Yükleniyor...

Artık Commodore 64’te Bitcoin (BTC) Madenciliği Yapılabilecek

Bir yazılım geliştirici, en eski bilgisayar türlerinden bir tanesi olan Commodore 64'te Bitcoin (BTC) madenciliği yapılmasına imkan tanıyan bir kod yazdı.

commodore

Bir yazılım geliştirici, en eski bilgisayar türlerinden bir tanesi olan Commodore 64’te Bitcoin (BTC) madenciliği yapılmasına imkan tanıyan bir kod yazdı. Kod, şu anda GitHub’da erişilebilir durumda.

1982 yılında piyasaya sürülen Commodore 64, oyun oynamaya ve müzik yaratmaya odaklanan ve döneminde son derece başarılı olmuş 8 bitlik bir kişisel bilgisayardı. Bilgisayarın toplamda 64 KB RAM’i bulunuyordu. Şu an standart bir bilgisayar ortalama 4GB ile 32 GB arası RAM kullanıyor.

Bitcoin madenciliği, karmaşık hesaplamaların çözülmesiyle yapılan bir işlemdir. Teoride tüm bilgisayarlar madencilik işlemi yapabilir. Ancak başarıya ulaşmak için özel sistemlere gereksinim duyulur.

Commodore 64 madencilik kodunun arkasındaki geliştirici olan Maciej Witkowiak, eski bilgisayarın saniyede 0.2 karma bir karma oranı üreteceğini tahmin ediyor. Buna karşılık, Antminer T19 gibi günümüzün modern bir ASIC madencisi, hash’leri saniyede 84 terahash (saniyede bir trilyon hash) hızında çalıştırıyor. Bu nedenle, Commodore 64 madencisinin bir Bitcoin bloğu çıkartması pek olası değil.

Hiç şüphesiz yazılımı geliştiren Maciej Witkowiak, bunu yaparken eğlenmeyi amaçlamış. Daha önce de bu tip haberler basına yansımıştı. Geçtiğimiz ay bir YouTuber da Nintendo’nun ilk büyük konsolunu bir Bitcoin madencisine dönüştürmüştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner