Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Bitcoin’in (BTC) Regülasyona İhtiyacı Var!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin'in (BTC) regülasyona ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

ecb btc

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin’in (BTC) regülasyona ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Coindesk’in haberine göre Lagarde katıldığı bir Reuters online etkinliğinde Bitcoin’in düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Lagarde ayrıca, FX Street’ten bir rapora göre, Bitcoin’i “spekülatif varlık” olarak tanımladı.

Reuters Next konferansında konuşan Lagarde, Bitcoin’in “bazı komik işler ve bazı ilginç ve kınanacak kara para aklama faaliyeti” gerçekleştirdiğini dile getirdi. Lagarde, şunları söyledi:

“Küresel düzeyde düzenlemeler olmalı, bu uygulanmalı ve üzerinde mutabık kalınmalıdır.”

Çarşamba günü Reuters Next konferansında konuşan Lagarde, Bitcoin’in “bazı komik işler ve bazı ilginç ve tamamen kınanacak kara para aklama faaliyeti” gerçekleştirdiğini söyledi:

“Bir kaçış şansı varsa, o kullanılacaktır. Bu yüzden ister G-7 tarafından başlatılmış, ister G-20’ye taşınmış ve sonra genişletilmiş FATF [Mali Eylem Görev Gücü] olsun, küresel işbirliği ve çok taraflı eyleme kesinlikle ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.”

ECB, Facebook destekli Diem (eski adıyla Libra) projesi duyurulduğundan beri dijital para biriminin faydalarını ve risklerini araştırıyor.

Dijital Euro Açıklaması

Lagarde ayrıca konferansta merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında da konuştu. Lagarde yakın zamanda dijital Euro’ya sahip olacaklarını açıkladı. Başkan, bunu 5 yıldan kısa bir süre içerisinde halletmeyi umduklarını ifade etti.

Lagarde, kamuoyuyla bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek “En az 8000 kişi etkinliğimize katıldı ve bu ankette yer alan dijital bir euro ile ilgili birçok soruya yanıt verdi” dedi. Lagarde, dijital euro’nun piyasaya sürülmesi için belirli bir zaman çizelgesi sunmadı ancak “güvenli bir şeye sahip olduğumuzdan emin olmak yeterli bir zaman dilimi” olacağını söyledi.

Başkan ayrıca, dijital Euro’nun banknotları ortadan kaldırmayacağını yineledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner