Yükleniyor...

Avrupa Birliği, Kriptodan Kaçınan Bankacılık Mevzuatında Uzlaştı

Avrupa Birliği'nde, milletvekillerinin kriptoyu geleneksel finanstan uzak tutma çabasının ardından, yeni banka sermayesi mevzuatı üzerinde uzlaşma sağlandı.

avrupa birligi uzlasti

Avrupa Birliği‘nde, milletvekillerinin kriptoyu geleneksel finanstan uzak tutma çabasının ardından, yeni banka sermayesi mevzuatı üzerinde uzlaşma sağlandı.

Kripto piyasasının gelişimi, ülkelerin bu sektöre karşı hamlelerini sıkılaştırıyor. Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda kripto düzenlemesini yasalaştırmıştı. 27 ülkenin kabul ettiği MiCA, yasal statü alan ilk kripto düzenlemesi olma özelliği taşıyor.

Ancak Avrupa Birliği‘ndeki milletvekilleri, geleneksel finansa kriptonun bulaşmasını yasaklamak için yoğun mesai harcıyor. Bu kapsamda, Avrupa Birliği’nde yeni bir mevzuat konusunda anlaşmaya varıldı.

Avrupa Birliği, Geleneksel Finansı Koruyabilir

Avrupa Birliği’nde (AB) birçok milletvekili, kriptonun geleneksel finansa bulaşmasını önlemek için yasaklayıcı önlemler alınmasını talep ediyordu. Milletvekillerinin kripto ve geleneksel finans üzerine yaptığı istişarenin ardından, yeni banka sermayesi mevzuatı üzerinde anlaşma sağlandı. Bu anlaşmanın, meclise sunulması ve onaydan geçirilmesi planlanıyor.

Yapılan bu anlaşma, Avrupa Parlamentosu‘nun Ekonomik ve Parasal İşler komitesinden atılan bir tweet ile duyuruldu. Bankaların şirket ve konut kredilerinin risklerini değerlendirme yöntemleri de dahil olmak üzere birçok tartışmalı konu üzerinde duran anlaşma, yasalaştırılması için AB Konseyi’nde sunulacak.

Bu uzlaşmanın AB Konseyi‘nde üye devletler ve milletvekilleri tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak sürecin aylar süreceği tahmin ediliyor.

Ayrıca, Basel Bankacılık Denetim Komitesi’ndeki uluslararası düzenleyiciler, küresel çapta geçerli olacak bir kripto bankacılı kural kitabı üzerinde çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner