Yükleniyor...

Avrupa Bankaları, Blockchain Konusunda Adım Attı

İsveç ve Fransa'dan iki banka, blockchain teknolojisi üzerinde kurulan yeni bir dijital tahvil platformunun lansmanını gerçekleştirdi.

banka blockchain

İsveç ve Fransa‘dan iki banka, blockchain teknolojisi üzerinde kurulan yeni bir dijital tahvil platformunun lansmanını gerçekleştirdi.

Geleneksel finans ürünlerinin blockchain ve dijital varlık teknolojisine yönelik hamlelerinde ivme artıyor. Küresel ölçekte birçok banka, blockchain’in hızından ve istikrarından yararlanmak amacıyla araştırmalar yürütüyor.

İsveç ve Fransa merkezli iki banka olan Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) ve Credit Agricole Bank’ın (CAB) ortaklığıyla, yeni bir blockchain platformu ortaya çıkartıldı.

Avrupalı İki Bankadan Blockchain Hamlesi

İsveç merkezli banka Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) ve Fransa merkezli banka Credit Agricole Bank’ın (CAB) ortaklığıyla oluşturulan blockchain platformu, lansmanını gerçekleştirdi.

İki bankanın ortaklığıyla başlatılan blockchain platformu, sürdürülebilir dijital tahviller amacıyla hareket edecek. Platform, “Proof of Climate” olarak adlandırılan blockchain protokolünün ilk kullanım örneğini temsil ediyor.

Bu platform, kurumsal müşterilerin tahvilleri dijital olarak ihraç etmesini kolaylaştıracak. Ayrıca, bu tahvillerin takas edilmesi ve ödemesi de kolaylaştırılarak geleneksel yöntemlere verim getirilecek. Gelen açıklamalara göre, ortaya çıkan bu blockchain platformu, “Proof of Climate awaReness” adlı bir doğrulama sistemini kullanmayı ve çevresel kullanım yüklerini en aza indirmeyi planlıyor.

Credit Agricole‘da inovasyon ve dijital dönüşüm başkanı Romaric Rolleti, oluşturulan bu blockchain platformunun geleneksel finansın dijitale dönüşümünde önemli yeri olacağını düşünüyor. Rolleti, ayrıca şunlar;

“Platformun hem blockchain altyapısına hem de menkul kıymetler piyasasına yönelik yenilikçi yaklaşımı, Toplumsal Projemizin merkezinde yer alan yeşil ve sürdürülebilir finansmana yönelik güçlü bağlılıkla birleşiyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner