Yükleniyor...

AVAX mı Solana mı?

AVAX ve Solana popüler coinler arasında ilk sıralarda yer alır.

avax solana

AVAX ve Solana popüler coinler arasında ilk sıralarda yer alır. Çünkü her ikisi de yüksek derecede güvenlik ve ölçeklenebilirlik sunar, ancak aralarında bazı temel farklılıklar vardır.

AVAX vs Solana

Birçok yatırımcı, Ethereum’dan sonra ikinci en büyük EVM uyumlu blokzinciri için AVAX ve Solana arasındaki rekabeti takip eder. Hem Avalanche hem de Solana, 2021 ve 2022 boyunca yüz binlerce kullanıcı ile binlerce dApp’in ekosistemlerine akmasıyla popülaritesini hızla artırdı.

AVAX ve Solana yüksek derecede güvenlik ve ölçeklenebilirlik sunar, ancak her ne kadar popüler kripto para birimleri arasında yer alsalar da aralarında bazı temel farklılıklar vardır.

AVAX mı daha iyi yoksa Solana mı?

AVAX, Solana’dan daha iyi bir Katman 1 olarak görülür çünkü bu kategoriye giren varlıklar daha merkezi olmayan bir blokzincirinde çalışır. Avalanche Consensus Protocol ağı koruyan 2.000’den fazla benzersiz doğrulayıcıya sahipken, Solana’nın 20’den az doğrulayıcısı vardır.

Solana mutabakat algoritmasında bir düğümü çalıştıracak donanım son derece maliyetlidir ve yüzbinlerce dolarlık yatırım gerektirir. Bu da ister istemez Solana’yı derin merkezileşme riskleri olan nispeten dışlayıcı bir ekosistem haline getirir.

avax

Avalanche ve Solana işlem hızı

Saniye başına işlemler söz konusu olduğunda, Solana, AVAX’a kıyasla daha hızlı iş hacmine sahiptir. Solana, ağdaki işlemleri doğrulamak için gereken daha az sayıda düğüme sahip olduğundan, Avalanche C Zincirinden önemli ölçüde daha hızlı bir ağdır.

Bu, Solana ekibinin ademi merkeziyet yerine performansı tercih ettiği için yaptığı değiş tokuşu vurgulamaktadır. Ayrıca SOL protokolünün daha yüksek verim gerektiren bir DeFi ve GameFi ekosistemi oluşturmaya odaklanmasıyla uyumludur.

avax vs solana

AVAX ve Solana’da NFT Pazaryerleri

Hem AVAX hem de Solana, her gün milyonlarca doların işlem gördüğü yerel blokzincirlerinde gelişen NFT ekosistemlerine sahiptir. DeFiLlama’ya göre Avalanche’ın 200 benzersiz NFT koleksiyonu varken Solana’nın 2404 benzersiz NFT koleksiyonu bulunur.

Solana ayrıca NFT’lerde son 24 saatte 115 milyon dolar ile Avalanche’tan daha fazla işlem görmüştür. Avalanche ise 26,49 dolardan işlem görmüştür. Ancak bu sürekli değişen bir veridir. Avax TL 1060 liradan işlem görürken, Solana TL 4360 liradan işlem görmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner