Yükleniyor...

Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche (AVAX), merkeziyetsiz finansal varlıklar, kripto para işlem platformları ile hizmetler için güvenli ve ölçeklenebilen bir yapı sunmayı hedefleyen bir blokzincir ağıdır.

Avalanche AVAX Coin

Avalanche (AVAX), merkeziyetsiz finansal varlıklar, kripto para işlem platformları ile hizmetler için güvenli ve ölçeklenebilen bir yapı sunmayı hedefleyen bir blokzincir ağıdır.

Avalanche Nedir, Nasıl Çalışır?

Avalanche ağı, 2020 Eylül ayında Ava Labs’in CEO’su Emin Gün Sirer tarafından geliştirilmiştir ve token’ı olan AVAX piyasaya sürülmüştür. Ölçeklenebilir olan Avalanche ağı, ayrıca güvenlikli bir yapı sunmaktadır. İzin gerektiren ya da gerektirmeyen blokzincirlerin tek bir ağda çalışmasını sağlar.

Avalanche ağı, diğer klasik blokzincir çözümlerinin aksine, tek bir zincir üzerinde bloklar halinde ilerlemez. Tüm unsurlar bir alt ağ olarak tasarlanmıştır. Böylece ihtiyaç duyulan çözümlerin alt ağlarda geliştirilebilmesi mümkün kılınmıştır. Klasik bir blokzinciri ile Avalanche arasındaki fark burada tek bir zincir üzerinden hareket edilmemesidir. Açık kaynaklı bir proje olan Avalanche, herkesin platform kodunu görüntüleyebilmesine ve katkıda bulunabilmesine olanak tanır. Avalanche blokzinciri, anında işlem kesinliği sağlayabilmektedir.

Ayrıca ağ, konsensüs şeklinde bir yapıya sahiptir. Dört ayrı aşamadan oluşur. Bu aşamalar, Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche’dir. Karar alınabilmesi için fikir birliği oluşması gerekmektedir. Fikir birliği oluşana kadar round’lar halinde ilerlenerek kararlar alınır. Bu yapı sayesinde Avalanche’in yüzde 51 oranında daha korunaklı olduğu ifade edilmektedir. Avalanche ağındaki blokzincirler arasında temel bir hesap birimi görevi görür. Ayrıca Avalanche blokzincirinin saniyede 4 bin 500 işlem gerçekleştirebileceği belirtilmektedir. 2020 yılında piyasaya sürülen Avalanche hızlı, çok yönlü, güvenli, uygun fiyatlı ve erişilebilir olmayı hedeflemektedir.

Avalanche Nedir

AVAX Coin Nedir?

Avalanche ağının resmi yönetişim token’ı AVAX’tır. AVAX Coin, madenciliği yapılabilen bir kripto para türü değildir. Ayrıca token, Avalanche blokzincirini güvence altına almak ve ağ genelinde işlem ücretlerini ödemek için kullanılmaktadır. İşlem ücretleri ve AVAX coin yaratma oranı bir yönetişim modeli kullanılarak belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra Ethereum’a kıyasla AVAX Coin ile yapılan işlemler çok daha kısa sürmektedir. AVAX Coin, güvenli ve güçlü blokzinciri oluşturmak mümkündür. Ayrıca AVAX Coin, daha fazla enerji verimliliğine sahiptir. İşlemleri üç saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirmesi ve daha fazla enerji verimliliğine sahip olması, kripto para birimleri arasında AVAX Coin’i öne çıkarmaktadır. Belirtilen avantajlar, AVAX Coin’i tercih edilme sebebi haline getirerek talebi artırmaktadır.

AVAX Coin ile Avalanche ağı güvence altına alınır ve platform üzerinde yeni ağlar oluşturmak için kullanılır. Yönetişim token’ı olarak AVAX, sistemin işleyişinde onay mekanizmasında yer almak isteyen node’ların stake ettikleri değerdir. Avalanche ağlarında ödüllendirme ve ödeme mekanizmaları AVAX üzerinden işlemektedir.

AVAX Coin Fiyatı

Şu anda 1 Avalanche 1,199.78 TL‘den işlem görüyor. Ayrıca 1 Avalanche 37.22 $‘dır.

Avalanche fiyatı son 24 saatte 4.69% değişim ile şu anda 1,199.78 TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki Avalanche hacmi 342,546,125 $ ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 14,222,278,614 $‘dır.

Avalanche Nasıl Çalışır?

Avalanche blokzinciri, çoklu zincir yapısıyla birçok farklı proje için özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Temelde 3 farklı zincir yapısına ve 1 adet özelleşmiş ölçeklenme çözümüne sahiptir.

X-Chain: X-chain, aynı zamanda exchange yani borsa zinciri olarak adlandırılmaktadır. Bu zincir Avax coinleri ve diğer dijital varlıkların yaratılması için kullanılmaktadır.

P-Chain: P-chain, ya da bir diğer tabirle platform zinciri, Avalanche üzerinde doğrulayıcı olmak ve subnet yaratmak için kullanılmaktadır.

C-Chain: C-chain, Avalanche ekosistemi içerisinde EVM uyumlu yapısı ile üzerinde akıllı kontrat ve uygulama çalıştırmaya izin vermektedir.

Subnet: Subnet, Avalanche ağı üzerinde ölçeklenebilirlik adına farklı amaç ve doğrultuda alt ağlar yaratılmasına olanak sağlamaktadır. Subnetler, bir blok zincirin durumu üzerinde fikir birliğine varmak için birlikte çalışan dinamik bir doğrulayıcı kümesi olarak tanımlanmaktadır.

avalanche

AVAX Hangi Borsalarda?

AVAX satın almak için öncelikle bu coin’in listelendiği borsaları bilmek gerekir. Kripto para borsaları, çeşitli güvenlik protokolleri ve kimlik doğrulama prosedürleri kullanarak kullanıcılarının hesaplarını korur. Ancak, kripto para birimleri dijital varlıklar olduğu için, herhangi bir borsada işlem yapmadan önce güvenlik konularını dikkatlice değerlendirmek önemlidir. Ayrıca, her borsanın farklı ücretleri, kullanım şartları ve özellikleri olabilir, bu nedenle bir borsayı seçmeden önce araştırma yapmak önemlidir.

AVAX yer alan borsalar aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Bithumb
 • Bitstamp
 • Gemini
 • Bittrex
 • PancakeSwap (V2)
 • OKX
 • Bybit
 • Gate.io
 • Huobi
 • Poloniex
 • Binance TR
 • BtcTurk
 • Phemex
 • Paribu
 • Bitrue

Avax Coin Geleceği

Avax coin geleceği, Ava Labs tarafından gerçekleştirilen işbirlikleri ve Avax coin kullanım alanın artması ile doğrudan orantılıdır. Avax coin ve Avalanche projesi hakkında olumlu bir işbirliği ya da haber akışı sonrası Avax coin fiyatı artabilmektedir. Ancak olumsuz haberlerin ağırlıkta olması durumunda ise Avax coin fiyatı düşmektedir.

Ava Labs, bankalar ve şirketlerle yaptığı işbirlikleri ile gelecekte birçok alanda kullanılan bir blok zincir olmayı hedeflemektedir. Avax coin ve Avalanche projesi bu sebeple birçok analist tarafından geleceği parlak kripto paralar arasında gösterilmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner