Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Haberleri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Dijital Para Projesinden Bahsetti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Dijital Para Projesinden Bahsetti

ABONE OL:google-news

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın tüketicilere doğrudan likidite enjeksiyonunu sağlayacak dijital para birimi potansiyelini araştırdığını açıkladı.  Avrupa Parlamentosu nezdindeki ECB başkanı olarak yaptığı ilk konuşmada Lagarde, merkez bankalarının dijital para birimi çıkarabileceği mesajını yaymaya devam etti. Lagarde IMF başkanı olarak görev süresi boyunca dijital para fikrine sıcaktı ve bu tutumu ECB’de de devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Risklerden Bahsetti

Bir merkez bankası dijital para birimi, vatandaşların günlük işlemlerinde doğrudan merkez bankası parasını kullanmalarını sağlıyor. Ancak, tasarımına bağlı olarak, bir merkez bankası dijital para birimi risk oluşturabiliyor. Örneğin, para politikasının yürütülme ve reel ekonomiye aktarılma şekli değişebilir. Legarde de böyle bir projenin avantajlarının yanı sıra risklerinden bahsediyor.

Legarde’ye göre, dijital para özel bankalara ulaşmadan direkt olarak tüketiciye aktarılabilir. Bu da likiditenin aşamalı bir şekilde ekonomiye girişini ortadan kaldırır.

ECB geçmişte blockchain ve hatta Bitcoin‘i (BTC) test etti, sistemin hızının ve ölçeğinin küresel finansal sistem ölçeğindeki işlemleri taşımak için yeterli olmadığı sonucuna vardı. Bununla birlikte, banka ayrıca kendi blockchain çözümü veya başka bir merkezi dijital para birimi üzerinde de çalıştı. Lagarde, konuşmasında kripto terimini kullanmaktan kaçındı ve dijital varlıklar ile para birimi arasında bir ayrım yaptı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz 1989 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe Yavuz, mezun olduğu günden bu yana medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto para ve blockchain’e ilgisi artan Neşe Yavuz bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Kriptomeda'da yönetici editör olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar