Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Sansüre Çare Olabilir mi? Ethereum Kurucusu Buterin Açıkladı

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, sosyal medya ağı Parler'a yapılan saldırılardan rahatsız olduğunu dile getirdi.

ethereumun kurucusu sansur hakkinda konustu ethereum bu duruma engel olabilir mi

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, sosyal medya ağı Parler’a yapılan saldırılardan rahatsız olduğunu dile getirdi. Bilindiği üzere son zamanlarda Trump yanlısı Twitter kullanıcıların hesabı askıya alınırken, yine Trump sempatizanların ağırlıklı olarak kullandığı sosyal medya ağı Parler Google Play Store ve App Store’dan kaldırıldı.

Konudan rahatsızlığını dile getiren Buterin, kripto para ve blockchain sektörünün bu sorunu dengelemeye yardımcı olabileceğini açıkladı. Parler, kullanıcılarının kışkırtıcı mesajlar yaymak için bir araya geldiklerine dair endişeler üzerine birçok platformdan engellendi. Ancak Ethereum topluluğunun üyeleri, sosyal medya uygulamasının var olma hakkına sahip olduğunu düşünüyor.

Bilindiği üzere Ethereum, sansüre dayanıklı bir protokoldür. Ancak bu, uygulamalarının kullanıcıların etkinliklerini denetleyemediği anlamına gelmez. Parler üzerindeki baskı, kripto para topluluğundan sert eleştiriler aldı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bugün “Parler var olma hakkına sahiptir” ifadelerini kullandı. Buterin, şunları söyledi:

“Parler’ı düşürme girişimleri çok endişe verici. Apple, Google, AWS, bir sosyal medya sitesinden çok ortak altyapı sağlayıcıları gibidir.”

Buterin açıklamasının devamında şunları söyledi: “Küresel bir konuşma ortamının sahip olunması gereken değerli bir şey olduğunu düşünüyorum. Varsayılan siyaset felsefesinin (hem liberal-demokratik hem de başka türlü) sosyal medya yönetimini çok devlet merkezli bir yöne iteceğinden endişeleniyorum.”

Ethereum Nasıl Sansüre Dayanıklı Olabilir?

Ethereum gelişimini koordine etmeye yardımcı olan bir grup olan Ethereum Cat Herders’ın kurucu ortağı Hudson Jameson, Decrypt’e yasağın “merkezi olmayan, sansüre dayanıklı sistemlere olan ihtiyacı kesinlikle artırdığını” söyledi.

Tor ve Ethereum gibi Web3 protokollerinin iyi bir şey olduğunu, çünkü “paylaşılan, kamuya açık altyapıda ücretsiz bilgi akışına” izin verdiklerini söyledi. Protokol katmanında, içeriğe dayalı olarak trafiği yasaklamak veya herhangi birinin yazılımı kullanmasını engellemek imkansızdır. Düğümün olduğu yerde, bir yol vardır:

“Bir platformun Ethereum’un temel katmanını kullanmasının programlı olarak yasaklanması gerektiğini asla söylemeyeceğim. Bunu başarmak neredeyse imkansız ve bizim ahlakımıza aykırı.”

Merkezi olmayan bir alan adı sistemi olan Unstoppable Domains’in CEO’su Brad Kam, “dijital sahiplik” ve “varlıkların ve verilerin kontrolünü kullanıcılara verme” fikrini savunuyor.

Unstoppable’ın merkezi olmayan alan adları, blockchain tabanlı bir alan adı hakkı veren Ethereum tabanlı NFT’lerdir – tıpkı Zilliqa ve Ethereum Name Service tarafından sunulanlar gibi işlev görürler. Kam, bu alan adlarının sansüre dayanıklı olduğunu çünkü hiç kimsenin sahiplerinden alamayacağını savunuyor. Ve insanları, eşler arası bir web barındırma protokolü olan InterPlanetary Dosya Sisteminde barındırılan sitelere yönlendirebilirler. Bu, ne Amazon’un ne de hükümetin bu siteyi kapatamayacağı anlamına gelir.

Kam, Decrypt’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Bu büyük sosyal medya şirketlerinin kullanıcı verilerine ne olacağına karar verme yeteneğini ortadan kaldırıyor ve kullanıcıların hangi uygulamaları kullanırlarsa kullansınlar verilerine erişmelerini sağlıyor.”

Herkesi Kabul Etmeyebilir

Ancak bu, Jameson veya Kam’ın Ethereum’un başka yerlerden sürgün edilenler için bir sığınak olmasını umduğu anlamına gelmez. Jameson, “Ethereum topluluğunun, nefret söylemi istemediğimizi açıkça ortaya koyacak bir sosyal baskı sağlayacağını umuyorum” dedi.

Ancak yine de teknoloji uzmanlarının, ortak kamu hizmetleri düzeyinde olmadığı sürece platformdan kaldırmaya izin veren araçlar geliştirebilmeleri gerektiğini söyledi. Ethereum ve Web3 savunucularının içeriği denetleme yollarını nasıl bulacakları açık bir soru olmaya devam ediyor, özellikle de topluluğun savunucuları moderasyonu atlamak için mükemmel bir çözüm sunan bir teknoloji olduğu düşünüldüğünde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner