olabileceği anlamına geliyor. Bunun nedeni, QT’nin hızının piyasadaki hazine menkul kıymetlerinin arzını etkileyebilmesi ve bunun da faiz oranlarını, likiditeyi ve diğer finansal piyasa koşullarını etkileyebilmesidir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner