Yükleniyor...

Avrupa Finans Otoritesi, Kripto Varlıkları Yenilikçi Ancak Riskli Olarak Nitelendiriyor

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), geçtiğimiz hafta içeriğinde kripto paralar ve DLT teknolojisinin de yer aldığı bir finansal eğilimler ve riskler hakkında raporu yayınladı.

eu esma kripto para

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), geçtiğimiz hafta içeriğinde kripto paralar ve DLT teknolojisinin de yer aldığı bir finansal eğilimler ve riskler hakkında raporu yayınladı.

110 sayfalık rapor, kripto paraları son zamanların modası haline gelen, yenilikçi özellikleri nedeniyle yükselişte olan ancak kripto madenciliğinin çevresel maliyeti nedeniyle sürdürülebilir finans için tehdit içeren bir kavram olarak ele alıyor. Rapor ayrıca merkeziyetsiz finansın (DeFi), merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) ve stablecoin’lerin yükselişiyle birlikte kripto varlıklarda yaşanan oynaklığın tüm varlık sınıflarında artan riske katkıda bulunduğunu öne sürüyor. Raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Çoğu kripto varlık fiyat açısından oldukça değişken ve mevcut AB düzenleyici çerçevesinin dışında faaliyet gösteriyor. Bu da yatırımcıyı koruma sorunlarını gündeme getiriyor.”

Bilindiği üzere ESMA, yatırımcıların korunmasını geliştirmek ve istikrarlı finansal piyasaları teşvik etmekle görevli bağımsız bir AB kuruluşudur. ESMA’nın bu raporu, AB düzenleyicilerinin kara para aklama (AML) kurallarını belirlemek ve kripto varlık işlem platformları ve yatırımcılar için vergi raporlama gereksinimleri için çalışmaya başlamasıyla beraber geldi. Bununla beraber daha önce duyurduğumuz gibi Avrupa Merkez Bankası da Ekim ayında dijital euro için çalışmalara başlayacak.

Ek olarak, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Ekim ayında dijital euro için iki yıllık bir soruşturmaya başlayacak.

Oynaklığın Artmasına Neden Oluyor

Yayınlanan rapora göre, risk alma davranışındaki artış ve piyasa coşkusu, hisse senedi piyasalarındaki oynaklığın artmasına yol açıyor. Bu hususa örnek vermek gerekirse Artan risk iştahı, hisse senedi (örneğin GameStop olayındaki gibi) ve kripto varlık piyasalarında oynaklığa neden oldu.

Sizlerle de haberini paylaştığımız üzere bu yılın başlarında, perakende yatırımcılar Gamestop hisselerinin arkasında toplanmak için bir araya geldi ve hareketin ilk heyecanını takiben fiyat düştüğü için yeni trader’lar büyük kayıplar yaşadı.

Raporda, “İleriye dönük olarak, kurumsal ve perakende yatırımcılar için daha fazla -muhtemelen önemli- piyasa düzeltmeleri için uzun bir risk dönemi görmeye devam etmeyi ve ESMA görev alanının tamamında çok yüksek riskler görmeyi bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner