Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Dijital Para Projesinden Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın tüketicilere doğrudan likidite enjeksiyonunu sağlayacak dijital para birimi potansiyelini araştırdığını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Dijital Para Projesinden Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın tüketicilere doğrudan likidite enjeksiyonunu sağlayacak dijital para birimi potansiyelini araştırdığını açıkladı.  Avrupa Parlamentosu nezdindeki ECB başkanı olarak yaptığı ilk konuşmada Lagarde, merkez bankalarının dijital para birimi çıkarabileceği mesajını yaymaya devam etti. Lagarde IMF başkanı olarak görev süresi boyunca dijital para fikrine sıcaktı ve bu tutumu ECB’de de devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Risklerden Bahsetti

Bir merkez bankası dijital para birimi, vatandaşların günlük işlemlerinde doğrudan merkez bankası parasını kullanmalarını sağlıyor. Ancak, tasarımına bağlı olarak, bir merkez bankası dijital para birimi risk oluşturabiliyor. Örneğin, para politikasının yürütülme ve reel ekonomiye aktarılma şekli değişebilir. Legarde de böyle bir projenin avantajlarının yanı sıra risklerinden bahsediyor.

Legarde’ye göre, dijital para özel bankalara ulaşmadan direkt olarak tüketiciye aktarılabilir. Bu da likiditenin aşamalı bir şekilde ekonomiye girişini ortadan kaldırır.

ECB geçmişte blockchain ve hatta Bitcoin’i (BTC) test etti, sistemin hızının ve ölçeğinin küresel finansal sistem ölçeğindeki işlemleri taşımak için yeterli olmadığı sonucuna vardı. Bununla birlikte, banka ayrıca kendi blockchain çözümü veya başka bir merkezi dijital para birimi üzerinde de çalıştı. Lagarde, konuşmasında kripto terimini kullanmaktan kaçındı ve dijital varlıklar ile para birimi arasında bir ayrım yaptı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner