Yükleniyor...

Arweave Nedir? AR Coin

Arweave, merkeziyetsiz depolama hizmeti ile, kripto para piyasalarına önemli bir yenilik getirmiştir.

Arweave nedir

Arweave, merkeziyetsiz depolama hizmeti ile, kripto para piyasalarına önemli bir yenilik getirmiştir. Verilerin, kalıcı bir şekilde depolanmasına olanak tanımaktadır.

Arweave Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Verilerin süresiz ve kalıcı bir şekilde depolanmasına olanak tanıyan Arweave, merkeziyetsiz bir veri depolama çözümüdür. Temel amacı, tüm verilerin kolayca erişilebilir olmasını sağlamaktır. 2017’de Archain adı ile duyurusu yapılmış, 2018 yılında Arweave olarak yeniden markalaşma yoluna gitmiştir. İki doktora adayı Sam Williams ve William Jones tarafından kurulmuştur. Arweave, diğer depolama platformları olan Filecoin ve Sia gibi birçok ortak noktaya sahiptir.

Verileri tek bir peşin ücretle depolanmasına imkan tanımaktadır. Merkezi olmayan depolama platformu Arweave, diğer çözümlere benzer olmasının yanı sıra, farklılıkları da kendi içinde barındırmaktadır. Bu farklılıklar, verilerin sonsuza kadar saklanmasında ortaya çıkmaktadır. Ayrıca tek bir ödeme ile veri saklanması, diğer çözümlerden ayrılan özelliklerinden biridir.

Veri depolamada diğer çözümler, yalnızca depolama hizmeti için ağa bağlı olan bilgisayarlarda verileri depolamaktadır. Ancak Arweave, AR Coin’i ile oluşturulan benzersiz teşvikler yolu ile verileri sonsuza kadar depolamayı taahhüd etmektedir. Bu da, Arweave’i rakiplerinden ayıran bir depolama çözümü olduğunu göstermektedir. Yeni nesil bir depolama çözümü olan Arweave, kendini asla unutmayan ve topluca sahip olunan bir sabit disk olarak tanımlamaktadır.

Arweave Nasıl Çalışır?

Arweave, permaweb adında merkeziyetsiz bir ağa sahiptir. Permaweb, topluluk tarafından yönetilen uygulama ve platformları inceleyen merkezi olmayan bir ağdır. Normal web gibi görünür ancak tüm içeriği kalıcı olan, hızlı ve sonsuza kadar merkeziyetsizdir. Ayrıca, Arweave’de depolanan dosyalara geleneksel web tarayıcıları aracılığıyla da erişilebilir. Kısacası herhangi bir özel cüzdan veya Blockchain hizmeti gerektirmemektedir. Geliştirme aşamasında dikkat çeken diğer özelliklerden biri, kullanıcıların yasa dışı içeriği denetlemesini sağlayan bir oylama mekanizmasının yer almasıdır. Arweave, 2020 yılı Ocak ayında ağ ve ekosisteminin geliştirilmesi ve genişlemesini ilerletmek için başlatılan merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) içinde çekirdek topluluk üyeleri yer almıştır. Ağ bilgilerini süresiz olarak depolamak için Arweave ağı, “madencilere” ödeme yapmak adına yerel bir kripto para birimi olan AR Coin kullanır.

AR Coin nedir

AR Coin Nedir?

Arweave’in yerel kripto para birimi AR Coin’dir. AR Coin, platformda bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereklidir. Ayrıca, piyasalarda işlem yapmak ve yatırım amaçlı olarak AR Coin kullanılabilmektedir. AR Coin, Arweave’de veri depolamak, veri almak, permaweb uygulamalarıyla etkileşim kurmak ve AR tokenları göndermek için işlem ücretlerini ödemek amacıyla kullanılmaktadır. Ağ verilerin süresiz saklanması karşılığında, madencilere AR Coin ile ödeme gerçekleşir.

AR Coin Nereden Ve Nasıl Alınır?

Piyasalarda işlem yapmak ve yatırım amaçlı olarak AR Coin kullanılmaktadır. AR Coin, birçok kripto para borsasında listelenmektedir. Bunlara örnek olarak; Binance, Huobi, KuCoin, Bittrex, OKX, Gate.io, Bybit, Bitget, Crypto.com Exchange gibi platformlar örnek verilebilir. AR Coin satın almak isteyen yatırımcılar, öncelikle bu platformlardan birine üye olmalıdır. Üyelik ve hesap oluşturma işleminin ardından kimlik doğrulamalıdır. Alım satım sayfası üzerinden, yatırımcını tercih ettiği emir ile istediği miktarda AR Coin satın alabilmektedir. Satın alınan AR Coin, işlemlerde kullanılabilir ya da güvenli cüzdanlarda daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x